Posiadanie dwóch łazienek to komfort, na który warto się zdecydować szczególnie wtedy, gdy ma się dużą rodzinę. Wówczas o wiele łatwiej można się zorganizować o poranku, kiedy każdy chce się przygotować do wyjścia z domu. Jak urządzić dwie łazienki w jednym domu? Rozwiązania są dwa: albo w jednym stylu, albo w dwóch różnych…

Łazienka – jedna czy dwie?

Choć mówi się o tym, że to kuchnia jest sercem domu/mieszkania, to jednak nikt nie zaryzykowałby umniejszania znaczenia łazienki. To pomieszczenie, które często bywa przyczyną domowych konfliktów. Rozwiązaniem mogą okazać się dwie łazienki, a właściwie to jedno pomieszczenie z prysznicem/wanną i toaletą i osobne z dodatkowym WC. Kaprys? Luksus? A może po prostu pełna wygoda wszystkich domowników. Projektując domy/mieszkania (nie tylko swoje) zawsze namawiam do decyzji o dwóch łazienkach. To ważne, szczególnie jeśli w danej nieruchomości mieszkają więcej niż dwie osoby, a także w przypadku gdy nieruchomość posiada więcej niż jedno piętro.

Co warto wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim wyposażenie dwóch pomieszczeń sanitarnych, o ile się na nie zdecydujemy. O ile dwie toalety w tej sytuacji wydają się oczywiste, to wanna i prysznic już nie. Jeśli jednak przestrzeń nam na to pozwala (i budżet), warto w jednym wnętrzu postawić wannę, a w drugim prysznic. Wtedy już na pewno nie doprowadzimy do porannego czy wieczornego zakorkowania wśród domowników. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od tego czy akurat ma czas i ochotę na długą kąpiel czy po prostu szybki i odświeżający prysznic. Taki podział daje nam też ciekawe pole do manewrów aranżacyjnych. Pomieszczenie z prysznicem może być bardziej praktyczne – możemy umieścić tam też kącik do przewijania dziecka i pralkę. Wnętrze z pralką będzie naszą oazą spokoju i relaksu!

Dlaczego warto urządzić dwie łazienki w 1 stylu?

  • Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Dwie łazienki w jednym stylu to naprawdę spora oszczędność na materiałach typu: kafle, czy podłoga. Zawsze kupując materiały do łazienek, musimy wziąć pod uwagę pewien zapas na wypadek uszczerbków, lub zniszczeń. A dodatkowo materiały nie są sprzedawane na sztuki, tylko najczęściej na metry stąd nawet przy najbardziej skrupulatnych wyliczeniach – zawsze pozostaje jakiś margines nadprogramowych materiałów. W tym przypadku, tylko jeden.
  • Zastosowanie tych samych materiałów w obu łazienkach, zapewnia harmonijną aranżację całego domu. Oczywiście te dwa pomieszczenia mogą różnić się detalami czy elementami wyposażenia jednak zachowanie spójnych kolorów i stylistyki wpływa pozytywnie na finalny odbiór całości.

Zobaczcie urządziłam dwie łazienki w jednym stylu w naszym warmińskim domu!

Co zostało zmienione w łazienkach?

  • Zmienione zostało wszystko. Może oprócz samego układu łazienek. I nie chodzi tutaj o sam styl, który pozostawiał wiele do życzenia, ale o to czego nie widać…gdyż to co najbardziej dawało się we znaki w tych pomieszczeniach, to: hydrauliczne usterki jak np. niesprawny odpływ
  • Kąpiele: w górnej łazience postawiłam na wygodną wannę, a w łazience dolnej zdecydowałam się na deszczownicę. Zwróćcie uwagę, że prysznic pozbawiony jest wszelkich kabin, co w perspektywie czasu, uważam za rozwiązanie genialne! Dzięki braku jakichkolwiek zasłon, czy obudowy – łazienka po pierwsze wydaje się optycznie znacznie większa, a po drugie możemy zapomnieć dzięki temu raz na zawsze o zaciekach i osadzie. W przypadku otwartej deszczownicy cały magiczny patent polega na odpowiednim wykonaniu skadku w podłodze, który zagwarantuje prawidłowy odpływ wody
  • Została wymieniona również cała armatura łazienkowa: sedesy, umywalki, baterie łazienkowe, zachowane w angielskim, modern-vintage klimacie, który nawiązuje do wystroju całego domu
  • W łazience pojawiły się także dodatki w stylu vintage: przecierane wieszaki na ręczniki i dwa stylizowane lustra – jedno mniejsze w łazience górnej, drugie ze względu na metraż łazienki dolnej – dwukrotnie większe.
  • To co jednak szczególnie podoba mi się w obu łazienkach to zdecydowanie: Neutralna baza, która szczególnie po czerwono-pomarańczowej kolorystyce była tymbardziej miłą odmianą. Pamiętajcie – projektując łazienkę wybierzcie proste płytki i unikajcie mocnych dekorów. Te na pewno znudzą się Wam po kilku latach i remont zacznie się od początku. Na ścianach i na podłodze zdecydowałam się na aż trzy rodzaje wykończenia. Na ścianach oraz wokół wanny i położyłam białą glazurę, na podłogach piękny, elegancki i klasyczny gres. Z kolei skosy i sufity pomalowane zostały farbę MAGNAT NON-REFLEX. Farba Magnat Non-Reflex zapewnia doskonałe krycie, jest antystatyczna – co zmniejsza przywieranie kurzu. A przede wszystkim malowanie tą farbą jest przyjemnym zajęciem, gdyż farba nie chlapie podczas malowania.

ŁAZIENKA GÓRNA:

ŁAZIENKA DOLNA:

Jak urządzić łazienkę?

  1. Przygotujmy kartkę, ołówek i linijkę, a następnie rozrysujmy dokładnie układ wyposażenia, np. w skali 1:20. Zadanie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli projektujemy dużą łazienkę. Bez problemu będziemy mogli podzielić ją na trzy strefy: suchą – zwaną też wypoczynkową, mokrą – czyli kąpielo-pielęgnacyjną (kabina prysznicowa lub wanna, umywalka), sanitarną (muszla klozetowa i bidet).
  2. Szczególnie ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich odległości między urządzeniami sanitarnymi, co pozwoli na komfortowe korzystanie z nich. Dla muszli klozetowej należy przeznaczyć co najmniej 80 x 85 cm wolnego miejsca, a dla bidetu 70 x 100 cm. Przed wanną powinniśmy zostawić min. 70 x 100 cm przestrzeni, a przed umywalką – 60 x 90 cm.
  3. Należy pamiętać, że stylistyka i zastosowane barwy powinny być spójne z resztą domu. Ponadto remonty łazienek przeprowadzamy znacznie rzadziej niż innych pomieszczeń, więc warto rozważyć możliwie najbardziej neutralny wystrój. Zanim jednak dokonamy ostatecznego wyboru, warto przejrzeć katalogi i aranżacje wnętrz w internecie, by się zainspirować i odnaleźć rozwiązanie najbliższe naszym preferencjom.
  4. Jeszcze niedawno wybór był prosty – zarówno ściany, jak i podłogi wykańczano płytkami. Obecnie rozwiązań dedykowanych do łazienek jest znacznie więcej. Może to być drewno egzotyczne, kamień naturalny (np. marmur, granit), szklana mozaika, a nawet beton. Bardzo modne jest też łączenie materiałów o różnych fakturach, układanie ich w mozaiki.
  5. Wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń i wielkości łazienki. W małych pomieszczeniach lepszym wyborem będzie kabina prysznicowa, która zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna. Jeśli dysponujemy większym metrażem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować oba sanitaria. Pewnym kompromisem będzie mniejsza wanna z opcją prysznicową, która spełni funkcje obu rozwiązań.
  6. W łazience powinny się znaleźć co najmniej dwa punkty świetlne. Pierwszy, główny to najczęściej lampa z kloszem lub plafon, a drugi – lampka montowana przy lustrze. Ponadto w łazience mającej pełnić funkcję pokoju kąpielowego nie powinno zabraknąć lampy emitującej ciepłe, nastrojowe światło. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, należy zadbać o to, by oświetlenie miało zbliżoną barwę do naturalnego światła.

Remont łazienki, szczególnie jeśli z poprzedniej niczego nie chcemy zachować – nie należy do najłatwiejszych remontów w domu.  Skuwanie płytek, testowanie rozwiązań hydraulicznych…mogą być dość absorbujące. Jednocześnie nowa, świeża łazienka jeśli tylko zdecydujemy dobrze, wybierając elementy wyposażenia – może stanowić najbardziej satysfakcjonujący efekt. Mówiąc krótko: warto;)

 

 

 

 

 

 

 

***Materiał powstał w ramach współpracy z marką MAGNAT