Nie wiem jak u Was ale dla mnie okres wakacyjny to również czas na nadrobienie zaległości w lekturach. Choć osobiście czytam regularnie i stosunkowo dużo książek w ciągu roku, to są to jednak zazwyczaj pozycje branżowe, wnętrzarskie, związane stricte z tematami które aktualnie mnie pochłaniają i którym w pełni się oddaję. Wakacje natomiast to inna bajka! W lekturze szukam oderwania, przemyśleń, refleksji, czasem poczucia humoru i inspiracji. 

Urlop to świetny moment, aby sięgnąć po książkę. Po przejrzeniu propozycji rynku wydawniczego możemy być jednak nieco… zdezorientowani. Choć statystyki są nieubłagane i pokazują, że niewielu z nas czyta, to na rynku co roku pojawia się sporo nowych tytułów. Na co się zatem zdecydować? Przygotowałam dla Was 5 propozycji, po które sięgnęłam w ostatnim czasie, są to książki różnorodne tematycznie i z całą pewnością każdy z Was odnajdzie w nich coś ciekawego dla siebie.

„Nienachalna z urody”  Maria Czubaszek

Można było się z nią nie zgadzać, można było jej nie lubić, ale z pewnością nie można było przejść obok niej obojętnie! Maria Czubaszek, bo o niej mowa jest dla mnie wciąż aktualną postacią. W swojej najodważniejszej książce, wypełnionej po brzegi felietonami, mówi dużo o sobie, porusza problemy wciąż nurtujące naszą opinię publiczną. Mówi też o rzeczach kontrowersyjnych, przełamuje stereotypy i nie obawia się wyrazić swojego zdania, które często jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Brnąc przez kolejne strony, można inaczej spojrzeć na wiele spraw – tych, które dotykają nas na co dzień. Ponieważ lekturze nie można odmówić humoru, jest to również świetny sposób, aby oderwać się od rzeczywistości i wprawić w doskonałe samopoczucie nie tylko siebie ale również i otoczenie. Osobiście Panią Marię darzę ogromną sympatią i cenię szczególnie za jej wyjątkowo racjonalne rozumienie świata. Ulubiony cytat:

“Nie lubię mówić o swoich problemach. Zazwyczaj i tak nikt ich za mnie nie załatwi. To po co? Żeby usłyszeć: “Nie martw się jakoś to będzie? To sama sobie mogę powiedzieć”

„Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach”  Ilona Adamska

Książka wyjątkowa, bo w praktyce to zbiór ponad 30 opowiadań mężczyzn o… kobietach. Na jej łamach wypowiadają się znani, cenieni i lubieni panowie w różnym wieku, m.in.: Emilian Kamiński, Łukasz Zagrobelny, Przemysław Saleta czy prof. Jerzy Bralczyk. Opowiadają o swoich relacjach, fascynacjach, doświadczeniach i często zaskakujących wnioskach a wszystko to w sposób otwarty i szczery zostało ujęte w postaci wywiadów. Jedna z najbardziej poruszających opowieści dotyczy matki jednego z rozmówców. Pan opowiadając o trudach wychowania jego i rodzeństwa, przytacza zapamiętany obraz jej jedynej pary butów, w których przechodziła “pół życia”. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałyście się, co mężczyźni myślą właśnie o nas, czy cenią sobie naturalność, czy dostrzegają bogactwo naszego wnętrza a co ich w nas irytuje, to sięgając po tę książkę macie taką szansę.

“Mężczyźni popełniali i wciąż popełniają z powodu kobiet głupstwa, wywoływali wojny, tracili fortuny, odbierali sobie życie. Kobiety inspirowały ich także do wielkich, pozytywnych twórczych dokonań. Historia kultury, sztuki i polityki pełna jest obrazów budowanych na wątkach wpływu kobiet na decyzje podejmowane przez mężczyzn. Kobiety są dla mężczyzn towarzyszkami podróży przez życie, są inspiracją, wsparciem ale i zagrożeniem – budując lub niszcząc ich zawodowe kariery.”

 „Lepiej, byś tam umarł”  Mamed Khalidov, Szczepan Twardoch

Przyglądając się sportowcom, często patrzymy na nich przez pryzmat podium i kolejnych sukcesów. Myślimy: “Oto im się udało, szczęśliwcy, farciarze”. Rzadko kiedy zastanawiamy się jaką drogę musieli pokonać aby cieszyć się z chwili zwycięstwa. Lubię czytać biografie sportowców z wielu powodów, często ich historie to najlepsze świadectwo i dowód stwierdzenia: iż tylko ciężka praca-popłaca, są motywacją i lekcją wytrwałości. Książka “Lepiej byś tam umarł” to jednak coś więcej niż tylko portret sportowca. To spojrzenie na bycie: synem, ojcem, patriotą, wojownikiem, Czeczenem i Polakiem, człowiekiem wiernym swoimi poglądom bez względu na okoliczności. Sięgając po książkę, możemy poznać i zrozumieć realia MMA, o których większość z nas wciąż niewiele wie. To również ciekawe spojrzenie na współczesny islam oczami osoby głęboko wierzącej. Przede wszystkim jednak to lektura o uporze w działaniu, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i podejmowaniu często trudnych decyzji. 

„Co byś powiedział sobie młodemu?”  Katarzyna Bielas

Autorka przeprowadziła ponad 30 wywiadów z ludźmi sztuki, naukowcami, sportowcami i działaczami, zaczynając zawsze od tego samego pytania: „Co byś powiedział sobie młodemu”. Niektóre odpowiedzi zaskakują, inne są punktem wyjścia do głębszej refleksji. Wszystkie jednak pokazują, że każdego dnia kolekcjonujemy doświadczenia – zarówno te pozytywne, jak i negatywne – i tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy. Książki nie da się przeczytać ot tak w jeden wieczór. Po każdym przeczytanym rozdziale rozmyślałam o poruszanym problemie i dochodziłam do podobnego wniosku: jak dobrze, że o tym napisano…Jest to lektura, którą warto potraktować jako wskazówkę. Szczególnie polecam wywiad z moją ukochaną Krystyną Jandą, czy Anną Dymną.

“Gdybyś się powiesił, z pewnością ominęłoby cię mnóstwo kłopotów, ale życie niesie ze sobą tyle fantastycznych rzeczy, że jednak warto się go trzymać”

„Siła kobiet w biznesie”  Elżbieta Zubrzycka, Aneta Chybicka

Na co dzień wymagamy od siebie bardzo dużo. Mamy być idealnymi pracownikami, matkami, prowadzić dom, dbać o swój wygląd, pracować nad swoim rozwojem… Gdy nie udaje się pogodzić tych wszystkich ról i zadań, mamy do siebie pretensje. A gdyby tak ktoś stanął przed nami i – zamiast wyliczać nasze porażki – wypunktowałby zalety? Sięgając po tę lekturę, dowiesz się, jak połączyć swoje życie zawodowe z rodzinnym, a przede wszystkim nauczysz się w pełni wykorzystać drzemiący w Tobie potencjał. Jeżeli brakuje Ci pewności siebie i zamiast się nagradzać wciąż tylko krytykujesz swoje poczynania, to od tej lektury zacznij swoją letnią przygodę z książkami! Poradnik stanowi rzetelne źródło wiedzy a przy tym posiada działanie terapeutyczne.

A Wy co czytacie aktualnie? Niebawem pakuję swoją walizkę, wszystkie nowe tytuły są jak najbardziej mile widziane;)

*fot. Piotr Ratuszyński