Dzisiaj z ramach “Tygodnia z przepisami na gofry” – przygotowałam dla Was przepis na gofry wytrawne z jajkiem. Uwielbiam ten przepis, bo stanowi doskonały pomysł na śniadanie, obiad, albo pożywną przekąskę. Wypróbujcie koniecznie! Ten przepis to doskonały dowód na przełamanie tezy jakoby gofry smakowały wyłącznie na słodko.

Przygotowałam również dla Was pierwszą część mojej listy sekretu udanych gofrów. Przestudiujcie poniższą rozpiskę, bo jej zasady sprawdzą się w przypadku zarówno gofrów deserowych jak i w formie wytrawnej.

SEKRET UDANYCH GOFRÓW część I:

GOFROWNICA: Gofrownica nie może mieć zbyt małej mocy. Powinna mieć co najmniej 1400 W. Tak aby gofry piekły się szybko na zewnątrz a w środku pozostały pulchne. Gofry pieczemy zawsze na dobrze rozgr- zanym urządzeniu.

NATŁUSZCZANIE: Przed pierwszym pieczeniem, należy dokładnie natłuścić gofrownicę. W tym celu pomocny jest pędzel kuchenny, który dociera do wszystkich zakamarków i pozwala na równomierne rozprow- adzenie tłuszczu. Za tłuszcz, może posłużyć zarówno olej roślinny jak i rozpuszczone masło.

ILOŚĆ CIASTA: Z tej samej ilości ciasta możemy upiec różne ilości gofrów, w zależności od posiadanej gofrownicy. W płytkich gofrownicach, dodajemy mniej ciasta – stąd gofrów będzie więcej. Dlatego w poszc- zególnych przepisach, celowo nie podawałam ilości gofrów, które uzyskamy z danego przepisu.

OTWIERANIE GOFROWNICY: Pamiętaj, aby w trakcie wypiekania gofrów nie otwierać gofrownicy, gdyżgofry mogą się rozdzielać. Zbyt szybkie uniesienie wieczka spowoduje, że połowa gofra pozostanie na górnej części gofrownicy zaś druga połowa na dolnej. Jeśli nawet gofry nie przywierają to po otwarciu gofrownicy zbyt wcześnie będą oklapnięte i dużo mniej puszyste. Gofry są gotowe, w momencie w którym z gofrownicy przestaje unosić się para.

WYJMOWANIE GOFRÓW: Gofry wyjmujemy z gofrownicy, z pomocą drewnianego widelca. Pomaga to przedłużyć żywotność naszego urządzenia. Drewno nie rysuje powierzchni.

CHŁODZENIE UPIECZONYCH GOFRÓW: W wielu przepisach pokutuje błędna porada dotycząca przechowywania gofrów na kracie kuchennej. Krata doskonale sprawdza się w przypadku ciastek ale przy gofrach sprawia, że nasiąkają one parą od spodu. Po wyjęciu upieczonych gofrów z gofrownicy powinno sięprzechowywać je na specjalnym pionowym stojaku dedykowanym gofrom. Stojak sprawia, że gofry nie stająsię po chwili gumowate (znajdziecie go w sklepach online)

Gofry śniadaniowe, które smakują jak najbardziej wykwintne, zdrowe i pożywne śniadanie – to możliwe!

Gofry wytrawne składniki:

  • 1 szklanki mąki
  • 2 jajka
  • 1 i 1/2 szklanki wody
  • 1/3 szklanki oleju roślinnego
  • szczypta proszku do pieczenia
  • sól, chili, zioła prowansalskie

dodatkowo:
– jajko
– boczek
– pomidorki koktajlowe
– roszpunka

Przepis na gofry wytrawne z jajkiem:

  1. Wszystkie składniki na gofry miksujemy w dużej misce, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
  2. Smażymy na rozgrzanej gofrownicy
  3. Boczek kroimy na drobne paski i smażymy na patelni (nie dodajemy oleju, tłuszcz który wytopi się z boczku jest wystarczający)
  4. Boczek przekładamy na talerz, a na patelnię wbijamy jajko, które smażymy z 2 stron
  5. Gofry podajemy z roszpunką, jajkiem, skwarkami i świeżymi pomidorkami koktajlowymi.
  6. Gofry podajemy wyłącznie w wersji na ciepło

Mam nadzieję, że przepis na pożywne wytrawne gofry z jajkiem – przypadnie Wam do gustu! Bo już jutro w ramach “Tygodnia z przepisami na gofry” czekać na Was z kolejnym gofrowym przepisem!

Nie przegapcie także PRZEPISU NA GOFRY JAK Z BUDKI. <klik TUTAJ>