Dzisiaj w ramach “Tygodnia z przepisami na grofry”, przygotowałam dla Was przepis na gofry z borówkami. Przepis ten – nie należy do najłatwiejszych. Pieczenie wymaga naszej uwagi i dbałości. Sok z borówek sprawia, że gofry mogą się przypalać – dlatego pieczemy je w niskiej temperaturze na dokładnie wysmarowanej olejem gofrownicy. Jednak gwarantuję, że ta gra jest warta świeczki!

Zanim jednak o samym przepisie, chciałabym się z Wami podzielić drugą częścią porad dotyczących wypiekania gofrów. Przypomnijcie sobie zasady z części pierwszej i połączcie je z poniższą listą. Sukces murowany!

SEKRET UDANYCH GOFRÓW część II

PRZECHOWYWANIE CIASTA: Lubię podawać gofry na śniadanie. Rano nie zawsze jednak jest czas na ich przygotowywanie. Nic straconego! Surowe ciasto można z powodzeniem przechowywać w lodówce nawet do 2 dni.

BIAŁKO: Bardzo często prawidłowe ubicie i połączenie białek z ciastem sprawia, że do wypieku nie musimy dodawać ani grama proszku do pieczenia, bo ciasto i tak nam ślicznie wyrośnie. Tutaj cały sekret tkwi w osobnym ubijaniu jajek ze szczyptą soli (bez względu na to czy robimy gofry na słodko czy wytrawne), a potem łączenie ubitej sztywnej piany bardzo delikatnie z pozostałym ciastem z pomocą drewnianej łyżki kuchennej.

PROPORCJE: W przepisach często podaję miarkę w postaci 1 szklanki. Jak wiadomo szklanki są różne i mająróżną pojemność. Nie przejmuj się tym. Chodzi o proporcje. Jeśli dodasz szklankę mąki to przykładowo – 3/4 jej miarki, powinno stanowić mleko.

PRZESIEWANIE: Przesiewanie produktów sypkich jak np. mąka czy przyprawy jest konieczne. Ten proces wpływa znacząco na puszystość produktów, a w rezultacie ma same gofry. Dodatkowo w mące często występują grudki, które lepiej jest rozbić na etapie przygotowywania.

PRODUKTY: Najczęściej używam mąki pszennej Luksusowej oraz cukru deserowego. W kwestii ostatniego zasada jest prosta – im więcej cukru, tym bardziej chrupiące gofry. Dlaczego? Cukier w trakcie wypieku delikatnie się rozpuszcza, tworząc tym samym szczególnie po zewnętrznych stronach coś na wzór skorupki.

JAK PODAWAĆ GOFRY ZAWSZE “NA CIEPŁO”? Czasami zdarza się, że przygotujemy większą ilość gofrów, które nam zostają na później. Możecie je podgrzać w każdej chwili, ponownie w gofrownicy. Tym razem jednak należy ustawić czas na zdecydowanie krótszy.

Gofry smakują fantastycznie. Podczas wypiekania można usłyszeć pękające borówki.

Gofry z borówkami składniki:

  • 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 1 1/2 mleka 3%
  • 1/2 oleju roślinnego
  • 2 jajka
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 szklanka borówek

Lukier:

  • 2 białka średnich jaj
  • 180 g cukru pudru
  • kilka kropel soku z cytryny
  • chipsy kokosowe

Przepis na gofry z borówkami:

  1. Delikatnie rozgrzewamy gofrownicę
  2. Jajka, mleko oraz olej – miksujemy na jednolitą konsystencję w jednej misce.
  3. W drugiej misce mieszamy mąkę z cukrem, proszkiem do pieczenia. Pośrodku robimy delikatne wgłębienie i wlewamy do niego masę płynną. Całość dokładnie mieszamy.
  4. Następnie dodajemy borówki i całość delikatnie łączymy drewnianą łyżką.
  5. Gofry pieczemy na małym ogniu. Aż do momentu delikatnego zarumienienia.

Przygotuj lukier:

  1. Białka umieść w szklanym, czystym naczyniu i ubijaj mikserem przez 30 sekund. Najpierw na małych obrotach, potem na średnich. Ma powstać piana z białek, jednak białka nie powinny być ubite na sztywno.
  2. Następnie dodaj cukier. Ubijaj całość na średnich obrotach około 20 minut. Do lukru można na koniec dodać też sok z cytryny.
  3. Lukier powinien być gładki, śnieżnobiały i bez żadnych grudek.
  4. Gorące gofry polej delikatnie białym lukrem a wierzch posyp chipsami kokosowymi

Jestem przekonana, że przepis na gofry z borówkami przypadnie wam do gustu! Już jutro w ramach “Tygodnia z przepisami na gofry”, czekać na Was będę z kolejną recepturą!

Nie przegap także: Przepisu na gofry jak z nadmorskiej budki <KLIK tutaj>

a także I części porad i patentów na gofry idealne oraz przepisu na gofry wytrawne <KLIK tutaj>

i przepisu na gofry z karmelizowaną pomarańczą <KLIK tutaj>