Dzisiaj w ramach ostatniego przepisu z “Tygodnia z ciastem francuskim”, przedstawię Wam przepis w postaci klasyki kuchni francuskiej w słodkiej odsłonie – będą to najlepsze croissanty, idealne na śniadanie i zarazem doskonałe rozpoczęcie dnia! Ale to nie wszystko! Przestawię Wam również przepis na najlepsze ciasto francuskie, jakie miałam okazję zrobić (a podejść do tego wymagającego ciasta – miałam kilka). 

Nasz “Tydzień z ciastem francuskim” właśnie dobiega końca. Cieszę się, że mogłam inspirować Was recepturami na udane wypieki. Szczególną popularnością cieszą się jabłka w cieście francuskim…ale myślę, że wynika to również z tego, że przepis został opublikowany jako pierwszy i nie zdążyliście jeszcze wypróbować pozostałych. Mam nadzieję, że przepisy na bazie francuskiego ciasta – na dobre zagoszczą w Waszym menu. Bo jak się sami już zdążyliście przekonać – robi się je naprawdę sprawnie. Osobiście  ciasto francuskie traktuję jako “koło ratunkowe” w przypadku niezapowiedzianych gości lub chęci przygotowania ciepłego dania “na już”. W dzisiejszym wpisie, przedstawię Wam klasykę ciasta francuskiego w postaci śniadaniowych croissantów. Przepis możecie wykonać bazując na gotowym cieście francuskim, o którym pisałam Wam tutaj <klik> lub też na podstawie obiecanego przepisu na domowe ciasto francuskie, które umieszczam poniżej. nie ukrywam jednak, że jest to przepis wymagający! A sama wypróbowałam takich przepisów łącznie cztery, zanim znalazłam swój idealny. Przepis na croissanty z ciasta francuskiego pochodzi z klasyki kuchni francuskiej i biblii francuskich piekarzy tj. książki:”Paris Boulangerie patisserie, recipes from thirteen outstanding french bakeries” Lindy Dannenberg.

Domowe mini Croissanty składniki:

  • 2 łyżki + 1 łyżeczka suchych drożdży
  • 70 ml (1/3 szklanki) wody o temperaturze pokojowej
  • 568 g (4 szklanki) mąki pszennej do wypieków (np. tortowej)
  • 50 g (1/4 szklanki) cukru
  • 1 łyżka soli
  • 250 ml (1 szklanka) mleka o temperaturze pokojowej
  • 250 g niesolonego masła średnio schłodzonego
  • 1 rozbełtane jajko
  • cukier dekoracyjny

Przepis na Domowe Croissanty:

  • W kubeczku mieszamy drożdże z wodą – odstawiamy na 5 minut. Do miski wsypujemy mąkę, cukier, sól, mleko i drożdże. Mieszamy z pomocą drewnianej łyżki, a następnie mieszamy składniki ręką. Kiedy ciasto zacznie formować się w kulę wyjmujemy je na posypaną mąką stolnicę. Wyrabiamy jeszcze delikatnie przez 5 minut. Rozpłaszczamy ciasto i zbieramy boki do środka. Im mniej wyrabiania tym lepsze ciasto. Formujemy kulę z ciasta. Wkładamy ją do miski wysmarowanej masłem. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Po tym czasie – wstawiamy do lodówki na kolejne pół godziny.
  • Na lekko posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto na prostokąt około 23 x 38 cm, gruby na 1 cm. Masło rozpłaszczamy i formujemy 12 x 8 cm prostokąt, gruby na 1 cm (masło powinno mieć taką samą konsystencję jak ciasto). Masło układamy w dolnej części prostokąta (powinno zajmować 1/3 jego część), zawijamy górną 1/3 część prostokąta w stronę środka, a dolną 1/3 część z masłem zawijamy na górną 1/3 część (tak jak składa się list urzędowy). Dociskamy i zlepiamy brzegi.
  • Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy od wyjściowego, powinien mieć około 40 cm długości i być na 2 cm gruby. Ponownie składamy jak list. Układamy na talerz i przekładamy do lodówki bez przykrycia na 10 minut.
  • Ponownie rozwałkowujemy ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie składamy na 3 części jak list. Schładzamy przez 10 minut. Jeszcze raz rozwałkowujemy na prostokąt i składamy jak list. Ciasto obsypujemy mąką, zawijamy dokładnie w folię i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny.
  • Ciasto rozwałkowujemy na długi, płaski prostokąt około 30 x 76 cm i cienki na 1/2 cm. Ostrym nożem przekrawamy ciasto w połowie, przycinamy równo boki. Ciasto kroimy na trójkąty, wysokie na około 15 cm od wierzchołka do podstawy trójkąta. Zwijamy w rogale rozpoczynając od podstawy trójkąta do końca wierzchołka. Dwie blachy do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy rogale zawiniętym wierzchołkiem pod spód rogala. Układać je na blasze w odstępach 5 cm, wyginamy na kształt księżyca i delikatnie przyciskać końce do podłoża. smarujemy rozbełtanym jajkiem i odstawiamy do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2 godziny bez przykrycia.
  • 20 minut przed pieczeniem nagrzewamy piekarnik do 220 stopni. Rogale ponownie smarujemy rozbełtanym jajkiem, posypujemy cukrem dekoracyjnym i wstawiamy do środkowej części piekarnika, temperaturę obniżamy do 200 stopni. Rogale pieczemy przez 15 – 20 minut aż do zarumienienia. Studzimy na metalowej kratce. W trakcie pieczenia pierwszej partii, drugą blachę wkładamy bez przykrycia do lodówki.

Tradycyjny croissant nie posiada nadzienia, dlatego też jest doskonałą bazą apetycznego posiłku, zarówno tego na zimno, jak i na ciepło, na słodko i na słono (wówczas pomijamy etap z cukrem dekoracyjnym) Bon Appétit!

W ramach “Tygodnia z ciastem francuskim” przygotowałam dla Was serię przepisów. Nie przegap na przykład:

Przepis na jabłka w cieście francuskim. Przepis TUTAJ

Przepis na ślimaki z ciasta francuskiego. Przepis TUTAJ

Przepis na tartę z ciasta francuskiego. Przepis TUTAJ