Kiedy blisko cztery lata temu opublikowałam tutorial wykonania własnoręcznie portalu kominkowego – zalała mnie fala Waszych realizacji. Łącznie naliczyłam ponad 300 portali, ze zdjęć które do tej pory nadesłaliście (a jest to tylko szacowana liczba osób, bo policzona jedynie ze zdjęć osób, które zechciały się podzielić ze mną swoim dziełem). Dzisiaj postanowiłam przypomnieć Wam ten projekt i przedstawić go w wersji świątecznej, którą wykonały Czytelniczki bloga.

Są nimi zdolne dziewczyny z KolorLove. A portal w wersji świątecznej jest tak urokliwy, że pomyślałam iż każdy kto nie może sobie pozwolić na prawdziwy kominek, to właśnie teraz zdecyduje się na jego ekologiczną wersję. Portal okazuje się nie tylko doskonałym źródłem światła (których w okresie zimowym, będziemy szukać jak na lekarstwo) ale także stanowi oryginalną dekorację, którą możemy dowolnie aranżować w zależności od pory roku.

PORTAL KOMINKOWY – ZRÓB TO SAM

Portal kominkowy – dlaczego warto go mieć w swoim domu?

 • Doda klimatu, o ile znajdą się w nim świece. Alternatywą dla tradycyjnych świec są elektroniczne lub cotton balls.
 • Może znaleźć się w każdym pomieszczeniu w domu. W jego przypadku nie ma ograniczeń technicznych – możecie puścić wodze fantazji i zdecydować, że portal znajdzie się np. w łazience lub garderobie, jeżeli ta w Waszym mieszkaniu nie jest połączona z sypialnią. W każdym pomieszczeniu może on być dodatkowym, klimatycznym źródłem światła.
 • Można go wykorzystać również jako dodatkową półkę. Jeżeli posiadacie sporo bibelotów, np. ramki ze zdjęciami, to z powodzeniem możecie je ułożyć właśnie na portalu. Nie ma przeszkód, aby zamiast świec, przechowywać w nim… książki.

Portal kominkowy DIY. Zapraszam do oglądania:


PORTAL KOMINKOWY DIY potrzebne są:

 • 2 deski sosnowe o wymiarach: 120 cm na 20 cm
 • 1 deska sosnowa o wymiarach: 112 cm na 16 cm
 • 2 deseczki sosnowe o wymiarach: 18 cm na 16 cm
 • 2 deski sosnowe o wymiarach: 83 cm na 12 cm
 • 4 deski sosnowe o wymiarach: 83 cm na 16 cm
 • 2 deseczki sosnowe o wymiarach: 19 cm na 10 cm
 • 4 deseczki sosnowe o wymiarach: 16 cm na 10 cm
 • wiertarko-wkrętarka
 • kilkanaście wkrętów

PORTAL KOMINKOWY SPOSÓB WYKONANIA:

1.   Instrukcję najlepiej obrazuje film. Postaram się jednak opisać tutorial możliwie najbardziej zrozumiale. Instrukcję podzieliłam na 2 części: góra portalu-półka oraz 1 noga (drugą wykonujemy analogicznie)

2.   Zaczynamy od budowy góry portalu: Potrzebne nam będą w tym wypadku: 2 deski sosnowe o wymiarach 120 cm na 20 cm/1 deska o wymiarach 112 cm na 16 cm/2 deseczki o wymiarach 18 cm na 16 cm

3.   Z pomocą wiertarki i wkrętów łączymy ze sobą poszczególne elementy. Przy czym, za górę i dół półki posłużą nam deski o wymiarach 120 cm na 20 cm, za przód deska o wymiarach 112 cm na 16 cm, a z kolei za boki deseczki o wymiarach 18 cm na 16 cm

4.   Aby wykonać 1 nogę portalu kominkowego potrzebujemy 1 deskę o wymiarach 83 cm na 12 cm, która znajdzie się na samym froncie oraz 2 deski o wymiarach 83 cm na 16 cm, które znajdą się po bokach. Deski łączymy ze sobą. Czynność powtarzamy (potrzebujemy 2 nóg)

5.   Do obudowy nogi portalu wykorzystamy deseczkę: 19 cm na 10 cm (na froncie) oraz 2 deseczki 16 cm na 10 cm po 2 bokach. Deseczki mocujemy do szkieletu nogi. Czynność powtarzamy na drugiej nodze.

6.   Ostatnim etapem jest połączenie nóg z półką portalu. Prezentowany portal jest wersją zupełnie surową, idealnie pasującą do stylu skandynawskiego. Możecie go pomalować dowolnie a także ozdobić dekorami drewnianymi.

 

Czas wykonania: 120 min Koszt realizacji: 100 zł Trudność wykonania: 7/10

 

Mam nadzieję, że jeśli nie zdecydowaliście się na wykonanie portalu kominkowego w latach ubiegłych, 

to tym razem ta urocza-świąteczna realizacja Was do tego przekona!