Na drogeryjnych półkach można znaleźć wiele odświeżaczy powietrza – pozostaje tylko wybrać zapach i… zapłacić. Ja jednak polecam Wam odświeżacze, które możecie wykonać własnoręcznie!  W tym wpisie pokażę Wam jak sprawić aby nasze domy w szybki sposób pochłonęły nieprzyjemną woń i zapachniały ulubioną kompozycją. 

Dlaczego domowy odświeżacz warto stworzyć samemu?

Uwielbiam domowe odświeżacze. Ale powodów, dla których warto poświęcić czas i stworzyć swoją własną kompozycję zapachową, jest więcej niż tylko przyjemny aromat unoszący się w powietrzu:

  • Naturalne składniki. Przygotowując odświeżacz, sami decydujemy jakich produktów użyjemy. W tym przypadku nie ma miejsca na silnie alergizujące związki chemiczne, podrażniające drogi oddechowe składniki czy toksyczne substancje.
  • Więcej niż zapach. Odświeżacz zakupiony w sklepie nigdy nie będzie oryginalny. Domowy z powodzeniem można ozdobić zgodnie z własnym gustem, dzięki czemu może on stać się niebanalną ozdobą np. salonu.
  • Cztery pory roku we wnętrzach. Przygotowując domowy odświeżacz, z powodzeniem można sięgnąć po sezonowe produkty. Nie ma przeszkód, aby po składniki udać się np. do lasu!
  • Cena. Sklepowe odświeżacze powietrza kosztują całkiem sporo. Domowy można zrobić za przysłowiowy grosz, wykorzystując właśnie to, co mamy w domu.
  • Oryginalny upominek. Domowy odświeżacz z powodzeniem może stać się oryginalnym pomysłem na prezent. Wystarczy tylko znać ulubione aromaty osoby obdarowywanej, i stworzyć niepowtarzalną kompozycję zapachową.

POZNAJCIE MOJE 3 ULUBIONE DOMOWE ODŚWIEŻACZE:

LEŚNE OCZYSZCZENIE

Do wykonania odświeżacza potrzebne są: gałązki świerku, liście laurowe, aromat cytrynowy, woda, świeczka pływająca na wodzie. Gałęzie i liście umieszczamy w szklanym naczyniu, zalewamy wodą a następnie skraplamy aromatem cytrynowym. Po odstawieniu naczynia w docelowe miejsce na środku wkładamy świeczkę i zapalamy.

SPOSÓB NA MUSZKI

Do wykonania odświeżacza, użyłam: plastry cytryny, świeży tymianek, olejek pomarańczowy, pływającą świeczkę. Cytrynę wraz z gałązkami tymianku umieszczam równomiernie w naczyniu, zalewam wodą a następnie skraplam olejkiem. Na końcu zapalam świeczkę. Polecam umieszczenie tego odświeżacza, szczególnie w kuchni gdyż tymianek to jeden z najlepszych sposobów na odstraszenie muszek.

ZIOŁOWA SŁODYCZ

Do wykonania odświeżacza potrzebne są: plastry limonki, świeży tymianek, olejek waniliowy,  pływająca świeczka. Plastry limonki, umieszczamy wraz z tymiankiem w naczyniu, zalewamy wodą a następnie skraplamy olejkiem waniliowym. Uwielbiam zapach wanilii dlatego w tym przypadku nie żałowałam olejku, za to zapach w domu utrzymywał się jeszcze kolejnego dnia.

Potraktujcie moje propozycje za przykład. Zachęcam Was do eksperymentowania z zapachami. Do wykonania domowych odświeżaczy doskonale nadają się takie produkty jak: zioła, przyprawy, cytrusy, ekstrakty czy iglaki.

 

 

 

 

 

*fot. Piotr Ratuszyński