Ogród zimowy – to spełnienie marzeń każdego miłośnika pięknych wnętrz. Oranżerie budujemy z chęci przebywania bliżej natury, a przy okazji powiększenia powierzchni domu. Są całoroczne, z szyb, które odbijają promienie słoneczne, z ogrzewaniem kominkowym lub podłogowym, lufcikami w dachu ułatwiającymi wietrzenie i klimatyzacją. Można w nich urządzić salon, jadalnię, kuchnię…albo domowe biuro, czy klimatyczną salkę do praktykowania jogi. Zobacz, jak stworzyć swój mały raj na ziemi i ciesz się nim przez okrągły rok!

Po ostatnim materiale, prezentującym projekt mojego ogrodu zimowego <tutaj> – pojawiło się wiele pytań o wystrój oranżerii wewnątrz. Stąd dzisiaj w kolejnej odsłonie cyklu – postanowiłam zainspirować Was sposobami na wystrój oranżerii. Dla wielu miłośników wnętrz nowoczesny ogród zimowy jest ciekawą alternatywą dla balkonu lub tarasu. Będzie niezastąpiony zwłaszcza w nadchodzące chłodne miesiące. Kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury i spada pierwszy śnieg, zazwyczaj chowamy się w domu. Ogród zimowy sprawia, że jednocześnie możemy przebywać w przytulnym wnętrzu i w otoczeniu natury. Duże okna, bujne rośliny i nastrojowe dekoracje czynią z niego zachwycającą i niebanalną przestrzeń. Jeśli posiadasz lub planujesz stworzyć ogród zimowy, to przygotowałam dla Ciebie materiał, który posłuży za inspirację przy tworzeniu aranżacji wymarzonej oranżerii.

Ogród zimowy – szyby

Szkło w ogrodzie zimowym otacza użytkowników ze wszystkich stron i góruje nad ich głowami. W efekcie tworzy się doskonale doświetlona przestrzeń przyjazna dla ludzi i roślin. Jednak wybierając szkło do przeszklenia, należy wziąć pod uwagę także względy praktyczne, a zwłaszcza bezpieczeństwo użytkowników. Zadaszenie powinno być wykonane ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia. Szyby w ogrodach zimowych powinny, nie tylko spełniać warunki bezpieczeństwa, ale także zapewnić odpowiednią termoizolację przez cały rok. Jesienią i zimą muszą one utrzymywać ciepło w naszym ogrodzie, a latem chronić przed nadmiernym nagrzewaniem. Dlatego przy ich wyborze należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła UW. Pamiętajmy, że im jest on niższy, tym cieplej będzie wewnątrz. Projektując swój ogród zimowy równie ważną kwestią były dla mnie  aspekty wizualne. Z tego powodu zdecydowałam się na wybór solidnych okien drewnianych ze szprosami. Uważam, że okna same w sobie stanowią dekorację całego ogrodu zimowego. Oprócz szprosów mają także wiele zdobień rzeźbionych – co widać szczególnie na drzwiach wejściowych.

Ogród zimowy – ogrzewanie

W przypadku ogrodu całorocznego przemyślenia wymaga nie tylko kwestia lokalizacji oranżerii względem stron świata, lecz również pytanie o to, jak ogrzać ogród zimowy zimą i w jaki sposób obniżyć w nim temperaturę latem. Nie należy zapominać także o wentylacji, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego klimatu wewnątrz pomieszczenia przez cały rok. Wiele osób pyta o temperaturę w ogrodzie zimowym w okresie letnim. Otóż zaręczam! Mimo położenia i dużego nasłonecznienia wnętrza – to nie jest szklarnia. Co więcej zimą – panuje tutaj ciepły, przytulny klimat. Raz, że nasza oranżeria została bardzo dobrze wyizolowana, a dwa że punkt wyżej – został przez nas dokładnie przemyślany. Postawiliśmy na okna najwyższej jakości, które w pełni spełniają swoją funkcję. W moim przypadku (tak-jak wspominałam w poprzednim materiale) ogród zimowy jest nierozerwalną częścią domu. W ogrodzie panuje taka sama temperatura jak w pozostałych pomieszczeniach. Ze względu na posadzkę kamienną (która jest doskonałym nośnikiem ciepła) postawiłam na ogrzewanie podłogowe. Mamy tutaj także awaryjnie klimatyzator. Włączany łączenie przez maksymalnie 14 dni w roku, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni.

Ogród zimowy – oświetlenie

Planując urządzenie ogrodu zimowego, należy wziąć pod uwagę również kwestię oświetlenia. W miejscu, w którym przebywać będziesz jesienią i zimą, w porze popołudniowej potrzebne Ci będzie dodatkowe źródło sztucznego światła. Nastrojowe oświetlenie przyda się także wieczorami – podczas spotkań ze znajomymi czy romantycznej kolacji we dwoje. Intymną atmosferę stworzysz za pomocą lamp dających delikatne, rozproszone światło. Postaw zarówno na lampy wiszące, jak i modne lampki stołowe, które możesz umieścić w różnych strefach pomieszczenia. O przytulność aranżacji zadbają również lampiony i girlandy świetlne.W przypadku mojej oranżerii – postawiłam na kilka źródeł światła: mamy tu punkty podtynkowe, lampy sufitowe, oświetlenie zewnętrzne całego ogrodu zimowego, a także kilka lamp stołowych i podłogowych, które lubię najbardziej. Dodatkowo cały ogród jest oświetlony, więc wieczorami najczęściej decyduję się na tę formę doświetlenia.

Ogród zimowy – wystrój

To co kocham najbardziej w ogrodzie zimowym, to samoistnie zmieniająca się aranżacja tego wnętrza. Nasza oranżeria o każdej porze roku – wygląda zupełnie inaczej. Zimą otula ją zewsząd biały śnieg, wiosną – kwitnące kwiaty, a jesienią żółknące drzewa. Ogród zimowy stwarza niepowtarzalne możliwości aranżacyjne. Ogród zimowy może być ozdobiony pięknymi akcesoriami. Rattanowe meble ogrodowe wprowadzą do niego śródziemnomorski nastrój. Z kolei luksusowa szara sofa z niebieskimi poduszkami i fotel plażowy natychmiast zapewnią uczucie relaksu, niczym w domku plażowym z Hamptons! Jeśli Twój ogród zimowy jest przestronny, możesz zawiesić w nim hamak. To będzie piękne tło dla całości aranżacji! W ogrodzie zimowym możesz stworzyć także prawdziwą oazą relaksu. Stworzyć aranżację rodem z Maroka – pełną żywych kolorów i bujnej roślinności. Skoro tworzysz ogród zimowy to oczywiście nie może w nim zabraknąć roślin! Osobiście polecam cytrusy: drzewa mandarynkowe, cytryny i pomarańcze. Możesz dodać do tego trawy cukrowe, paprocie, palmy lub aloes. To samo dotyczy świąt. Nie wyobrażam sobie piękniejszej scenerii dla choinki jak właśnie w zimowym ogrodzie.

A tak ogród zimowy prezentuje się w okresie świąt:

Marzysz o ogrodzie zimowym? Poznaj 4 wskazówki aranżacyjne od LadyoftheHouse

  1. Jak chcesz wykorzystać i jak urządzić ogród zimowy? Jak drugi salon, salę fitness z doskonałym widokiem, a może jako pokój do pracy? W zależności od jego charakteru, wybierz potrzebne meble i dekoracje. Staraj się, aby aranżacja była spójna i zgodna z wybranym motywem przewodnim.
  2. Należy pamiętać, że ogród zimowy jest przeszklony. To sprawia, że meble, które wybierasz, powinny prezentować się dobrze z każdej strony.
  3. Ogromne znaczenie ma także oświetlenie. Dzięki niemu stworzysz przytulną atmosferę i nadasz meblom ogrodowym stylowy urok. Aranżacja Twojego ogrodu zimowego może być zbliżona do tej, która wypełnia całe Twoje mieszkania. Możesz też odrobinę zaszaleć i stworzyć swoją własną oazę relaksu. Nie bój się eksperymentować.
  4. Gdy zrobi się naprawdę mroźno a na zewnątrz pojawi się śnieg, co powiesz na dekoracje zimowe w Twojej przydomowej szklarni? Wewnątrz musi być ciepło, ale dekoracje nie muszą być tropikalne cały rok. Ogród zimowy może przerodzić się też w przytulną skandynawską jaskinię z dekoracyjnymi gwiazdami z papieru na oknach i widokiem na krzewy i kwiaty zimowe na zewnątrz. To wszak idealne miejsce na choinkę! Jak przytulnie!

Jeśli chcesz zobaczyć projekt ogrodu zimowego, poznać cenę budowy oranżerii – zajrzyj do poprzedniego materiału <tutaj>

W kolejnych materiałach odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

…oraz przykłady najpiękniejszych ogrodów zimowych:

 

Zobacz produkty z aranżacji

Sklep ForTheHouse