Ludzkość potrafi tworzyć rzeczy wspaniałe. Ludzkość potrafi stworzyć rzeczy okrutne. Oba stwierdzenia są prawdziwe jednak ja postanowiłam dawno temu skupiać się tylko na tym co nam służy, co nas buduje. Oto przed Wami moje zestawienie wydarzeń, trendów i szlagierów roku 2022. Epokowe przełomy i chwilowe mody. Zjawiska globalne i kameralne. Mikrotrendy, odkrycia, zachwyty. Oto wybór najważniejszych szlagierów mijającego 2022 roku. Poznajcie moje typy!

 

TREND W INTERNECIE: podcasty

Trend, który pokochałam: podcasty, czyli nic innego jak audycje, wywiady, rozmowy, które możemy odsłuchać w internecie. Dostępne są najczęściej na takich platformach jak youtube czy spotify. Słucham ich wszędzie: gotując, jadąc samochodem, czekając na dzieci, czy sprzątając w domu. Myślę, że popularność tego trendu wynika z potrzeby dialogu z drugim człowiekiem, chwili zatrzymania i wsłuchania się w myśli, których w codziennym hałasie i pędzie nam po prostu brakuje. Nagle okazuje się, że za ludźmi, których znamy powierzchownie, najczęściej z social mediów, czy tv – stoi jakaś historia i jest jakaś za tym głębia. Szczególnie chciałabym polecić Wam podcasty Żurnalisty. Choć nie ma w całym internecie bardziej tajemniczego wizerunku, a poznać jego oczy mogą wyłącznie zaproszeni goście, to są to jedne z najbardziej przygotowanych i ciekawych rozmów jakie będziecie mieli okazję wysłuchać wśród grona podcastów, które w 2022 wyrastały jak grzyby po deszczu. Sama również miałam okazję brać udział w takiej rozmowie. Możecie odsłuchać <tutaj>.

KSIĄŻKA ROKU: Brian Tracy “Nie tłumacz się, działaj!”

Jak się okazało ta książka swoją premierę miała w 2015 i nie mam pojęcia jak mogłam ją do tej pory przegapić. Domyślam się, co możecie myśleć o książkach zmieniających życie. Sama również przeczytałam ich sporo. Jednak ta pozycja naprawdę porządkuje w głowie, a przynajmniej w moim przypadku. Otóż zmagam się z odwiecznym problemem nadmiaru obowiązków i robienia wszystkiego na raz. Skutkuje to często poczuciem niewykonania zadań i niedomknięcia ważnych tematów, które potem zalegają mi na półce “do zrobienia” i przede wszystkim w głowie. Książka z jednej strony jest bardzo motywująca, a z drugiej porządkująca cele.

DOKUMENT ROKU: Stutz

Ogromnie interesuje mnie psychologia. Szczególnie ważne są dla mnie takie zagadnienia jak mózg i jego niewyobrażalne możliwości, a także co sprawia, że czujemy się szczęśliwymi ludźmi. W listopadzie na Netfliksie zadebiutował niezwykle osobisty film dokumentalny w reżyserii Jonaha Hilla “Stutz”. Aktor rozmawia w nim z psychiatrą, Philem Stutzem, uważanym za jednego z najlepszych psychiatrów na świecie. W filmie Hill i Stutz szczerze mówią o swoim zdrowiu psychicznym i drodze do niesienia pomocy w tym zakresie. Dokument bada życie psychiatry i prowadzi widza przez jego ćwiczenia wizualizacyjne znane jako The Tools. Dokument to genialna podróż zarówno Hilla jak i Stutza i gdybym miała polecić tylko 1 film mijającego roku, który jest godny polecenia, to byłby to właśnie zdecydowanie: “Stutz”.

SERIAL ROKU: Peaky Blinders

Rety! Jak ten serial wciąga! Jaka to jest historia! Jaki obraz! Jakie charaktery! W życiu nie obejrzałam bardziej intrygującej serii. Do tego te kostiumy i klimat. Brytyjski serial Stevena Knighta, to wciągająca opowieść o kryminalnym podziemiu robotniczego miasteczka Birmingham. Peaky Blinders rzez wiele osób uznany został za jeden z najlepszych seriali gangsterskich ostatnich lat. Zaskakujące zwroty akcji, piękne ujęcia, aktorzy, którzy wydają się wprost stworzeni do granych przez siebie ról, ciekawa oprawa muzyczna wykorzystująca współczesne utwory, które jednak idealnie pasują do całości – nie da się ukryć, że brytyjska produkcja jest dopracowana w każdym szczególe. Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby w pełni oddać atmosferę epoki, a napisany przez Knighta scenariusz, to prawdziwy majstersztyk. Moje odkrycie na Netflixie ostatnich miesięcy. Cieszę się, że nastąpiło właśnie w 2022 i mogłam ciągiem obejrzeć aż 7 sezonów.

PRODUKT ROKU: odkurzacz pionowy Tefal X-force Flex 14.60

Długo zastanawiałam się, który produkt w mojej ocenie zasługuje na miano “produktu roku 2022”. W końcu w ostatnich miesiącach przewinęło się przez mój dom około 80 sprzętów AGD, które miałam okazję testować. Na duże uznanie zasługuje robot sprzątający, który poprzez swoją ogromną moc ssącą: 12 tys Pa! zdeklasował wszystkie roboty odkurzające na rynku, wygrywając Ranking Robotów Sprzątających, o którym możecie poczytać tutaj <klik>. Dużą pomocą, szczególnie w kuchni okazało się także urządzenie Cook4me, dzięki któremu obiady przygotowywałam często w nie dłużej niż 10 minut. Jednak, wybierając produkt roku 2022 postawiłam za jedno z głównych kryteriów: częstotliwość użytkowania. Na miano produktu roku 2022 w pełni zasłużył: odkurzacz pionowy/bezprzewodowy Tefal X-plorer Flex 14.60, który jest urządzeniem używanym w moim domu niemalże każdego dnia. Odkurzam nim ze stołu, myję podłogi, odkurzam samochód, schody. Na jednym ładowaniu jestem w stanie posprzątać dokładnie i bez pośpiechu cały 200 metrowy dom włącznie z dywanami. Do tego odkurzacz jest mocno konkurencyjny cenowo i z całym przekonaniem pozostawia w tyle pozostałe modele odkurzaczy bezprzewodowych.

TEMAT DO DYSKUSJI: FEMINATYWY

Coraz częściej w przestrzeni publicznej możemy usłyszeć: architetka, gościni, mecenaska, polityczka, pilotka, żołnierka, skoczkini, weterynarka, deblistka, handlowczyni. Trudno wymówić? A jednak, warto się przyzwyczajać. W 2022 stało się dużym nietaktem zwracanie się do kobiet w męskiej odmianie do której przywykliśmy przez lata. Oto kobiety doczekały się własnych nazw zawodów i stanowisk. Za feminatywami wiąże się także wiele zmian społecznych jak chociażby równe płace. Może więc czas najwyższy schować gdzieś do kosza uprzedzenia i w końcu zaakceptować, że po pierwsze kobieta pilot to pilotka, a po drugie chirurżka nie brzmi śmiesznie, tylko dumnie.

ZAPACH ROKU: Libre

Hitem mijającego roku były intensywne perfumy, po dwóch latach noszenia maseczek chcieliśmy w końcu poczuć, że żyjemy….i pachniemy. Dlatego popularne stały się zapachy oparte na słodkich nutach, mocnych kwiatach owocowych syropach. Wszystko w myśl zasady: pachnę, więc jestem! Zapach na którym punkcie oszalałam to perfumy LIBRE od Yves Saint Laurent! Wyczułam je od Marysi z bloga Oczekując, kiedy spotkałyśmy się na początku roku w Olsztynie i od tej pory polecam je wszystkim kobietom, poszukującym wyjątkowego zapachu. Marysiu powinnaś zostać ich ambasadorką!

TREND ROKU: decluttering

Nowy, bardzo mocny trend od dawna znany i lubiany za oceanem, w końcu wkroczył do Polski: decluttering. Oznacza: odgracanie, oczyszczanie, porządkowanie (“clutter” to po angielsku nieład). Chodzi tutaj nie tylko o pozbywanie się nadmiarów, ale także o organizowanie przestrzeni, w której żyjemy, by raz na dobre, pozbyć się bałaganu z naszego otoczenia. Ta filozofia naprawdę działa! I jestem przekonana, że wielu z Was pokocha ten trend. Zresztą będziecie mogli niebawem zgłębić tajniki declutteringu, gdyż szykuję w tej tematyce obszerny cykl na rok 2023.

WYDARZENIE: odejście Harrego i Megan 

Chyba nigdy w historii doniesienia z Pałacu Buckingham tak bardzo nie zszokowały opinii publicznej. Śmierć królowej Elżbiety – ikony Londynu i decyzja o opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez księcia Harrego i jego żonę Megan. W rozmowie z Oprą Winfrey małżonkowie opowiedzieli o trudach dworskiego życia. Książę porównał książęce życie do zoo oraz losów Trumana Burbanka z „The Truman Show”, filmowanego przez 24 godziny na dobę. Harry zaznaczył, że obawiał się o zdrowie żony. – Zobaczcie, co zrobili mojej mamie – powiedział, przywołując wypadek samochodowy z 1997 roku, w którym zginęła Lady Di. Powodem decyzji o ucieczce z Wielkiej Brytanii miały być także napięte stosunki z ojcem. Harry miał być traktowany tak, jak wcześniej Karol przez swoich rodziców. Zdecydował więc o przerwaniu „cyklu cierpienia”, aby nie skrzywdzić własnych dzieci.

Nie planowałem przeprowadzki, ale musiałem postawić na pierwszym miejscu swoją rodzinę i swoje zdrowie psychiczne – zakończył. – Żyjąc w Stanach, mogę czuć się wolny.

MIEJSCE ROKU: Przystanek Zatoka

A gdybym Wam powiedziała, że najlepsza restauracja na Warmii i Mazurach mieści się tuż obok Olsztyna, nad samym brzegiem jeziora i serwują tutaj najwybitniejszą kuchnię z możliwych? To wszystko znajdziecie w restauracji: “Przystanek Zatoka”, której malownicze położenie wzbogacają wyjątkowe doznania kulinarne. Oprócz codziennego życia restauracji, są tu organizowane co jakiś czas tematyczne wieczory kulinarne, w których poprzez smaki i  oprawę muzyczną przenosimy się w najdalsze zakątki świata. Odwiedźcie to miejsce koniecznie, podpisuję się pod nim dwoma rękami.

MOJE OSOBISTE ODKRYCIE: jesteśmy kreatorami swojego życia

Jesteśmy trochę jak postaci z gier komputerowych. Startujemy z już ustalonymi cechami. Niektóre rzeczy przychodzą nam łatwiej. Inne trudniej. W czymś jesteśmy nieźli, a w innych przypadkach tragiczni. Można byłoby nad tym ubolewać, gdyby nie to, że jest też to, co nazywamy rozwojem postaci. Nawet jeśli czegoś ci brakuje, to wciąż możesz to zdobyć. Do tego też sprowadza się dyskusja „kowal swojego losu” vs. „przypadek”. Nie kontrolujesz zasobów, z jakimi się rodzisz. Ale też nie jest tak, że nie kontrolujesz niczego. To ty decydujesz jak się zachowujesz. Z kim się spotykasz. Czego się uczysz. Jak spędzasz wolny czas. Czy oglądasz godzinami tiktoka, czy czytasz mądre książki. Jak traktujesz innych. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niewiele. Drobiazgi. Pierdoły. I ma rację, ale od tego zależy kim będziesz, a od tego kim będziesz, zależy cała reszta.

Rok 2022 uświadomił mi dobitnie, że to my jesteśmy kreatorami swojego życia. Nie mamy wpływu na świat zewnętrzny, choć jako ludzkość tracimy na niego najwięcej swoich sił. Za to mamy całkowity wpływ na świat wewnątrz nas, na nasz dom, na nasze wnętrze. Dbanie i skupienie na tych przestrzeniach to klucz do szczęścia.

Rok 2022 to także najlepszy dowód na tezę, że “w mroku światło jaśnieje najmocniej”, o czym świadczy ogrom pomocy jaką nasz naród niósł i nadal niesie sąsiadom z Ukrainy. Oprócz tego w ostatnich miesiącach nastąpił ogromny przełom w świadomości internautów. Coraz częściej jesteśmy w stanie ocenić, czy informacja jest prawdą, manipulacją, czy fałszem. Stąd zjawisko: ” fact checking”. Na uznanie zaskakuje również polski film dla dzieci pt. “Za duży na bajki”. Poleciałam go Wam w okresie wakacyjnym na fb oraz na ig stories. Wasza reakcja była niesamowita! Oglądaliście film całymi rodzinami. A do mnie napisała sama autorka książki na podstawie której nakręcono film. W kwestii mody stawialiśmy na eleganckie ubrania sportowe. A kolorem mijającego roku była wszechobecna lawenda, nazwana: Veri Peri. Co przyniesie nadchodzący rok 2023? Przekonacie się niebawem z trendów wnętrzarskich i lifestylowych, które przygotowuję dla Was co roku w moich mediach.

ladyofthehouse