Są tezy, które towarzyszą nam na każdym etapie działania. Są naszym mottem, często życiową misją. Ja mam przed oczami takich sentencji kilka, ale jedna jest szczególna i przyświeca mi każdy dzień pracy. Czy to remontuję domy, przeprowadzam metamorfozy wnętrz, czy też po prostu dbam o naszą domową codzienność….
Ta teza jest od lat niezmienna i podpisuję się pod nią obiema rękami, brzmi:
“To jak mieszkamy ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Kondycja kuchni, sypialni, czy salonu – ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dom potrafi nas wspierać i “dmuchać w nasze żagle”…albo wręcz przeciwnie: działać na nas deprymująco. Jeśli chcesz by w życiu Ci się powodziło, zadbaj o energię w swoim domu i w miejscu pracy, a zobaczysz, że wszystko się ułoży”.
Autorem tych słów jest Wasza LadyoftheHouse i słowa te niejednokrotnie padały już na blogu przy okazji innych materiałów. Za to przysięgam Wam, że to działa! I z każdym rokiem, przekonuję się tylko o tym jak bardzo.
Dzisiaj rozpoczynamy nowy cykl, w którym będę przedstawiała moje patenty na czysty, zdrowy i zorganizowany dom. W nowym cyklu – będę prezentowała jak uprościć sprzątanie, pranie, prowadzenie domu oraz jego organizację. Dowiecie się czego należy się pozbyć z domu, jak przechowywać poszczególne akcesoria, jak urządzić dane wnętrze aby oprócz ładnego wyglądu po prostu nam służyło.
I żeby była jasność: JA NIE JESTEM FANKĄ SPRZĄTANIA! Uważam, że dany czas można poświęcić na tysiące różnych, ciekawszych aktywności. Swój dom sprzątam dogłębnie tylko raz w roku. A potem konsekwentnie trzymam się zasady utrzymania codziennej czystości. Za to wiem napewno, że nikt z nas nie czuje się dobrze w brudzie, kołomyi, bałaganie. Sprzątając i trzymając się na codzień zasad utrzymania czystości – mam poczucie dbania o nasze domowe ognisko, o nasz spokój domowy i dobrą w nim energię. Dom – odpłaca się tysiąckroć bardziej i mam nadzieję, że Wy również będziecie mieli okazję przekonać się na własnej skórze o tej symbiozie.
Cały cykl rozpocznę od serii przepisów na domowe środki czystości, które od dawna zastępują mi chemię w domu. Co prawda – ograniczenie detergentów to proces, który nie wydarzy się w ciągu jednego dnia, ale któremu z pewnością warto jest poświęcić trochę uwagi, bo w konsekwencji przynosi niewspółmierne korzyści. Z czasem dochodzi do nas, że większość produktów do których byliśmy przez lata przyzwyczajani – jest po prostu toksyczna. Zastanawiamy się nad realną potrzebą ich posiadania i znajdujemy ich proste zamienniki, a przy tym odzyskujemy tyle miejsca w szafkach! Przykład? Weźmy chociażby pod lupę mydło. W każdym domu znajduje się jego kilka odmian: w postaci mydła do rąk, płynu do mycia podłóg, szamponu dla psa, płynu do mycia naczyń itp. A gdybym powiedziała Wam, że istnieje 1 super tani i dostępny rodzaj mydła, który z powodzeniem zastąpi kilka/kilkanaście z powyższej listy wariantów mydła? Przez lata rynek komplikował naszą codzienność, wmawiając, że potrzebujemy oddzielnego produktu do każdej czynności. A my posłuszni zapychaliśmy tak te domowe szafki, składziki i półki – zapominając o najprostszych i najbardziej skutecznych patentach na czystość znanych od zarania dziejów!
Ten cykl, nie powstał z przypadku. Od kilku lat – prezentuję Wam urządzenia AGD, które realnie zmieniają jakość naszego życia, są innowacyjne, wykonane z dobrych/wytrzymałych materiałów, wielofunkcyjne…a także energooszczędne. W czasach, kiedy rynek jest wprost “zalany” urządzeniami no-name, bez mocy, bez wsparcia producentów, bez spełniania swoich funkcji – czuję się w obowiązku testować dla Was i polecać wyłącznie produkty, które stu procentowo spełniają normy współczesnego świata i nasze oczekiwania. Z detergentami jest jednak odwrotnie. W zdecydowanej większości środki czystości, które możemy zakupić w sklepach są mówiąc wprost; szkodliwe dla naszego zdrowia! Nie bez powodu widnieją na nich napisy: “UWAGA”, “NIEBEZPIECZEŃSTWO”. Zawierają amoniak, benzen, formaldehyd, ksyleny itd…
Dlaczego warto samodzielnie robić środki czystości?
- Przede wszystkim ze względu na niskie koszty. Naturalne środki czystości są znacznie tańsze od tych dostępnych w sklepach.
- Eko-detergent nadaje się do skóry wrażliwej, dzięki zastosowaniu naturalnych składników.
- Naturalne środki czystości są skuteczne!
- Rozkład składników stworzonego przez Ciebie środka czystości jest przyjazny dla środowiska.
- Sam decydujesz, jaki zapach będzie miały Twoje naturalne środki czystości. To wszystko dzięki wybranym przez Ciebie olejkom eterycznym w odpowiednich proporcjach. W taki sposób, Twoje ręczniki, poduszki czy ubrania będą pachniały wyjątkowo pięknie oraz dodawały Ci dobrej energii. Baw się aromatami!
- Oszczędzasz mnóstwo miejsca!
Czym zastąpić chemię w domu?
- Ocet spirytusowy: to podstawowy składnik większości produktów sprzątających. Działa antybakteryjnie i rozpuszcza tłuszcz.
- Soda oczyszczona: ma właściwości czyszczące i wybielające. Doskonale pochłania zapachy.
- Kwasek cytrynowy: wybiela, odkaża.
- Szare mydło: ma ogromną moc i jest sprawdzonym środkiem do prania. Nie tylko możesz je wykorzystywać jako środek do prania lub jako detergent do mycia naczyń.
- Cytryna: silne działanie czyszczące i przeciwbakteryjne
- Sól: ma właściwości ścierne
- Spirytus: dezynfekcja
Zapraszam Was do poznania moich sprawdzonych receptur na Domowe, naturalne środki czystości. Dowiecie się jak łatwo można przyrządzić je samemu. Poproszę Was o tydzień prób, po którym jestem niemalże pewna – nie będziecie chcieli wrócić do swoich chemicznych nawyków….