Kochasz truskawki? Jeśli chcesz cieszyć się ich smakiem przez cały rok, koniecznie zrób z nich domowe przetwory z truskawek. Konfitura, sok czy dżem truskawkowy pysznie smakują, a ich przyrządzanie z pewnością przyniesie ci sporo frajdy. Sprawdź moje proste przepisy na przetwory z truskawek!

Przetwory z truskawek są pyszne! W szczycie sezonu truskawki są najtańsze, ale pod jego koniec – najsłodsze. I to jest najlepszy moment, aby trafiły do słoików. Dlatego najpierw zajadamy się samymi świeżymi truskawkami, dodajemy je do koktajli, ciast i deserów. Później, kiedy już się nimi nasycimy przychodzi czas na przetwory z truskawek, aby zachować smak lata na kolejne miesiące. W mojej dzisiejszej propozycji na domowe przetwory, znajdziecie nie tylko dżemy czy kompoty, ale również na przykład truskawkowy mus. Przetwory z truskawek w środku zimy przypomną wam wspaniałe letnie dni.

KOMPOT Z TRUSKAWEK

Ulubiony przepis na kompot z truskawek, taki jak z dzieciństwa.

Kompot z truskawek składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 200 g cukru – 16 łyżek
  • 2 litry wrzątku

Kompot z truskawek sposób przygotowania:

Truskawki umyj pod zimną, bieżącą wodą i zdejmij szypułki. Przygotuj cztery czyste słoiki o pojemności 800 ml każdy. Słoiki powinny być wcześniej odparzone wrzątkiem lub umyte w zmywarce. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek. Do każdego słoika umieść po około 250 gramów truskawek. Po umieszczeniu truskawek w słoikach zalej je gotowym syrop z cukru i wody. SYROP robi się w sposób następujący: Do rondla wsyp wsyp 200 gramów cukru. Ustaw małą moc palnika i mieszaj przez chwilę wodę z cukrem. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w gorącej wodzie. Zwiększ moc palnika i doprowadź lekki syrop cukrowy do wrzenia. Wrzący syrop ostrożnie przelewaj do słoików. Zostaw 2 cm wolnej przestrzeni przy rantach. Truskawki powinny być całkowicie zalane syropem. Zakręć słoiki. Tak przygotowane słoiki z kompotem z truskawkami należy poddać pasteryzacji.

Jak pasteryzować domowe przetwory z truskawek?

Istnieją dwa proste sposoby pasteryzacji domowych przetworów.

Pasteryzowanie na mokro odbywa się w szerokim garnku.

  • Przygotuj duży garnek, a jego dno wyłóż cienką ściereczką.
  • Włóż do środka słoiki z gorącym produktem, zalej ciepłą wodą i doprowadź do wrzenia.
  • Pozostaw na 20-25 minut.
  • Wyjmij, dokręć dokładnie i pozostaw do ostygnięcia do góry dnem.

Pasteryzacja na sucho odbywa się w piekarniku.

  • Gorące słoiki wkładaj do nagrzanego pieca o temperaturze 120-130 stopni.Piecz przez ok. 20 minut i pozostaw do przestygnięcia w wyłączonym piekarniku.

MUS Z TRUSKAWEK

Domowy mus z truskawek to mój ulubiony dodatek do naleśników, sernika i deserów owocowych.

Mus z truskawek “na zimę” składniki:

  • 1 kg truskawek
  • 200 g cukru

Mus z truskawek sposób wykonania:

Truskawki umyj i oczyść z listków i szypułek. Pokrój na drobne kawałki i zasyp cukrem. Pozostaw truskawki zasypane cukrem na godzinę. Następnie zblenduj je i zagotuj. Pamiętaj o ciągłym mieszaniu truskawek, by nie przypaliły się i nie przywarły do garnka. Truskawki należy gotować ok. 30 minut. W trakcie można dodawać cukier i sprawdzać konsystencję. Mus powinien być wodnisty. Im więcej cukru tym konsystencja będzie zbliżać się do dżemu. Należy także pamiętać, że mus po wystygnięciu będzie bardziej gęsty, niż ten ciepły. Po 30 minutach przelej mus do słoików. Zakręć i rozpocznij proces pasteryzacji. Po wyciągnięciu odwróć słoiki nakrętką do dołu i czekaj aż do wystygnięcia.

DŻEM Z TRUSKAWEK

Najlepszy dżem truskawkowy, to ten domowy! Wypróbuj koniecznie tego lata.

Dżem truskawkowy składniki:

  • 2 kg truskawek
  • 1 kg cukru
  • 4 łyżki soku z cytryny

Dżem z truskawkami sposób przygotowania:

Truskawki umyj, usuń szypułki i osusz owoce. Pozostaw je w całości lub przekrój na połówki. Wrzuć owoce do garnka, dodaj cukier oraz sok z cytryny i wymieszać. Postaw garnek na gazie na średnim palniku i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz gaz na minimum i gotuj owoce na bardzo małym ogniu, co jakiś czas mieszając i uważając by owoce się nie przypaliły. Dżem gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny. Podczas gotowania dżemu usuwaj ewentualną pianę powstającą na powierzchni. Gdy dżem jest już odpowiednio gęsty, należy przełożyć go do słoików. Słoiki dokładnie zakręć i rozpocznij proces pasteryzacji.

przetwory domowe porady

Zachęcam Was do rozpoczęcia przygody z domowymi przetworami.

Domowe przetwory to cudowny nośnik szczęśliwych i beztroskich chwil, których tak nam brakuje w drugiej połowie, zimniejszej pory roku. Dzielenie się domowymi przetworami przyniesie wam więcej radości , aniżeli zmieści się w małym słoiczku, który możesz także komuś podarować zamiast kwiatów czy innych prezentów.