Co roku w okresie około-świątecznym otrzymuję mnóstwo wiadomości, w których wielu z Was wyraża swój zachwyt nad porządkiem w moich wnętrzach, świątecznym wystrojem i magiczną atmosferą w domu, którą da się odczuć nawet po drugiej stronie ekranu. Coś Wam dzisiaj zdradzę. Przygotowanie domu na święta wcale nie jest takie pracochłonne jakby się to mogło wydawać…O ile tylko zabierzemy się za przygotowania odpowiednio wcześniej.

“Grudzień jest zdecydowanie najszybszym miesiącem w roku. Znika zanim na dobre zdąży się rozkręcić…” , “Święta, święta i po świętach…” albo: “Tyle przygotowań, a tak szybko się skończyło…”. Też tak macie? Ja znam to aż za dobrze z opowieści znajomych. Sama nigdy tego nie doświadczyłam, bo planuję święta zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprzątam, dekoruję, robię zapasy. Przygotowania zaczynam już od końca listopada, czasami zahaczam o początek grudnia. A potem? Zamiast w pośpiechu uganiać się za prezentami, kolajkami w sklepach i porządkiem w domu – mam czas na napawanie się atmosferą nadchodzących świąt, które w istocie nie trwają długo. Za to jeśli odpowiednio wcześniej uporamy się ze wszystkimi obowiązkami, to zyskujemy wyjątkowy okres, w którym możemy delektować się każdą grudniową czynnością. Bez poczucia, że coś nas ominęło. Nasz dom na cały miesiąc zamienia się w świąteczną krainę. Magię świąt można u nas poczuć niemalże w każdym pomieszczeniu. Pieczemy pierniki, robimy wspólnie projekty DIY, organizujemy wieczory filmowe…wielu naszych znajomych odwiedza nas szczególnie chętnie właśnie w grudniu, po to aby poczuć atmosferę świąteczną. Co jest dla mnie zawsze bardzo dużym komplementem bo co tu dużo mówić…sama kocham tą magię!

Zapraszam do oglądania:

 

Jak przygotować dom na święta w 5 krokach?

Dzisiaj pokażę Wam na przykładzie 1 wnętrza w moim domu jak gruntownie i sprawnie sprzątam pomieszczenie, a dopiero potem przystrajam w świąteczne dekoracje.

1) POSPRZĄTAJ DOKŁADNIE WE WSZYSTKICH SZAFKACH – Trzymaj się zasady: opróżnij, posegreguj, pozbądź się tego, co uszkodzone i niepotrzebne, umyj i wypełnij.
W ten sposób nie tylko zyskasz dodatkową przestrzeń w szafkach ale też każda rzecz będzie miała swoje dedykowane miejsce. Staram się robić taki przegląd przeważnie raz na kwartał. Bardzo ułatwia mi to codzienność.
2) UPORZĄDKUJ TO CO WIDOCZNE DLA OKA – Gdym mam pewność, że szafki są uprzątnięte, przechodzę do sprzątania tego, co na zewnątrz. Chowam sezonowe dekoracje, piorę tekstylia. Wyrzucam w tym przypadku naturalne dynie, przebieram kwiaty. Pozbywam się pajęczyn, które wyjątkowo lubią miejsca na wysokości i sprzątam w miejscach trudno dostępnych, takich do których nie zagląda się na co dzień jak na przykład: lampy sufitowe, czy miejsca pod meblami.
3) MYCIE OKIEN – Okna myję w domu przeważnie raz na kwartał. Przed świętami zawsze staram się umyć je jak najdokładniej, bo wiem, że za chwilę będą w nich połyskiwać świąteczne lampki. Z myciem staram się zawsze również zdążyć przed ujemnymi temperaturami na zewnątrz. Jeśli okaże się to niemożliwe wówczas raczej nie ryzykuję przeziębieniem i myję je tylko wewnątrz. Do mycia wykorzystuję wodę z octem i ściereczkę z mikrofibry (koniecznie spróbujcie) gwarantuję najlepszy efekt. W ten sam sposób myję także lustra i blaty kamienne. Ściereczka z mikrofibry i woda z octem bardzo usprawniają mycie i nie zostawiają najmniejszych smug.
4) MEBLE TAPICEROWANE – W trakcie generalnych porządków, dużą wagę przykładam także do odkurzania mebli tapicerowanych. Nie widać tego gołym okiem ale to właśnie w kanapach i na fotelach, czy w materacach skrywa się najwięcej roztoczy i drobnoustrojów. Odkurzam w ten sam sposób wszystkie łóżka w domu, wietrzę pościele i poduszki. Po skończonej pracy, zawsze czuć w domu charakterystyczną świeżość.
5) PODŁOGI – Dopiero gdy mam pewność, że całe wnętrze lśni, zabieram się za podłogi. Nie wyobrażam sobie zarówno codziennych jak i generalnych porządków bez odkurzacza bezprzewodowego. Odkurzacz pionowy to mój domowy niezbędnik. Jakiś czas temu pisałam Wam o poprzedniku prezentowanego modelu natomiast model, który widzieliście na video to nowość: TEFAL X-force FLEX 14.60
  • odkurzacz pozwala na skuteczną pracę nawet do 70 minut na 1 ładowaniu.
  • używam go do sprzątania np. paprochów ze stołu, usuwania kurzu z lamp sufitowych, czyszczenia dywanów i mebli tapicerowanych, a przy tym silnik odkurzacza automatycznie dostosowuje moc ssącą do sprzątanej powierzchni
  • odkurzacz X-force Flex 14.60  wyposażony jest w elastyczną rurę flex, która sprawie że nie musimy się schylać odkurzając np. pod meblami.
  • a po odkurzaniu, zmieniam głowicę na AQUA, która zasysa zabrudzenia a jednocześnie myje podłogę na mokro.

Dopiero w tak przygotowanych wnętrzach, można rozpocząć najprzyjemniejszą czynność w pracach domowych, czyli dekorowanie.

najlepszy-odkurzacz-pionowy
dziadek-do-orzechow-duzy

Porządki tego wnętrza robiłam sama, gdyż reszta rodziny była poza domem. W przypadku pozostałych wnętrz, z całym przekonaniem – będą uczestniczyli wszyscy. W końcu jest to nieodzowny element naszych świątecznych przygotowań na które oczekujemy jako rodzina.

Mam nadzieję, że materiał stanie się dla Was inspiracją. Przygotowanie domu na święta, wcale nie musi być tak uciążliwe jeśli tylko dobrze to sobie rozplanujemy i zaopatrzymy się w odpowiednie ku temu narzędzia.

Dzisiejszy materiał to jednocześnie początek świątecznych inspiracji. Od dzisiaj widzimy się codziennie na blogu i w moich mediach społecznościowych!