Świąteczny wianek to jedna z tych dekoracji, której nie może zabraknąć w żadnym domu. Symbolizuje niekończący się cykl życia, a wiecznie zielone gałązki – wytrwałość i siłę. Dla mnie wianek świąteczny na drzwiach to znak, który już od progu zapowiada świąteczne oczekiwanie. Przekonacie się dzisiaj, że taki wianek można z łatwością zrobić samemu, dzięki czemu będziecie na niego patrzeć z jeszcze większą radością!
Świąteczny wianek to jedna z tych dekoracji, które wprowadzają wyjątkowy klimat i już od progu witają domowników oraz gości bożonarodzeniowym akcentem. Bez względu na to, czy mieszkasz w mieszkaniu w bloku, czy w wolnostojącym domu, taka ozdoba będzie idealnym dopełnieniem świąteczno-zimowej aranżacji. Co więcej! Możesz nim udekorować także okna, kominek lub wigilijny stół. Albo też zrobić ich kilka w jednym motywie i udekorować wiankami cały dom.
Wbrew pozorom, wianek świąteczny nie wymaga specjalnych uzdolnień – wystarczy przygotować materiały i zarezerwować sobie wolną godzinę. Przydadzą się także inspiracje, na które zawsze możecie liczyć na moim blogu! Własnoręcznie wykonane ozdoby mają znacznie więcej uroku. Warto zatem poświęcić trochę czasu i przygotować je razem z dziećmi. Przedstawiam Wam 2 sposoby wykonania wianków – tak abyście dostrzegli, że sposób ich przyzdobienia to kwestia wyłącznie naszej wyobraźni!
Wianek świąteczny – do wykonania niezbędne będą:
- baza wianka (może nią być: metalowa obręcz do wianków, styropianową oponka lub słomiane koło, które zagwarantują stabilność konstrukcji)
- drobne narzędzia (metalowy drut-florystyczny, pistolet z klejem na gorąco, nożyczki lub sekator)
- świeże gałęzie i leśny susz – świeżo przycięte gałęzie iglaków (sosny, jodły lub świerków) lub innych krzewów ogrodowych typu: tui, bukszpanu czy bluszczu, a także szyszki, kora, drobne gałązki oraz łupiny orzechów;
- świeże lub suszone owoce – do wianka doskonale będą pasować świeże owoce jarzębiny, głogu czy ostrokrzewu, a także plastry suszonych pomarańczy, jabłek czy laski cynamonu;
- pozostałe dekoracje: wstążki, kokardy, bombki, łańcuchy choinkowe, drewniane lub styropianowe zawieszki.
Wianek świąteczny – krok po kroku:
- Mocowanie gałęzi do bazy: to najważniejszy etap tworzenia wianka. Gałęzie należy mocno przytwierdzić do podstawy, w przeciwnym razie konstrukcja będzie niestabilna, a mocowanie ozdób zakończy się fiaskiem. Na początku formujemy bukiet z kilku gałęzi. Im większa średnica wianka, tym większy powinien być bukiet. Następnie łodygi przykładamy do podstawy wieńca i za pomocą drutu mocujemy do obręczy (co najmniej dwoma węzłami!). W ten sposób wykańczamy całą obręcz, pamiętając, aby każdy bukiet zakrywał gałęzie poprzedniego (już przymocowanego) – w ten sposób wieniec będzie rozłożysty i kształtny.
- Przytwierdzanie ozdób do wianka: do świeżych gałęzi mocujemy suche elementy ściółki, które ładnie podkreślą leśny charakter wieńca. Wybieramy potrzebne ozdoby (szyszki, korę, suszone owoce, pałeczki cynamonu, łupiny orzechów) i przytwierdzamy je, używając pistoletu do klejenia na gorąco. Pamiętajmy jednak o zachowaniu regularności mocowania ozdób.
Mam nadzieję, że wianki świąteczne – staną się Waszym obowiązkowym punktem na liście bożonarodzeniowych DIY. Do zobaczenia już jutro z kolejną inspiracją świąteczną!
Bardzo fajny pomysł, muszę zrobić!