Jeśli w trakcie sezonu jesiennego, nie macie jeszcze pomysłu na to, co zrobić z gruszek – to dzisiaj mam dla Was pomysł na gruszki w najlepszym z możliwych wydaniu. Ich słodko-kwaśny smak najczęściej kojarzy nam się z deserami typu ciasta lub tarty. Tymczasem smak gruszek ciekawie komponuje się również z wytrawnymi daniami z dodatkiem pleśniowego sera czy orzechów. I tym drugim pomysłem mam nadzieję, że zarażę Was w poniższym przepisie!
Gruszki to smaczne i lekkostrawne owoce, które dzięki dużej zawartości boru pobudzają nasz mózg oraz poprawiają koncentrację. Są też źródłem jodu i błonnika. Podczas pieczenia poczujemy ich niepowtarzalny aromat, który w zestawieniu z miodem i przyprawami stanie się jeszcze bardziej wyrazisty. Gruszki prosto z piekarnika z aromatycznym serem, miodem i orzechami to wyjątkowa propozycja na przystawkę. Pieczone gruszki są proste i szybkie w wykonaniu. Smakują po prostu wspaniale. Skóra robi się miękka, miąższ jest soczysty i słodki. To jeden z całkiem przydatnych przepisów, który dobrze mieć pod ręką, gdy chcecie zaskoczyć swoich gości.
Składniki na przystawkę z gruszkami (dla 2 osób):
- 2 gruszki
- ser pleśniowy np. lazur
- orzechy włoskie
- miód (w wersji płynnej/można zastąpić syropem klonowym)
- cytryna
- cynamon
Przepis na przystawkę z gruszkami:
- Gruszki myjemy, przekrajamy wzdłuż na pół i z pomocą łyżeczki usuwamy gniazda nasienne. Miąższ skrapiamy sokiem z cytryny.
- Owoce układamy w naczyniu żaroodpornym, faszerujemy serem pleśniowym, posypujemy odrobiną cynamonu i polewamy miodem.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i zapiekamy około 15 – 20 minut. W tym czasie: skórka zrobi się miękka, a miąższ delikatny i słodki.
- Po wyjęciu z piekarnika dodajemy na wierzch orzechy i pieczemy jeszcze 5 minut.
5 powodów dla których warto szczególnie jesienią jeść gruszki:
- Walczą z wolnymi rodnikami Czy wiecie co jest w gruszce najzdrowsze? Skórka! Ma znacznie więcej cennych składników niż sam miąższ. W skórce gruszki są przeciwutleniacze, flawonoidy, substancje przeciwzapalne, a nawet – antynowotworowe, jak kwas cynamonowy.
- Źródło witaminy K, która zapobiega krzepnięciu krwi i poprawia krążenie w organizmie. Osoby, których dieta obfituje w witaminę K są o 45% mniej zagrożone chłoniakami nieziarniczymi należącymi do najczęściej występujących nowotworów krwi niż te, które przyjmują jej poniżej 40 mikrogramów dziennie.
- Pomagają utrzymać równowagę psychiczną Średniej wielkości gruszka zawiera miedź w ilości równej 15 proc. dziennego zapotrzebowania. Miedź jest minerałem niezbędnym dla zapewnienia zdrowia centralnego układu nerwowego. Wpływa na naszą zdolność uczenia się i zapamiętywania.
- Leczą zapalenie gardła Sok z gruszek czy napar z gruszek z miodem łagodzą bóle gardła, leczą zapalenie strun głosowych i pomagają oczyścić drogi oddechowe z nadmiaru śluzu.
Jeśli macie swoje ulubione przepisy z gruszkami,
to koniecznie dajcie znać w komentarzu na FB!
Smacznego!