W cyklu „Garderoba w stylu skandynawskim” pokazałam Wam, jak zrobić pojemną szafę, w której zmieścicie znacznie więcej niż tylko ubrania. Dziś czas na portal kominkowy. Możecie go umieścić w dowolnym pomieszczeniu, tworząc przy okazji wyjątkowy klimat.

Kominek w skandynawskich domu

Skandynawowie korzystają z kominków przede wszystkim ze względów praktycznych. Mroźne i długie zimy wymagają zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Za pomocą kominka możliwe jest ogrzanie całego, nawet dużego domu. Ale nie tylko taką funkcję on spełnia – jest także źródłem światła. W efekcie jego obecność w np. salonie wprowadza do tego pomieszczenia przytulną atmosferę. W naszym klimacie kominki również sprawdzają się wyśmienicie. Problem jednak w tym, że przebudowa mieszkania pod takie rozwiązanie jest bardzo kosztowna, a technicznie często niemożliwa. Jeżeli nie możecie sobie pozwolić na takie palenisko, to skorzystajcie z alternatywy. Jest nią portal kominkowy! 

Portal kominkowy – dlaczego warto go mieć w swoim domu?

Styl skandynawski to w dużej mierze proste i sprawdzone rozwiązania. Nie ma w nim miejsca na zbędne dodatki. Portal kominkowy w jasnym, surowym kolorze świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, a to dlatego, że:

 • Doda klimatu, o ile znajdą się w nim świece. Alternatywą dla tradycyjnych świec są elektroniczne lub cotton balls.
 • Może znaleźć się w każdym pomieszczeniu w domu. W jego przypadku nie ma ograniczeń technicznych – możecie puścić wodze fantazji i zdecydować, że portal znajdzie się np. w łazience lub garderobie, jeżeli ta w Waszym mieszkaniu nie jest połączona z sypialnią. W każdym pomieszczeniu może on być dodatkowym, klimatycznym źródłem światła.
 • Można go wykorzystać również jako dodatkową półkę. Jeżeli posiadacie sporo bibelotów, np. ramki ze zdjęciami, to z powodzeniem możecie je ułożyć właśnie na portalu. Nie ma przeszkód, aby zamiast świec, przechowywać w nim… książki.

Zobaczcie jak w prosty sposób wykonałam prosty i zarazem bardzo efektowny portal kominkowy:


PORTAL KOMINKOWY DIY potrzebne są:

 • 2 deski sosnowe o wymiarach: 120 cm na 20 cm
 • 1 deska sosnowa o wymiarach: 112 cm na 16 cm
 • 2 deseczki sosnowe o wymiarach: 18 cm na 16 cm
 • 2 deski sosnowe o wymiarach: 83 cm na 12 cm
 • 4 deski sosnowe o wymiarach: 83 cm na 16 cm
 • 2 deseczki sosnowe o wymiarach: 19 cm na 10 cm
 • 4 deseczki sosnowe o wymiarach: 16 cm na 10 cm
 • AKUM. WIERTARKO-WKRĘTARKA 10,8 V DF332DSME 
 • kilkanaście wkrętów

PORTAL KOMINKOWY SPOSÓB WYKONANIA:

1.   Instrukcję najlepiej obrazuje film. Postaram się jednak opisać tutorial możliwie najbardziej zrozumiale. Instrukcję podzieliłam na 2 części: góra portalu-półka oraz 1 noga (drugą wykonujemy analogicznie)

2.   Zaczynamy od budowy góry portalu: Potrzebne nam będą w tym wypadku: 2 deski sosnowe o wymiarach 120 cm na 20 cm/1 deska o wymiarach 112 cm na 16 cm/2 deseczki o wymiarach 18 cm na 16 cm

3.   Z pomocą wiertarki i wkrętów łączymy ze sobą poszczególne elementy. Przy czym, za górę i dół półki posłużą nam deski o wymiarach 120 cm na 20 cm, za przód deska o wymiarach 112 cm na 16 cm, a z kolei za boki deseczki o wymiarach 18 cm na 16 cm

4.   Aby wykonać 1 nogę portalu kominkowego potrzebujemy 1 deskę o wymiarach 83 cm na 12 cm, która znajdzie się na samym froncie oraz 2 deski o wymiarach 83 cm na 16 cm, które znajdą się po bokach. Deski łączymy ze sobą. Czynność powtarzamy (potrzebujemy 2 nóg)

5.   Do obudowy nogi portalu wykorzystamy deseczkę: 19 cm na 10 cm (na froncie) oraz 2 deseczki 16 cm na 10 cm po 2 bokach. Deseczki mocujemy do szkieletu nogi. Czynność powtarzamy na drugiej nodze.

6.   Ostatnim etapem jest połączenie nóg z półką portalu. Prezentowany portal jest wersją zupełnie surową, idealnie pasującą do stylu skandynawskiego. Możecie go pomalować dowolnie a także ozdobić dekorami drewnianymi.

 

Czas wykonania: 120 min Koszt realizacji: 100 zł Trudność wykonania: 7/10

 

Portal kominkowy to praktyczne i wprowadzające do wnętrz klimatu rozwiązanie. Dodatkowo to źródło światła, do czego Skandynawowie przywiązują dużą uwagę. Jeżeli chcecie urządzić garderobę lub całe mieszkanie w stylu skandynawskim, nie zapomnijcie o wspomnianym świetle. Imitacja kominka w postaci portalu kominkowego pozwoli Wam wprowadzić do mieszkania dodatkowo jego źródło. A w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, w których nie brakuje światła, wypoczynek to prawdziwa przyjemność…

Jesteś kreatywny i oryginalny? Żyjesz zgodnie z zasadami ekologii? Lubisz znajdować nowe zastosowania dla starych rzeczy? Od dzisiaj wiedz, że możesz zrobić je także sam! Potrzebna Ci będzie jedynie moja instrukcja, skrzynie i narzędzia Makity.

MAKITA przykłada szczególną wagę do tego, aby produkowane narzędzia były przyjazne zarówno użytkownikom, jak i całemu środowisku. Bierze czynny udział w wielu akcjach proekologicznych, które mają na celu między innymi propagowanie idei efektywnego i racjonalnego gospodarowania odpadami. Należą do nich również działania wynikające z Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz z Ustawy o bateriach i akumulatorach. Firma co roku początkiem stycznia rusza z dużą kampanią ekologiczną mającą na celu w sposób łatwy i dowcipny uświadamianie społeczeństwu co należy robić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Do tego celu stworzona jest specjalna strona: TOOLSTORY.PL na której można znaleźć podstawowe zagadnienia z ochrony środowiska np., co to jest recykling, dlaczego warto recyklingować zużyty sprzęt czy też jaki sprzęt można oddać do recyklingu. Ponadto można tam znaleźć ciekawostki ekologiczne oraz informację, gdzie można oddać zużyty sprzęt.