Nie ma czegoś takiego jak jeden słuszny przepis na zupę rybną. Metod przyrządzania tego dania jest bowiem naprawdę sporo. Zupę rybną przyrządza się niemal na całym świecie, z tym że każde państwo ma na ów danie własną metodę. Zwyczaj gotowania zupy tego typu zależy jednak nie tylko od kraju, ale też od danej rodziny w nim mieszkającej oraz jej regionalnych (lub własnych) tradycji.
Kiedyś zupa rybna była daniem popisowym rodzin rybaków, którzy poławiali je w morzu, aby wyżywić następnie swoją całą rodzinę. Zupa ta była bardzo prosta i służyła głównie do napełnienia żołądków ubogich ludzi. Dopiero w późniejszych latach zupa z ryb zaczęła zupełnie zmieniać swój charakter, z czasem stając się przysmakiem i prawdziwym rarytasem dla wyższych sfer. Bogacze zachwycali się nią, a zupa rybna rządziła na stołach w największych dworach królewskich. W wiejskich chatach naśladowano coraz to wymyślniejsze dworskie przepisy na rybne danie, jednak w nieco uboższej wersji. Właśnie stąd narodziło się mnóstwo pomysłów na zupę rybną, którą przyrządza się dziś w różnych krajach na różne sposoby. Czasem wzbogaca się zupę rozmaitymi dodatkami, np. wrzuca się do niej ziemniaki, owoce morza bądź orientalne przyprawy. Ilu kucharz, tyle zup. Spróbujcie mój przepis na zupę z filetami rybnymi. Coś mi mówi, że dzięki niemu i Wy będziecie mieli odtąd “swój przepis na zupę rybną”.
Zupa rybna SKŁADNIKI:
- 500 g świeżych filetów sandacza
- 1 i 1/2 litra bulionu jarzynowego***
- warzywa: 1/2 cebuli, 1 marchewka, 1 mała pietruszka, 1/4 korzenia selera, 1 mały por
- 1 świeży pomidor (poza sezonem 1/3 puszki pomidorów)
- przyprawy: sól i świeżo zmielony pieprz, 2 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1/2 łyżeczki słodkiej papryki, 1/3 łyżeczki ostrej papryki
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka posiekanej bazylii lub natki pietruszki
Przepis na zupę rybną:
- Marchewkę, pietruszkę i selera obieramy i kroimy w kostkę. Pora kroimy wzdłuż na 4 części, następnie w poprzek na plasterki. Cebulę w kosteczkę.
- W szerszym garnku na łyżce oliwy szklimy cebulę. Następnie dodajemy pora i smażymy dalej co chwilę mieszając przez ok. 2 minuty.
- Dodajemy marchewkę, pietruszkę i selera. Warzywa doprawiamy solą i pieprzem i smażyć przez około 3 minuty. Dodajemy pozostałe przyprawy.
- Wlewamy gorący bulion i gotujemy. Dodajemy przecier pomidorowy oraz pomidory (świeżego pomidora należy sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kosteczkę usuwając szypułki).
- Zupę po zagotowaniu przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy przez ok. 10 minut do miękkości warzyw.
- W tym czasie przygotowujemy filety. Rybę bez ości kroimy w kostkę, doprawiamy solą, pieprzem, obtoczamy w mące i krótko obsmażyć na patelni z łyżką oliwy.
- Podsmażoną rybę wkładamy do garnka z zupą i gotujemy przez ok. 2 – 3 minuty. Dodajemy posiekaną bazylię lub natkę pietruszki.
- Podajemy z pieczywem.
***jeśli nie posiadasz swojego ulubionego przepisu na bulion warzywny, skorzystaj z mojego:
Każda pyszna zupa, zaczyna się od dobrego garnka…
Przepis na zupę-krem z pieczonych pomidorów przygotowałam w garnkach Tefal Air Stewpot. Nigdy nie sądziłam, że garnki oprócz przyjemności gotowania, mogą być po prostu piękne i stanowić ozdobę zarówno kuchni jak i stołu ( z powodzeniem serwuję w nich potrawy bezpośrednio na stole). Seria garnków Tefal Air Stewpot jest lekka i łatwa w czyszczeniu. Do tej pory oprócz zup, gotowałam w nich także gulasze i spaghetti. Garnki Tefal są wszechstronne, można w nich również piec w piekarniku, a przede wszystkich: są odpowiednie na każdy rodzaj kuchenek – w tym także na indukcję.