Po 2 miesiącach pracy mogę śmiało przyznać, że nasze Domowe Przedszkole działa bez zarzutów. Codziennie poznajemy kolejne tajemnice jakie kryje przed moimi Przedszkolakami Świat. Chłopcy chętnie biorą udział w zajęciach które przygotowuję dla Nich w środku nocy i chwalą się nowymi umiejętnościami. W końcu złapaliśmy swój  dzienny “rytm”  i teraz mogę relacjonować również Wam jak spędzamy czas w domu.

 

cztery pory roku

 

NAUKA PRZYRODY

Dzieci to najlepsi obserwatorzy. Szczegóły, które umykają nam w codziennej pogoni, dla Nich stanowią istotne zagadki. I tak, zwykły spacer po parku dla Przedszkolaka okazuje się jedną z ważniejszych lekcji o naturze. Spadające liście, kasztany, żołędzie to wszystko dla Niego są – SKARBY. Naszych Przedszkolaków z przyroda zaznajamiamy od narodzin, nawet spacerując z wózkiem opowiadałam Im co słychać wokoło. Tym razem przyszedł czas na poważną lekcję. Wiktor (4 lata) już doskonale rozpoznaje pory roku jednak postanowiłam usystematyzować tę wiedzę i omówić je szczegółowo jednocześnie. Tak aby zrozumiał istotę rocznego cyklu Ziemi.

CZTERY PORY ROKU

Wymyśliłam projekt, który doskonale obrazuje zmiany, jakie zachodzą wraz z poszczególnymi porami roku. Na 4 kartkach papieru narysowałam identyczne drzewa. Przygotowałam różne kolory bibuły, którą Dzieci przystrajały drzewa w zależności od danego okresu w roku, np. Zimą – biel, Wiosną – jaskrawa zieleń itd.

Następnie wycięłam z gazet i kolorowanek obrazy charakterystyczne dla różnych pór roku jak: plaża, kwiaty, liście, bałwanek a Dzieci miały za zadanie przyporządkować ilustracje do danego drzewka.

 

jesien

 

cztery pory roku

 

cztery pory roku

 

cztery pory roku

 

cztery pory roku

 

Ta zabawa to nie tylko doskonała lekcja przyrody ale także nauka opowiadania. Wiktor podchodząc do plakatu (który znajduje się na ścianie w Ich pokoju) z największym zaangażowaniem opowiada na co mamy się przygotować w danym okresie.

Dopełnieniem lekcji był spacer po naszym ulubionym parku. Zebraliśmy w nim cały koszyk SKARBÓW, które wykorzystaliśmy do kolejnych zabaw.

 

jesien

 

cztery pory roku

 

cztery pory roku