Rozpoczynamy zapowiadany cykl kulinarny: tematycznych przepisów. W tym tygodniu będę inspirowała Was wszystkim, co związane z ciastem francuskim. Mam nadzieję, że moje przepisy – pozwolą Wam odkryć nieskończoną ilość wariacji, które oferuje nam ciasto francuskie i rozkoszujecie się w nim tak bardzo, że na dobre zagości w Waszym menu.

Dlaczego tydzień z ciastem francuskim? Bo uważam samo ciasto za doskonałą bazę do wielu dań i potraw, zarówno tych na słodko jak i w wersji wytrawnej. Ciasto francuskie to bardzo kruche i delikatne ciasto, które wyróżnia się kilkunastoma cienkimi warstwami nazywanymi listkami. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości tłuszczu, specyficznego wałkowania i wypiekania w wysokiej temperaturze. Ciasto francuskie wykorzystywane jest w produkcji rogalików, ciastek z nadzieniem owocowym bądź serowym. Większość z nas smakowała się w napoleonce czy rurce z kremem, są to właśnie wyroby z ciasta francuskiego. Wyśmienicie smakują ciastka z nadzieniem np. z kremu budyniowego, śmietankowego, masy makowej czy konfitur. Z ciasta francuskiego wykonywane są różnego rodzaju tarty, pierogi, rożki, ciastka polane miodem i doprawione przyprawami, np. cynamonem – wersja uwielbiana szczególnie w kuchni greckiej/tureckiej czy gruzińskiej.

Wykonanie idealnego ciasta francuskiego to nie lada wyzwanie. Szczególnie dla osób, które zetknęły się z nim po raz pierwszy. Jest to sztuka niełatwa ale warta poznania i nauki. Ja taki przepis i sposób na idealnie przygotowane ciasto francuskie – przedstawię Wam w tym tygodniu w ramach przepisów na bazie ciasta francuskiego. Chciałabym jednak zwrócić Waszą uwagę na gotowe ciasta francuskie, które znajdziecie w sklepach. To na podstawie gotowych ciast bazują najczęściej cukiernicy i kucharze, ze względu na m.in oszczędność czasu. Uważajcie jednak! 90% z gotowych ciast francuskich – nie nadaje się do spożycia ze względu na skład! W tym w szczególności – ze względu na wysoką zawartość oleju palmowego. W swoich poszukiwaniach odkryłam 2 naprawdę dobrej jakości gotowe ciasta francuskie i serdecznie Was zachęcam do czytania etykiet. Moje 2 typy dobrej jakości gotowych ciast francuskich to:

UWAGA! Skład oraz jakość powyższych gotowych ciast francuskich jest naprawdę zadowalająca. Uważajcie jednak na opakowania! Ci sami producenci posiadają w swojej ofercie kilka rodzajów ciast francuskich i pozostałe z nich już jednak nie są według mnie do zaakceptowania.

Ciasto francuskie z jabłkami składniki:

  • 3 jabłka
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1/2 opakowania budyniu waniliowego
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 20 g cukru
  • 150 ml soku jabłkowego
  • 1 jajko
  • 2 arkusze ciasta francuskiego
  • opcjonalnie: płatki migdałów

Sposób przygotowania ciasta francuskiego z jabłkami:

  1. Jabłka umyjemy, obieramy, usuwamy gniazda i kroimy w kosteczkę. Skrapiamy sokiem z cytryny. Dodajemy cynamon. Całość mieszamy i odstawiamy na bok.
  2. Połowę soku jabłkowego mieszamy z budyniem w proszku. Resztę soku wlewamy do rondelka, dodajemy cukier i gotujemy.
  3. Do gotującego się soku dodajemy rozmieszany budyń i energicznie mieszamy. Gotujemy ok. 1 minuty, stale mieszając, aż do momentu gdy – budyń nam zgęstnieje. Gotowy budyń ściągamy z pieca i od razu mieszamy z jabłkami. Odstawiamy na bok do ostygnięcia.
  4. Rozwijamy arkusz ciasta francuskiego i dzielimy go na 6 równych kwadratów. Na początku przecinamy go wzdłuż, a następnie odmierzamy równe odległości unosząc róg ciasta i przykładając go równo do wykonanego przed chwilą nacięcia.
  5. Tępą stroną noża zaznaczamy ukośną linię na każdym kwadracie i jedną połówkę ciasta nacinamy kilkakrotnie.
  6. Na każdą nieponacinaną połówkę kwadratu ciasta kładziemy sporą porcję jabłek.
  7. Jajko rozstrzepujemy w miseczce i za pomocą pędzelka smarujemy nim dwa brzegi każdego ciastka wokół nałożonego nadzienia. To daje pewność, że ciasto dobrze się sklei.
  8. Chwytamy  za przeciwległy róg kwadratu i składamy go wzdłuż przekątnej, dociskamy dokładnie brzegi. Na koniec brzeg przyciskamy jeszcze ząbkami widelca. Dzięki temu -brzegi będą dobrze sklejone i dodatkowo powstaje dekoracyjny wzór na ciastku.
  9. Trójkąty ostrożnie przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Między ciastkami zostawiamy przerwy, ponieważ ciasto francuskie podczas pieczenia trochę nam urośnie.
  10. Każde ciastko smarujemy z wierzchu rozbełtanym jajkiem i opcjonalnie płatkami migdałów. Wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 15-20 minut. Podczas pieczenia podglądamy i wyjmujemy w momencie, gdy ciasto stanie się złote.

Gotowe ciasteczka są z wierzchu bardzo chrupiące, natomiast w środku znajduje się słodkie, miękkie, rozpływające się w ustach nadzienie z jabłek. Gdy ciasteczka troszkę przestygną, można przyprószyć je cukrem pudrem. Ja najbardziej lubię je jeść na ciepło, ale zimne też smakują obłędnie.

przepisy-ciasto-francuskie

Do zobaczenia już jutro na blogu – zdradzę Wam kolejny sposób na ciasto francuskie! Trwa właśnie tydzień z przepisami na bazie ciasta francuskiego:

 

Wypróbuj także przepis na ślimaki z ciasta francuskiego w wersji wytrawnej. Przepis znajdziesz <tutaj KLIK>

Co powiesz także na tartę obiadową na bazie ciasta francuskiego? Przepis znajdziesz tutaj <KLIK>