Ostatnimi czasy stare meble przeżywają swój prawdziwy renesans. Osobiście wcale mnie to nie dziwi! Meble wykonane przed laty często są znaczenie bardziej solidne, a przy tym wyjątkowe. Każde stare krzesło, stół czy komoda ma swoją historię – zostały przez kogoś kupione, były elementem rodzinnego życia, często korzystało z nich nawet kilka pokoleń. Nie powinno więc dziwić, że wiele osób dostrzega w takich sprzętach „duszę”. Do każdego pomieszczenia, w którym się znajdą, takie meble potrafią wprowadzić odrobinę domowego ciepła

Renowacja? To nic trudnego!

Wyposażenie domu w oryginalne i dobrze utrzymane antyki to spory wydatek. Szczęśliwie jednak stare, zaniedbane, a nawet zniszczone meble możemy poddać renowacji i tym samym tchnąć w nie nowe życie. Renowacja najczęściej polega na usunięciu starych powłok farby czy lakieru, szlifowaniu powierzchni drewna, wymianie tapicerki, gałek i uchwytów oraz malowaniu. Nie musimy jednak być nadmiernie dokładni. Zadrapania czy niedoskonałości są w tym przypadku często bardzo pożądane, bo dzięki nim meble zyskują specyficzny i poszukiwany przez wiele osób charakter.

W trakcie procesu renowacji możemy też nadać meblowi nową funkcję, np. przerabiając krzesła na ławkę. Dzięki temu oszczędzimy nieco pieniędzy – zamiast kupować nowy mebel, tworzymy go, korzystając z „gratów”, które nie są nam już potrzebne. To jednak nie wszystko – renowacja jest także sposobem na zyskanie oryginalnych, niepowtarzalnych mebli, których nie znajdziemy w popularnych sieciach meblowych. Zobaczcie jak wykorzystałam 2 sztuki starych krzeseł wystawionych na aukcji internetowej po 20 zł.

Zapraszam do oglądania:

farby-sniezka-diy

moje-deko-diy

Do wykonania ławki potrzebne są:

Czas wykonania: 40 min Koszt realizacji: 80 zł Trudność wykonania: 3/10

Sposób wykonania:

1 Pierwszym krokiem jest usunięcie siedzisk i oparcia. W tym celu możemy użyć wiertarko-wkrętarki lub własnej siły;)

 

2 Sprawdzamy, ile desek będzie potrzebnych, aby wykonać siedzisko przyszłej ławki, a także jej oparcie.

 

3 Przechodzimy do malowania. Odliczoną ilość desek malujemy na wybrany kolor z palety farb Śnieżka Moje Deko.

 

4 Za pomocą wiertarko-wkrętarki i wkrętów mocujemy deski, tworząc siedzisko i oparcie.

 

5 Ławka jest gotowa, pozostaje tylko umieścić ją w wybranym miejscu, np. przedpokoju lub sypialni.

 

farby-sniezka-moje-deko-diy

moje-deko-diy

ranking-blogow-diy

jak-zrobic-lawke

Jak wykorzystać stworzoną z krzeseł ławkę?

Ławka to nieodłączny element parków i przydomowych ogrodów. Nie ma jednak przeszkód, aby zagościła ona również we wnętrzach. Stworzony ze starych krzeseł mebel idealnie sprawdzi się w wielu pomieszczeniach. Z powodzeniem może zostać wykorzystany jako:

  • WYGODNE SIEDZISKO Wystarczy kilka poduszek, aby ławka służyła nam w salonie jako mebel wypoczynkowy, będący uzupełnieniem lub alternatywą dla klasycznej sofy. Dodatkowe miejsce siedzące w pokoju dziennym przyda się w tych domach, w których często pojawiają się goście. W roli siedziska ławka sprawdzi się także w jadalni. Gdy miejsca w niej jest niewiele, takie rozwiązanie będzie szczególnie pomocne. W takim zastosowaniu trzyosobowa ławka z powodzeniem zastąpi dwa krzesła.
  • MIEJSCE NA DROBIAZGI W PRZEDPOKOJU Wąskie, niewielkie przedpokoje mają to do siebie, że trudno do nich wstawić pojemną szafę, która pomieści buty, płaszcze czy kurtki. Ławka wykonana ze starych krzeseł sprawdzi się świetnie. Pod nią można ustawić obuwie, a siedzisko wykorzystać podczas sznurowania butów oraz jako przestrzeń choćby na akcesoria takie jak parasol czy kapelusz.
  • ALTERNATYWA DLA KUFRA W SYPIALNI Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie w nogach łóżka skrzyni lub kufra obitych np. materiałem. Można je jednak zastąpić właśnie ławką wykonaną ze starych krzeseł. Na taki mebel można położyć choćby ubrania przygotowane na następny dzień lub ozdobne poduszki, które nie są wykorzystywane podczas snu.
  • ELEMENT BIBLIOTECZKI W wielu domach można znaleźć biblioteczkę. Ławka ze starych krzeseł, na której znajdą się poduszki i pled, może być element kącika przeznaczonego do relaksu z lekturą w dłoni. Można ją też wykorzystać jako przedłużenie biblioteczki, gdy na półkach brakuje miejsca na książki.