Zauroczenie światem dinozaurów, Star Wars, Avengers oraz budowle z Lego to zabawy Chłopaków, z których chyba nigdy nie wyrosną. Z wiekiem sposób ich zabawy znacznie się różni jednak sama tematyka od wieku przedszkola wciąż dotyczy wymienionych czterech fascynacji.

Dzisiaj przedstawię Wam genialny pomysł na zabawę dla nieco starszych dzieci – w postaci budowy makiety. Makieta to forma zabawy, którą dzieci od początku do końca tworzą sobie same, zgodnie z własną wyobraźnią i twórczością. Naszym zadaniem jest jedynie dostarczenie przydatnych elementów oraz wytłumaczenie na czym budowanie makiet tak właściwie polega. Makieta to nie mniej, ni więcej jak tworzenie mini światów, zgodnych z określoną tematyką. My zdecydowaliśmy po obejrzeniu raz kolejny Jurassic Park, zdecydowaliśmy się tym razem na krainę dinozaurów. Jednak zabawa w budowanie makiet może dotyczyć również dotyczyć takiej tematyki jak: świat podwodny, miasta, życie na wsi, zoo czy świat leśny. Taka zabawa nie dosyć, że daje dzieciakom dużo satysfakcji – w końcu tworzą ją sami od podstaw, to dodatkowo może stać się pretekstem do utrwalenia wielu informacji związanych z konkretną tematyką.

Jak zrobić makietę z dinozaurami?

Co potrzebne?

  • płaski, większy pojemnik (użyłam styropianowego po przesyłce)
  • piasek (użyłam piasek kinetyczny ale może być zwykły)
  • kamyki (użyłam ozdobne – pozostały mi po dekoracjach florystycznych / mogą być zwykłe lub np. ziarna ryżu, kaszy, makaron itp.)
  • folia aluminiowa (posłużyła nam za rzeczkę)
  • jajka (wykorzystałam imitacje “wielkanocne dekoracje”/ mogą być też naturalne skorupki po zwykłych)
  • sztuczny mech lub rośliny
  • modelina ceramiczna oraz balon – wykonaliśmy z nich jaskinię.
  • np. kora drzew, patyki, gałęzie, drewniane krążki
  • figurki dinozaurów

Najbardziej pracochłonną czynnością było wykonanie jaskini. W tym celu. Dzień wcześniej napompowaliśmy balon i równo do połowy obkleiliśmy go modeliną ceramiczną. Zostawiliśmy na noc. A drugiego dnia przekuliśmy balon, uzyskując stabilną i trwałą budowlę. Pomysł należał do Borysa, który niedawno uczestniczył w warsztatach ceramicznych i stąd narodził się jemu genialny pomysł z jaskinią. Jeśli modelina jest teraz poza Waszym zasięgiem – jestem przekonana, że wymyślicie coś równie kreatywnego np. z tektury.

Generalnie budowanie makiety polega na korzystaniu z akcesoriów, które podpowie nam wyobraźnia. Możemy wykorzystać wszystko co mamy w domu. Widziałam piękne makiety, wykonane wyłącznie z artykułów spożywczych.

Mam nadzieję, że pomysł na budowanie makiet, przypadnie Wam do gustu!