Matematyka – to bardziej czynność niż nauka powiedział holenderski matematyk Luitzen Egbertus Jan Brouwer. W myśl tej zasady przygotowałam dla Was wpis dotyczący wykorzystania klocków LEGO w praktycznej nauce matematyki. Zobaczcie ich ogromny potencjał i odkryjcie, że klocki LEGO mogą służyć nie tylko do zabawy ale też stanowić  świetną pomoc dydaktyczną!

Gdybym miała wskazać na przedmiot szkolny, cieszący się najokrutniejszą sławą – bez zawahania wskazałabym na…matematykę. To ja należałam do grona osób podziwiających sufit na zmianę z podłogą w trakcie kiedy nauczyciel zadawał pytania. A kiedy z imienia i nazwiska prosił do tablicy momentalnie zaczynałam czuć się słabo… Do dziś jednym z moich przewijających się koszmarów sennych jest obowiązkowa matura z matematyki (którą na moje zbawienie – zniesiono rocznikom 86′). A traumatyczny stres w trakcie lekcji i przekonanie o braku umiejętności “liczenia”, odcisnął na mnie tak duże piętno, że po dziś dzień zastanawiam się kilkukrotnie odbierając resztę w sklepie. Mogłabym tak godzinami…umysł, który znacznie lepiej radził sobie z pisaniem wie o czym mówię.

Uff…wyrzuciłam to z siebie! Od kiedy mój starszy Syn chodzi do szkoły, zgodnie z założeniem, iż ogromnym sukcesem jest już sam brak-niechęci do matematyki, obiecałam nie wypowiadać się na temat “królowej nauk” na głos. Chłopcy całkiem dobrze radzą sobie z liczeniem, bawią się matematyką. A wystarczy tak niewiele aby zrazić do matematyki raz na całe życie. Okryłam, że dopóki nauka matematyki może być zabawą warto rozszerzyć tę formę i zaszczepić w dzieciach sympatię do przedmiotu.

Chcąc uchronić Dzieci przed szkolną traumą – którą sama doświadczyłam, zapisałam dzieci na praktyczną naukę matematyki w postaci kreatywnych zajęć. Dzieci na zajęciach uczą się eksperymentowania, doświadczania i odkrywania, że do poprawnego wyniku prowadzi wiele dróg. Zajęcia oparte są m.in. na publikacji nauczycielki z Nowego Jorku Alycii Zimmerman, która znalazła ciekawy sposób na naukę liczenia oraz wytłumaczenie uczniom ułamków oraz innych trudności matematycznych, wykorzystując do tego uwielbiane przez dzieci klocki LEGO.

Byłam pod tak wielkim wrażeniem zajęć, na których w końcu ktoś skupił się na rozumieniu matematyki a nie tylko nauce samej w sobie, że postanowiłam podzielić się z Wami inspiracją. Zobacz jak skutecznie i prosto stworzyć kreatywne pomoce naukowe z klocków:

Okazuje się, że w trakcie procesu uczenia się matematyki i rozumieniu praw matematycznych najważniejsze jest, aby to co abstrakcyjne – przenieść na praktykę, starać się zwizualizować Dzieciom poszczególne prawa.

Niesamowite jak klocki LEGO działają na wyobraźnie młodych umysłów! A to jeszcze nie koniec LEGO-atrakcji na blogu. Szykuję dla Was kolejną serie LEGO-kreatywnych inspiracji. A jeśli rozglądacie się już za świątecznymi prezentami…mam dla Was małą niespodziankę:

HOT NEWS !!!!

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem nowego zestawu klocków LEGO, 

szukacie już teraz pomysłu na świąteczne prezenty,

albo też zbliża się termin urodzin Waszego Dziecka….- to mam dla Was świetną wiadomość!!!!

 Teraz Wasze ulubione zestawy Lego Friends, Lego City, czy ukochany przez moich Chłopaków Lego Ninjago

– możecie zakupić w drogeriach Rossmann!!!

A jako że wiem, że jest tu wśród Was całkiem spora grupa wielbicieli klocków LEGO,

to już od 10.11.2018 do 09.12.2018 czeka na Was świetna okazja do zakupu wymarzonego zestawu w promocyjnych cenach.

Wystarczy, że pobierzecie VOUCHER, dostępny tutaj: <klik>, który uprawnia do skorzystania z rabatu 25% na wszystkie zestawy #LEGOwRossmann!