Wiecie, że z tymi “Smakami dzieciństwa” jest trochę tak, że to co dawniej jedzono w domach z braku alternatywy, to dziś te same dania wracają do łask i stają się alternatywą dla masowości i nadmiaru? Sentyment do zwykłego, prostego smaku i naturalności wraca coraz częściej na polskie stoły, bo przytłoczeni nadmiarem kulinarnych bodźców i wszechobecną chemią w pożywieniu, szukamy ucieczki do prostoty dawnej kuchni.

Dzisiaj kolejny ukłon w stronę naszego dobra narodowego, czyli ziemniaka. Polski kartofel – jeden składnik, masa emocji. Od miłości i nostalgii po narodowe kompleksy, zawstydzenie i aspiracje. Trudno jednak wciąż wyobrazić sobie polską kuchnię, bez ziemniaków. W naszym kraju mamy aż 120 odmian kartofli, ale niewiele o nich wiemy. Tymczasem wykorzystanie właściwej odmiany do określonego dania zapewni lepsze doznania smakowe.

  • Typ A “sałatkowy” – to odmiana, która po ugotowaniu ma zwięzły miąższ. Jej odmiany: Venezia, Bellinda, Colette, Belana, Anouschka.
  • Typ B “ogólnoużytkowy” – po ugotowaniu łatwo je rozgnieść, a najlepiej smakują w potrawach mięsnych i z sosami. Jej odmiany: Vineta, Bellarosa, Red Sonia, Jelly, Catania, Marabel, Irga.
  • Typ C “mączysty” – idealne do smażenia placków ziemniaczanych czy frytek. Po ugotowaniu łatwo się rozsypuje. Odmiany: Augusta, Omega, Agria, Jurata.

SMAKI DZIECIŃSTWA: Pyry z gzikiem

Przepis na pyry z gzikiem to nie jest smak, który wyniosła z domu rodzinnego. Za to, bardzo kojarzy mi się z dzieciństwem. Niedaleko bloku, w którym mieszkałam zaraz obok sklepu papierniczego i warzywniaka był niewielki bar mleczny mieszczący się w pawilonach. Kanciapa utrzymująca się głównie z serwowania obiadów okolicznym urzędnikom i nauczycielom. Specjalizowali się w domowych daniach. Serwowano głównie kotlety schabowe, pomidorówkę z makaronem, krokiety i barszcz, czasem naleśniki. Za to dwa razy w tygodniu daniem dnia były pyry z gzikiem. Genialne! Doskonale gorące irgi i cudownie chłodzący gzik! Zawsze namawiałam mamę żeby takie danie przyrządziła w domu. Dzisiaj to ja zachęcę Was tym jakże trafionym połączeniem.

Pyry z gzikiem składniki:

  • 250 g tłustego twarogu najlepszej jakości
  • 150 ml wiejskiej śmietany
  • 1 cebula
  • pół pęczka szczypiorku
  • sól, pieprz
  • szczypta ostrej papryki
  • ziemniaki “Irga”
  • masło
  • rzodkiewka

Przepis na PYRY Z GZIKIEM

Ziemniaki szorujemy i gotujemy w łupinie. Twaróg łączymy ze śmietaną, drobno posiekanym szczypiorkiem, pokrojoną drobno cebulą i przyprawami. Po przestygnięciu ziemniaków, kroimy je na pół, a środek lekko nacinamy. Na wierzch każdego nakładamy odrobinę masła oraz po łyżce gziku. Gorące pyry podajemy z chłodnym gzikiem oraz opcjonalnie z pokrojoną, świeżą rzodkiewką.

W przygotowaniu “Smaków dzieciństwa” doskonale sprawdził się ponadczasowy i uniwersalny zestaw garnków i patelni Tefal ingenio!

Garnki tefal ingenio zostały wyposażone w szklane pokrywki, które umożliwiają doglądanie potraw bez konieczności uchylania oraz w specjalny otwór umożliwiający bezproblemowe odcedzanie. Dodatkowym atutem pokrywek są nienagrzewające się uchwyty, które możemy rozłożyć na płasko, dzięki czemu pokrywki można ułożyć w szafce: jedna na drugiej.