Kilka dni temu zwierzyłam się Wam z nadmiaru ubrań, które posiadamy. Kupujemy stanowczo za dużo i z całym przekonaniem dokonujemy w większej mierze zakupów nie do końca przemyślanych. Postanowiłam zrobić w naszych szafach totalną rewolucję! I tym samym pozbyłam się 80% posiadanej odzieży, które teraz wiodą sobie drugie życie.

Ale to nie koniec zmian w naszych szafach! Za punkt honorowy postawiłam sobie przykładanie odtąd szczególnej uwagi do jakości i uniwersalnego charakteru kupowanych ubrań. Chciałabym posiadać ubrania klasyczne, pasujące do mnie bez względu na daną modę i przede wszystkim takie o które można i warto jest dbać: starannie uszyte, dobrze skrojone a także w szczególności z jakościowych i naturalnych tkanin. Często musimy wydać na nie nieco więcej, niż w sieciówce, ale jeśli będziemy o nie dbali, posłużą nam przez wiele lat. I ostatecznie – bardziej nam się ten zakup będzie opłacał. Do zmiany w dużej mierze zainspirowała mnie moja przyjaciółka, która jest popularną stylistką w świecie mody i która zawsze wygląda doskonale a jej ubrania mimo, że ma ich o wiele mniej ode mnie zawsze wyglądają stylowo i tak jakby dopiero zakupiła je w butiku. Zdradziła mi swój patenty: wiele rzeczy oddaje do krawcowej, naprawia, starannie pierze, prasuje i z dbałością układa w szafie. Jej ubrania przez długie lata pozostają w nienagannym stanie a zmieniająca się moda jedynie narzuca jej zmiany dodatków, które potrafią zupełnie odmienić daną stylizację.

Zacznijmy zatem od początku! Segregując swoje ubrania na te które nadają się do wyrzucenia, oddania i pozostawienia – natrafiłam na prawdziwe perełki! Okazało się, że w swojej kolekcji posiadam zarówno klasyczne swetry, jedwabne bluzki jak i doskonale skrojony wełniany płaszcz (uwaga! dokładnie taki, którego szukałam tej jesieni, a o którym zupełnie zapomniałam). Postanowiłam zatem odświeżyć i zadbać o swoją garderobę. I tym samym zabrałam się za pranie. Wy również wielokrotnie pytaliście o to jak dbać o poszczególne materiały, dlatego dzisiaj przygotowałam dla Was kompendium wiedzy w tym temacie. Wydaje się, że zrobienie prania jest sprawą prostą – wystarczy włożyć zabrudzone rzeczy do pralki a potem je wysuszyć. Tymczasem sortowanie odzieży czy wybór odpowiedniej pralki i suszarki mają wpływ na trwałość włókien i ich stan. Właśnie dlatego postanowiłam Wam przypomnieć najważniejsze zasady prania tkanin.

Jak dbać o odzież outdoorową?

Wiele osób boi się prania odzieży outdoorowej, w tym w szczególności kurtek puchowych ze względu na obawę przed utratą wodoodporności czyli inaczej mówiąc: utratą właściwości wypełnienia odzieży po praniu. Krąży wiele stereotypów, na temat tego, co robić, a czego się wystrzegać. Najważniejsze jest zwracanie uwagi na informacje na metkach oraz stosowanie się do kilku podstawowych zasad. Nie można wystrzegać się prania, ani też przesadzać z jego częstotliwością. Kilka zasad prania ubrań outdoorowych:

  • czytamy metki – metka jest sprawą świętą i stosujemy się do informacji, które się na niej znajdują. Nie warto naginać zaleceń, które dotyczą danego produktu – może to się skończyć skróceniem życia puchówki.
  • sprawdź zawartość kieszeni – kurtka, w której kieszeni mieszczą się ostre akcesoria, może się rozpruć podczas wirowania, dlatego ważne jest, by zadbać o schowanie odstających elementów.
  • ustaw łagodny cykl z dodatkowym płukaniem – niektóre pralki posiadają program przeznaczony specjalnie do prania odzieży outdoorowej. Najważniejsze, aby wyprać kurtkę w niskiej temperaturze, najlepiej w 30°
  • Suszenie: aby uzyskać najlepsze efekty suszenia, wybierz długi cykl i średnią temperaturę. Nie wyjmuj ich z suszarki, dopóki nie będą w 100% suche. Doskonała w przypadku suszenia ubrań outdoorowych jest suszarka Electrolux Perfect Care, która posiada specjalny, dedykowany program do ubrań, które nosimy na zewnątrz. W ten sposób w miniony weekend odświeżyłam wszystkie nasze kurki – są jak nowe.

Jak dbać o wełnę?

Wbrew stereotypom – wełna nie boi się wody! Nie lubi tylko długiego namaczania i zmiany temperatur. Wełny nie pierzemy raczej także każdorazowo po założeniu. Spokojnie możemy ją uprać po 3-4 założeniach.

  • Pranie wełny powinno odbywać się w niskiej temperaturze, przy użyciu jak najdelikatniejszego programu. Nie ma mowy o szybkim odwirowywaniu, pocieraniu czy wyciskaniu.
  • Suszenie – nigdy nie wieszaj swetrów wełnianych przy kaloryferze. Nigdy nie wieszaj ich również na suszarce gdyż z całym przekonaniem rozciągną się pod własnym ciężarem. Swetry delikatnie odciśnij i susz na płasko, doskonałym w tym przypadku może okazać się ręcznik.
  • Odświeżanie – im dłużej i częściej nosisz sweter, tym szybciej pojawiają się na nim nieestetyczne zmechacenia. Na szczęście nie oznacza to, że ubranie jest zniszczone. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną golarkę do ubrań. Jej ostrza zabezpieczone są specjalną metalową kratką, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że zrobi dziurę. Wystarczy delikatnie, nie dociskając końcówki do swetra, powoli przesuwać ostrza w miejscach, gdzie znajduje się zmechacenie. Dzięki tym wszystkim zabiegom nowe swetry będą służyły dłużej, jednocześnie zachowując nienaganny wygląd.

Jak dbać o jedwab?

Jedwab to niezwykle ciekawa tkanina, bo z jednej strony jest niezwykle wytrzymała, a z drugiej delikatna…W moim domu bywa dodatkiem w wyposażeniu domu jak i w świątecznych strojach. Jak zatem prać jedwab naturalny, aby zachował kształt, połysk oraz swoje wyjątkowe właściwości? Oto kilka żelaznych zasad:

  • w przypadku prania jedwabiu, powinno nam przyświecać jedno i najważniejsze słowo: tryb delikatny.
  • do prania jedwabiu w żadnym wypadku nie używaj mocnych wybielaczy lub innych intensywnych środków piorących. Przydatne będzie delikatne mydło, które nie zawiera elementów peelingujących lub delikatny szampon. Równie ważne jak odpowiednie pranie i suszenie produktów, w których występuje jedwab, jest to, jak je przechowujemy. Prać je odpowiednio to zaledwie połowa sukcesu.
  • Nie należy pod żadnym pozorem suszyć ubrań jedwabnych na słońcu – gdyż grozi to odwarbieniem i utratą koloru. W przypadku wolno stojących wieszaków lub otwartych szaf również należy upewnić się, że odzież nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli w Waszej garderobie przeważają ubrania delikatne, w tym jedwab – warto zwrócić uwagę także na sprzęt, który opiekuje się naszymi ubraniami w trakcie prania. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się pralka z systemem UltraCare, czy suszarki z systemem CyclonCare jak np. Electrolux (tak! Powstały juz suszarki, w których można suszyć jedwab)
  • Ubrań z jedwabiu naturalnego nie należy ponadto składać – najlepiej wieszać je na ergonomicznych wieszakach wykonanych z gładkich materiałów. W ten sposób unikniemy mechanicznych uszkodzeń garderoby.
  • Pościele i poduszki wypełnione jedwabnym włóknem przechowujmy w oddychających workach wykonanych z naturalnych materiałów, np. z bawełny.

Mam nadzieję, że mój artykuł zainspiruje Was do przykładania większej uwagi do dbałości o  ubrania i większą świadomość w przypadku dokonywania zakupów odzieżowych. We mnie nastąpiła ogromna zmiana!