Oto kolejna porcja inspiracji na spędzanie aktywnego czasu z Dziećmi. Tym razem pokażę Wam – jak tanim kosztem zorganizować plac zabaw dla Przedszkolaków tak aby całe dnie chciały spędzać na dworze i mogły pozbyć się nadmiaru energii. Co w zamian? Sprawne, radosne i znacznie spokojniejsze Maluchy oraz poczucie spędzenia udanego dnia.

 

ccccc

 

Przygnębia mnie widok Dzieci siedzących w domu z wielkimi tabletami w małych rączkach. Wiem, takie mamy czasy, nowe technologie zawładnęły naszym rynkiem i domami. Zabawki o których marzyliśmy jako małe dzieci, stały się na “wyciągnięcie ręki”. Zabijając tym samym kreatywność, pomysłowość i wyobraznię naszych najmłodszych.

Wiem, że dorośli często zwyczajnie nie wiedzą jak spędzać czas ze swoimi Dziećmi. Sięgnijcie więc pamięcią do swojego dzieciństwa. Czy pamiętacie jak spędzaliście okres wakacyjny? Jestem przekonana, że niezależnie od tego czy mieszkaliście na wsi czy w mieście, w domku czy w bloku NIE PRZESTAWALIŚCIE SIĘ BAWIĆ. Budziliśmy się wraz z pierwszymi promieniami słońca, żeby nie tracić dnia i zasypialiśmy momentalnie po całym, aktywnym dniu przygód, gdy tylko poczuliśmy kawałek poduszki pod głową.

Tak powinno wyglądać Dzieciństwo naszych Dzieci! Aby byli zdrowymi, pełnymi energii młodymi Ludzmi.

 

Podwórkowe zabawy dla Twojego Dziecka:

 

KLASY, KREDA I PODCHODY

KLASY – chyba nie ma na świecie osoby, która nigdy nie grałaby w “klasy”. Jest to jedna z najstarszych i najprostszych zabaw jakie znam. Przypominam zasady: Rysujemy sześć identycznych kwadratów (ostatnie obok siebie), zakończonych półokręgiem. Grę rozpoczyna ta osoba, która jako pierwsza kamykiem trafi na pole oznaczone numerem “1”. Ten, któremuuda się rzucić kamyk na pierwsze pole, może zaczynać.Następnie skacze na jednej nodze po wszystkich polach (na podwójnym polu staje w rozkroku). Podczas skakania nie można się zachwiać – wówczas jest skucha i trzeba wszystko zaczynać od początku. Po zaliczonej pierwszej rundzie, należy kamyczkiem trafić pole z “2” i tak dalej. Gra trwa do momentu, gdy wszyscy ją ukończą trasę.

PODCHODY – to zabawa idealna dla dzieci uwielbiających się chować. Wymaga co prawda obecności osób starszych ale śmiem twierdzić, że wszystkim dostarczy moc radości;) Dzielimy się na dwie drużyny. Jedna jest uciekającą a druga poszukiwaczy. Drużyna uciekająca zostawia po sobie ślady w postaci “strzałek” na drodze lub na drzewach a drużyna poszukiwaczy stara się w jak najszybszym czasie idąc tropem wskazówek ich namierzyć. Role się pózniej odwracają. Wygrywa ta drużyna która odnalazła przeciwników w najkrótszym czasie. 

KREDA – zwykła kreda, może zająć uwagę Dzieci na długi czas. Dzięki wiaderku z różnymi kolorami, w sobotę wraz z Chłopcami pomalowaliśmy całe osiedle;) Kreda i podwórko = bezkarne ujście artystycznym wariacjom;)

 

TURNIEJE SPRAWNOŚCIOWE

Pamiętacie lekcje w-f? W szkole podstawowej jednym z elementów tych zajęć były zawody sportowe. Podział na dwie drużyny rywalizujące ze sobą na czas. Ta zabawa oprócz dużej aktywności ruchowej, zapewniała moc adrenaliny i radości.

Takie same turnieje możecie zorganizować dzieciom na podwórku! Wystarczy kilka pachołków, kolorowe piłeczki lub obręcze i wąż. Kilka przedmiotów zapewni szereg różnych możliwości zabawy. Te same przedmioty, możecie śmiało wykorzystać pózniej w domu w pochmurny dzień, kiedy Dzieci będzie rozpierała energia;)

 

BASEN, PIASKOWNICA, ZJEŻDŻALNIA

Warto zorganizować Dzieciom mini – plac zabaw. Celowo pisze o tym właśnie w sierpniu, bo sklepy z chęcią pozbywają się letniego asortymentu i towar jest bardzo przeceniony. Ostatnio w jednej sieciówce znalazłam zjeżdżalnię przecenioną o 70%!

Jeśli chcecie zaopatrzyć się w trampoliny, baseniki czy huśtawki, to jest to właśnie najlepszy moment na zakupy! A przecież akcesoria do zabaw na dworze posłużą nam nawet do póznej jesieni.

 

F

 

K

 

H

 

G

 

bbbbbbbb

 

eeeeeee

 

J

 

aaaaa

 

E

 

ddddd

 

Po więcej inspiracji na aktywne spędzanie czasu w trakcie lata odsyłam Was do poprzedniego wpisu: LATO W MIEŚCIE

….w nadziei, że Wasze Dzieci odrzucą smartfony na poczet świetnej zabawy!

 

A Wy macie jakieś pomysły na zabawy na świeżym powietrzu? Wszystkie inspiracje do aktywnego spędzania czasu mile widziane;)