Placki ziemniaczane lubią wszyscy. Jest to jeden z tych smaków dzieciństwa, który nadal cieszy się dużą popularnością na polskich stołach. Co więcej! Placki ziemniaczane znane są z wielu wariacji i doczekały się godnych następców. Są niedrogie i łatwe w przygotowaniu. A do tego mogą stanowić bazę wielu dań typu gulasz czy sos grzybowy. Idealne placki ziemniaczane mają złocisty kolor, są chrupkie na zewnątrz i miękkie w środku. Zobacz jak zrobić idealne, tradycyjne placki ziemniaczane. 

Moim zdaniem do najlepszych doznań w życiu należą najczęściej najprostsze przyjemności. Ta dewiza sprawdza się zarówno w życiu codziennym jak i w kuchni…Mało co jest w stanie dorównać tradycyjnym przepisom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Przykładem są chociażby placki ziemniaczane – niby banalna mieszanka jajek, ziemniaków, cebulki i mąki, a jednak to danie wprost rozpływa się w ustach, można je podać na kilkaset różnych sposobów i jestem przekonana, że każda z osób czytających teraz ten przepis – właśnie tworzy w myślach swój ulubiony zestaw dodatków, które pamięta z czasów dzieciństwa i do tej pory w tej dobrze znanej wersji smakują jej najbardziej.

SMAKI DZIECIŃSTWA: Placki ziemniaczane 

Okazuje się, że w zależności od kucharza lub regionu, w Polsce placki ziemniaczane  przygotowuje się na dwa sposoby: albo na słono, albo na słodko – na przykład z cukrem i śmietaną, co niektórzy przyjmują za kulinarną zbrodnię. Mało tego, do tych w formie deseru dodaje się niekiedy cebulę, która po skarmelizowaniu robi się słodka i – co niektórych może dziwić – bardzo dobrze komponuje się z całością.

Tradycyjne placki ziemniaczane składniki:

  • 1 kg. ziemniaków mączystych np. odmiana Augusta, Omega, Agria lub Jurata
  • 1 duża cebula
  • 1 duże jajko
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Przepis na PLACKI ZIEMNIACZANE:

  1. Ziemniaki obieramy, myjemy oraz ścieramy na tarce na przemian. Raz o drobnych oczkach, a raz na większych. Ziemniaki odstawiamy na chwilkę, aby puściły wodę. Wyciskamy, odlewamy wodę.
  2. Cebulę obieramy i kroimy na drobną kosteczkę. Opcjonalnie możemy zetrzeć na tarce o średnich oczkach.
  3. Do masy dodajemy jajko i łyżkę mąki, posypujemy pieprzem, solą i wyrabiamy masę – powinna być dość gęsta ale nie wodnista. W razie potrzeby dosypujemy resztę mąki
  4. Masę odstawiamy na 5 minut
  5. Olej mocno rozgrzewamy na patelni, kładziemy niewielkie porcje ciasta (używam łyżki do nalewania zupy) formując okrągłe placki. Smażymy na dość dużym ogniu na złoty kolor z obydwu stron.
  6. Osączamy na ręczniku kuchennym.
  7. Zanim usmażymy kolejną porcję placków, rozgrzewamy na patelni 1-2 łyżki oleju

placki-ziemniaczane-tefal-ingenio

W przygotowaniu “Smaków dzieciństwa” doskonale sprawdził się ponadczasowy i uniwersalny zestaw garnków i patelni Tefal ingenio!

Placki ziemniaczane są znane i lubiane w całej Polsce. Do przygotowania tego dania wykorzystałam patelnię Tefal ingenio, która została wyposażona we wskaźnik Thermo-Signal. Wskaźnik zmienia kolor na jednolicie czerwony, gdy patelnia rozgrzeje się do temperatury idealnej do rozpoczęcia smażenia. Zapewnia to zdrowe i smaczne gotowanie, przy zachowaniu maksimum smaku i składników odżywczych.