Jeśli jesteście ciekawi jak zaprojektować ogród zimowy? Ile kosztuje wymarzona oranżeria? W jakim kształcie zbudować ogród zimowy? A także w co i jak finalnie wyposażyć nasze szklane wnętrze – to zapraszam do śledzenia nowego cyklu, w którym opowiem Wam wszystko co powinniście wiedzieć o ogrodach zimowych.
Rozpoczynam cykl materiałów, w których zdradzę Wam wszystko co wiem o ogrodach zimowych. Ogród zimowy, który wybudowałam dwa lata temu, a który na co dzień służy mi za studio do nagrań i miejsce pracy – jest najbardziej popularnym ogrodem zimowym w Polsce. Budując go dzieliłam się z Wami poszczególnymi etapami, a efekt końcowy królował nie tylko na forach budowlanych ale także na portalach wnętrzarskich i w prasie. Do dzisiaj nie ma tygodnia, abym nie otrzymała zapytania dotyczącego konstrukcji, wyceny lub elementów wyposażenia. Zawsze starałam się szczegółowo i wyczerpująco odpowiedzieć na otrzymywane zapytania, gdyż wiedziałam dokładnie jak to jest stanąć przed chęcią budowy ogrodu zimowego i znikąd nie móc czerpać inspiracji/wiedzy.
Ogród zimowy co to takiego?
Ogród zimowy – to ciekawe rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się osoby budujące dom. Dlaczego? Z założenia typowy ogród zimowy to miejsce bezpośrednio przy domu, może być całkowicie wydzielone i np. nieogrzewane, a może stanowić część domu, być jego kolejnym w pełni ogrzewanym pomieszczeniem – coś w rodzaju szklanego tarasu lub zabudowanej werandy. Zlokalizowany jest zazwyczaj przy jednej ze ścian budynku – przy salonie, czy jadalni. To najbardziej popularne lokalizacje. W naszym przypadku, mieliśmy wybudowany dom i dopiero po kilku latach wymyśliłam sobie przeszklony ogród zimowy, który został dobudowany w ten sposób, że stał się integralną częścią domu. Budowa w 2020 roku wymagała specjalnej zgody z Urzędu Miasta, ale z tego co mi wiadomo teraz – wystarczy uzyskać jedynie zgłoszenie. Ogród zimowy w postaci dobudowanego przeszklonego pawilonu to najbardziej pracochłonny i kosztowny projekt ale nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem! Jeśli marzysz w własnym ogrodzie zimowym – Możesz wybudować go na balkonie w bloku, obudować tak swój przydomowy taras albo postawić oddzielny pawilon a’la szklarnię.
Rodzaje Ogrodów Zimowych
Ogród zimowy na tarasie – Zabudowa tarasu pod ogród zimowy to bardzo ciekawe i dość często wybierane rozwiązanie. Pamiętaj jednak o tym, że cała konstrukcja wraz z wyposażeniem jest ciężka: jej masa może sięgać nawet 2 ton. Dlatego przed zabudowaniem tarasu konstrukcją i szklanymi ścianami zorientuj się, czy wytrzyma on takie dodatkowe obciążenie. Wlicz w to również ciężar śniegu!
Ogród zimowy na balkonie – Ogród zimowy w bloku wydaje się co najmniej dziwnym pomysłem? Praktyka pokazuje jednak, że ogród zimowy na piętrze także ma prawo bytu. Pamiętaj jednak, że jeśli mieszkasz w bloku, kwestie budowy trzeba uzgodnić z zarządcą nieruchomości – takie przedsięwzięcie wymaga uzyskania pozwolenia. Ogród zimowy na balkonie nie może być również zbyt duży i ciężki, bo może naruszyć konstrukcję budynku.
Ogród zimowy na dachu – Gdzie jeszcze można stworzyć ogród zimowy? Projekty zakładają budowanie ich także… na dachu! Warunkiem jest jednak odpowiednia konstrukcja budynku i samego dachu, która utrzyma ciężar bez ryzyka uszkodzenia. W przypadku ogrodu zimowego na dachu wymaga on pozwolenia w sytuacji, gdy budynek jest wielorodzinny lub w zabudowie szeregowej. Wykonanie ogrodu na dachu to zadanie dla specjalistycznej ekipy!
Ogród zimowy wolnostojący – Ogród zimowy do samodzielnego montażu, w postaci wolnostojącego pawilonu przypominającego szklarnię, to także dobry pomysł. Sprawdzi się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie dostawienie dodatkowej konstrukcji nie jest możliwe lub masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości. Wolnostojący pawilon jest jednak również po prostu ciekawym pomysłem na funkcjonalną ozdobę ogrodu.
Ogród zimowy przy domu – Ogród zimowy z pełnym dachem to częsty wybór. W takim przypadku konstrukcję dostawia się do jednej ze ścian budynku, we wnęce między ścianami lub na rogu. Wszystko zależy od pomysłu i środków, jakie możesz przeznaczyć na ten cel!
Zalety Ogrodu Zimowego
Opowiem Wam ze swojej perspektywy, bo po dwóch latach widzę tylko same zalety posiadania oranżerii lub ogrodów zimowych. Po pierwsze, uwielbiam bliski kontakt z naturą. Kocham duże okna z widokiem, nawet jeśli skierowane są na najbardziej ruchliwą ulicę w mieście. Przeszklenia otwierają nas na świat, są jak żywy obraz, który o każdej porze dnia zaskakuje nas czymś nowym. Posiadając ogród zimowy zyskujemy podwójnie, a przy tym czujemy się jakbyśmy spędzali czas w samym środku scenerii ogrodowej. Wiosną i latem możemy podziwiać uroki kwitnących roślin, jesienią spadających liści, a zimą kiedy tuż za oknem mamy trzaskający mróz i śnieg – my zasiadamy w ciepłym wnętrzu z kubkiem herbaty i książką. Ogrody zimowe to również wymarzone miejsce wzrostu dla roślin. Wiele osób decyduje się na stworzenie w swoich ogrodach czegoś w rodzaju miejskiej dżungli i faktycznie sprawdza się to genialnie!
ETAPY BUDOWY OGRODU ZIMOWEGO
- Na początku mieliśmy taras, który został rozebrany dosłownie w 2 godziny.
- Następnie przyszedł czas na wykopanie murów i zrobienie szalunków
- Najbardziej efektowny moment, dotyczył wylewania betony
- Potem nastąpiło murowanie oraz ocieplenie
- Na czas schnięcia – studio służyło nam za miejsce zabaw. Szczęśliwie ten etap trwał w trakcie najpiękniejszych dni lata i czas schnięcia trwał krócej niż zakładaliśmy.
- Izolacja
- Rozprowadznie prądu oraz ciepła
- A potem wszystko działo się już jak w “oka mgnieniu”. Został wybudowany szkielet, a za nim dach i finalnie zostały zamontowane okna, które zamknęły całą konstrukcję.
- Końcowy element dotyczył obudowy zewnętrznych murów białą cegiełką a także dostawienie schodów, które zostały wykonane w pełni z całych elementów kamienia.
- Po roku od budowy, wokół ogrodu zimowego wyłożyłam chodnik.
GOTOWY PROJEKT OGRODU ZIMOWEGO by LadyoftheHouse
Ile kosztuje budowa całorocznego ogrodu zimowego?
Tak jak wspominałam – nasz projekt ze względu na to, że jest to ogród zimowy-całoroczny i tak naprawdę stanowi powiększenie domu (30m kwadratowych) jest projektem najbardziej pracochłonnym i kosztownym. Dwa lata temu za samą konstrukcję (bez wyposażenia w środku/bez podłóg) zapłaciłam ok. 100 tys zł. Najdroższym elementem były okna, które są drewniane i niesamowicie efektowne. Oprócz wielkich okien ze szprosami, został wykonany również świetlik. Okna posiadają liczne zdobienia i zostały wykonane w stylu angielskich oranżerii. Okna stanowiły połowę ceny całego projektu. I jedyne, co mogę o nich dodać, że nie wyobrażam sobie ogrodu zimowego wykonanego z konstrukcji aluminiowej. Uważam, że projekt bardzo straciłby wizualnie. Drewniane okna posiadają niepowtarzalny urok. A wykonane solidnie – będą cieszyły nasze oko przez długie lata.
Zobacz jak zaaranżować ogród zimowy <TUTAJ>:
Przedstawię przykłady najpiękniejszych ogrodów zimowych na świecie…
A także odpowiem na najczęściej zadawane pytania…