Większość z Was pamięta rabarbar głównie z okresu dzieciństwa i maczania kwaśnych łodyg w cukrze. Tymczasem z rabarbaru możemy “wycisnąć” naprawdę wiele! Rabarbar to wszechstronne warzywo, które w kuchni zazwyczaj traktujemy jak owoc. Przygotowujemy z niego wspaniałe przetwory na zimę: słodkie konfitury, kwaskowe dżemy i aromatyczny kompot. 

O rabarbarze po raz pierwszy usłyszano w Chinach, w 2700 roku przed Chrystusem. Już wtedy było wiadomo, że jest zdrowy i smaczny. Po 20 minutach w piecu wytwarzają się w nim cenne polifenole, czyli broń przeciwko nowotworom. Należy więc brać go na poważnie. Rabarbar to także bogate źródło błonnika i witaminy C. Dobrze wpływa na perystaltykę jelit. Zawiera dużo witaminy A i E, a także potas i magnez. Preparaty z rabarbaru mają właściwości ściągające i antyseptyczne. Jadalna część rabarbaru to tzw. ogonki liściowe, czyli w zasadzie łodyżki liści. Wadą rabarbaru jest to, że jego świeżą odmianą możemy się cieszyć jedynie przez dwa miesiące w roku. Posiłkujemy się zatem na przetworach. Jakie przetwory z rabarbaru są najlepsze?

KOMPOT Z RABARBARU

Kompot z rabarbaru to wspaniały dodatek do rodzinnych obiadów. Kompot jest orzeźwiający i bardzo aromatyczny.

Kompot z rabarbaru “na zimę” składniki:

  • 2 kg rabarbaru
  • 25 łyżek cukru
  • 3.5 litra wody
  • Opcjonalnie: cynamon lub goździki do smaku

Kompot z rabarbaru “na zimę” sposób przygotowania:

Rabarbar obrać, umyć i wysuszyć. Kroić mniej więcej w centymetrowe kawałki. Do wyparzonych i dobrze umytych słoików wkładamy do 3/4 wysokości rabarbar. Do każdego słoika dodajemy po dwa goździki i 4 łyżki cukru. Do garnka nalewamy około 3 litry wody i zagotowujemy. Gdy woda będzie się gotować, zdejmujemy garnek z ognia i nalewamy wodę ostrożnie do słoików. Słoiki zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Ja jeszcze na drugi dzień je pasteryzowałam w garnku od zagotowania wody 15 – 20 minut. Z podanego przepisu wyszło mi 6 dużych słoików kompotu.

Kompot z rabarbaru “na szybko”

Kompot z rabarbaru, możemy również przygotować w wersji “na szybko”, do obiadu i bez wekowania. Jest to wersja kompotu bardzo orzeźwiająca i w sam raz dla dzieci. Do ugotowania obiadowego kompotu potrzebne są ok.4 średnich łodyg rabarbaru, 2 litry wody i 6 łyżek cukru trzcinowego. Pokrój łodygi na grubość około 2 centymetrów i wrzuć do garnka, zasyp cukrem i zalej wodą. Garnek przykryj pokrywką. Ustaw wysoką moc palnika. Gdy tylko woda się zagotuje, zmniejsz moc palnika do takiej, by kompot tylko lekko się tlił. Kompot z rabarbaru gotuję tak przez 30 minut.
Gdy kompot lekko przestygnie przecedź go przez duże, ale gęste metalowe sitko. Owoce można przetrzeć jeszcze dokładnie łyżką, by jak najwięcej mętnego soku przedostało się do kompotu.

DŻEM Z RABARBARU

Dżem z rabarbaru to doskonały dodatek do ciast, tostów i croissantów

Dżem z rabarbaru składniki:

  • 1 kg rabarbaru (waga po odcięciu końcówek. Należy kupić ok. 1,3 kg rabarbaru)
  • 300 g cukru
  • skórka starta z 2 pomarańczy
  • sok wyciśnięty z 2 pomarańczy
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny

Dżem z rabarbaru sposób przygotowania:

Rabarbar umyj, osusz i pokrój na kawałki o grubości ok. 1cm. Przełożyć do garnka z grubym dnem. Dodaj cukier, sok z pomarańczy i cytryny oraz skórkę otartą z pomarańczy. Smaż na średniej mocy palnika, stale mieszając dość często łyżką drewnianą, aż dżem zgęstnieje. Trwa to ponad 1 godzinę. Gorący dżem przełożyć do wyparzonych słoiczków i dobrze zakręcić. Dno garnka (wielkość taka, aby zmieściły się słoiki) wyłóż ręcznikami papierowymi. Włożyć słoiczki i zalej gorącą wodą do mniej więcej ¾ wysokości słoików. (Gorące słoiki zalewamy gorącą wodą. Temperatura wody i słoików musi być podobna, aby nie pękły). Od momentu zagotowania gotuj jeszcze 15 minut, pod przykryciem. Słoiki wyciągnij z garnka, ułożyć na ściereczce i pozostawić do ostygnięcia.

KONFITURA Z RABARBARU

Lekko kwaskowata, aromatyczna konfitura z rabarbaru tworzy doskonałe połączenie z serami, twarogiem i dań mięsnych.

Konfitura z rabarbaru składniki:

  • 1 kg rabarbaru
  • 125 ml soku z cytryny
  • 1 opakowanie środka żelującego 3:1 żelifix
  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • 330 g cukru

Konfitura z rabarbaru sposób przygotowania:

Rabarbar umyj, osusz i pokrój na kawałki do 1,5 cm. Przesyp do garnka, dodaj substancję żelującą, starty imbir i sok z cytryny. Ustaw na średnim ogniu. Mieszaj. Po 2 minutach dodaj cukier i podgrzewaj na średnim ogniu aż się całkowicie rozpuści. Nie należy oczywiście przerywać mieszania. Z każdą minutą rabarbar będzie coraz bardziej puszczał sok. Teraz wystarczy go mieszać co dłuższą chwilę. Po 10 minutach gotowania konfitura będzie zrobiona . Gorącą konfiturę przelej do wyparzonych i wytartych słoików. Najlepiej jak są jeszcze ciepłe np. wyjęte prosto ze zmywarki (ale koniecznie suche!).

przetwory domowe porady

Zachęcam Was do rozpoczęcia przygody z domowymi przetworami.

Domowe przetwory to cudowny nośnik szczęśliwych i beztroskich chwil, których tak nam brakuje w drugiej połowie, zimniejszej pory roku. Dzielenie się domowymi przetworami przyniesie wam więcej radości , aniżeli zmieści się w małym słoiczku, który możesz także komuś podarować zamiast kwiatów czy innych prezentów.