W ostatnim wpisie poznaliście główne założenia stylu Hampton a także przedstawiłam Wam sposób wykonania stolika z drewnianej szpuli inspirowanym nadmorskim klimatem. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć, jak w prosty sposób wprowadzić styl Hampton do poszczególnych pomieszczeń, a w przypadku salonu, dowiecie się jak wykorzystać do tego celu własnoręcznie zrobiony fotel ze starej szpuli, który stanie się doskonałym dopełnieniem stolika.

Styl Hampton we wnętrzach

Jeśli jesteście w trakcie budowy lub remontu i chcielibyście urządzić swoje wnętrza w stylu Hampton, polecam obejrzenie kultowego, amerykańskiego filmu “Lepiej późno, niż później”. Jakiś czas temu, to właśnie na podstawie tych magicznych obrazków, rozpoczęłam swoją przygodę z letnią metamorfozą, która jak się okazało wcale nie musi ograniczać się jedynie do 3 barw marynistycznych a wręcz przeciwnie posiada szerszy i bardzo inspirujący wydźwięk. Urządzając dom w stylu Hampton, nie możecie pominąć najbardziej charakterystycznych cech stylu:

Kuchnia Kuchnia w styli Hampton jest przestronna i jasna. Meble mogą być białe lub kremowe z dodatkiem przeszkleń, niebieskich, granatowych lub brązowych elementów. Dobrze, aby na środku tego pomieszczenia znalazła się wyspa w postaci np. stołu, przy którym będzie spotykać się cała rodzina. Dobrym pomysłem jest też podwieszany sufit czy żyrandol. Duże sprzęty gospodarstwa domowego jak np. lodówka powinny być wykonane ze stali nierdzewnej i pomalowane na srebrno.

Sypialnia W sypialni urządzonej w stylu Hampton nie może zabraknąć dużego łóżka, najlepiej z pikowanym, beżowym lub kremowym zagłówkiem. Niezbędne są również białe stoliki nocne, na których znajdą się lampki nocne z np. niebieskimi abażurami i duża, pojemna szafa z lustrem. Ważne są też dodatki, bo one nadają wnętrzu ostatecznego charakteru. Jasna pościel powinna zostać przełamana niebieskimi akcentami w postaci np. poduszek czy pledu.

Pokój dziecięcy Meble i łóżko z bielonego drewna to podstawa, gdy mowa o stylu Hampton w pokoju dziecka. Ponieważ najmłodsi uwielbiają bawić się na podłodze, nie obejdzie się bez szarego lub kremowego dywanu w marokańską koniczynkę. Wykorzystać warto też elementy marynistyczne – duże granatowe poduszki lub koc, niebieskie pojemniki na zabawki i klocki lub namiot w kolorze piaskowym. 

Łazienka Duża, biała wanna, jasne płytki, blat z naturalnego kamienia – to elementy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w łazience urządzonej w stylu Hampton. Aby całość była spójna, w tym pomieszczeniu nie może zabraknąć lamp z jasnymi lub niebieskimi kinkietami, mebli z bielonego drewna z chromowanymi uchwytami i niklowanej armatury. Wybierając ręczniki kąpielowe, warto również zdecydować się na te w kolorze beżu lub odcieniach niebieskiego.

Salon Zestaw wypoczynkowy, który znajdzie się w salonie, może być zarówno miękki i elegancki, jak i wykonany z wikliny. Obowiązkowo jednak muszą pojawić się meble z bielonego drewna i fotele – zwykłe lub bujane. Aby do salonu wprowadzić przytulny klimat, warto wykorzystać firany, zasłony lub rolety w pastelowych kolorach. Przydadzą się również puszysty dywan i dodatki, np. granatowy wazon. W salonie może znaleźć się też lustro lub duże ramki na zdjęcia ze srebrną obudową. Miłym dodatkiem są z pewnością rośliny w postaci nadmorskich traw.

Zobaczcie jak zaaranżowałam salon inspirowany stylem Hampton. Tym razem przedstawiam sposób na własnoręcznie wykonany fotel z drewnianej szpuli:

Do wykonania fotela potrzebne są:

  •  drewniana szpula od kabli
  •  15 desek o wymiarach 55 cm na 5 cm
  •  4 listwy
  •  FARBY ŚNIEŻKA DECO w kolorze: wanilii i błękitu
  •  pędzel
  •  kilkanaście krótkich wkrętów (2 cm)
  •  kilka długich wkrętów (minimum 6 cm)
  •  wyrzynarka
  •  wiertarko-wkrętarka
  •  szlifierka
  •  2 metalowe pręty podtrzymujące (dedykowane meblom)

Sposób wykonania:

Zaczynamy od rozebrania szpuli: oddzielając w tym celu podstawę od boków. Następnie na dwóch równoległych końcach kół szpuli rysujemy dwie linie proste, które wycinamy z pomocą wyrzynarki (jeden z pozostałości boków, możemy wykorzystać później na podłokietnik). Kolejnym etapem jest budowa siedziska oraz oparcia, w tym celu budujemy dwie konstrukcje  w postaci desek złączonych 2 listwami po obu zewnętrznych stronach. Pamiętaj aby listwy oparcia były dłuższe od samej konstrukcji o minimum 6 centymetrów (dzięki temu będziemy mogli przymocować oparcie do całej konstrukcji). Siedzisko do oparcia mocujemy z pomocą długich wkrętów i dodatkowo wzmacniamy je mocując poprzez dwa metalowe pręty podtrzymujące. Dół fotela możecie dodatkowo “obłożyć” drewnianych listwami, które pozostały po podstawie od szpuli. Całość malujemy farbami ŚNIEŻKA DECO analogicznie do stolika kawowego. Na koniec szlifując krawędzie fotela (co dodatkowo nadaje ciekawy efekt przetarcia).

Mam nadzieję, że moja letnia inspiracja przypadnie Wam do gustu!

Dajcie koniecznie znać!