Muszę się Wam przyznać, że nigdy nie przepadałam za Wielkanocą. Pomijając aspekt religijny, te święta kojarzyły mi się z długą podróżą i spaniem w nie swoim łóżku (czego nie znosiłam od najmłodszych lat). Odkąd sama jestem Mamą, staram się odczarować wspomnienia i stworzyć aurę, która sprawi, że Dzieciom ten czas będzie się kojarzył  tylko pozytywnie.

Chłopcy w przygotowaniach do Wielkanocy towarzyszą mi od kilku dni. Wspólnie wykonaliśmy kilkanaście dekoracji i ozdób. Borys każdego dnia przyglądał się rosnącej rzeżusze a Wiktor z zapałem pomagał przy malowaniu wydmuszek. W niedzielę wspólnie poświęcili palemkę a dzisiejszy dzień spędziliśmy na rozmowach dotyczących tradycji i obrzędów.

–   Dlaczego na Wielkanoc ozdabia się jajka?

–   Jak to się stało, że świętom Wielkanocy towarzyszy zajączek?

–   Co symbolizuje palma?

–   Dlaczego polewamy się wodą w Lany Poniedziałek?

…te i inne pytania wzbudziły ogólne zainteresowanie i oczekiwanie na nadchodzące święta.

zabawy wielkanocne

 

Zebrałam dla Was propozycje zabaw, które wprowadzą Wasze Dzieci w nastrój Świąt Wielkanocnych:

PLANSZA WIELKANOCNA

Przygotujcie z Dziećmi duży arkusz papieru i narysujcie na nim wszystkie zwyczaje oraz symbole związane z Wielkanocą. Od święcenia jajek, po śmingus-dyngus i symbol baranka oraz zajączka.

DEKORACJE WIELKANOCNE

Wielkanoc zazwyczaj zbiega się z pierwszymi dniami Wiosny.  Jest to idealny moment na połączenie motywu budzącej się do życia przyrody wraz ze świętami symbolizującymi nowe życie. W tym celu zasiej na wacie nasączonej obficie wodą nasionka owsu bądz rzeżuchy (jest szansa że zdążą wyrosnąć do niedzieli).

OBYCZAJE

W trakcie świąt kultywuj z Dziećmi obyczaje, które powoli odchodzą w niepamięć, jak:

–   “Bicie Jajkami”, polegające na trzymaniu ugotowanego jajka w dłoni i uderzenia nim w jajko przeciwnika, wygrywa ten, którego skorupka pozostała niezbita.

–   “Szukanie Zajączka”, polega na wyszukiwaniu przez Dzieci czekoladowych smakołyków w postaci np. jajek, które rodzice ukryli w różnych zakamarkach domu bądz ogrodu.

UPOMINKI

Jeśli nie zdążyliście z kartkami świątecznymi, nic straconego! Przygotujcie małe upominki dla najbliższych w postaci laurek lub innych prac plastycznych np. z masy solnej związanych z tematyką świąt.

 

zabawy wielkanocne

zabawy wielkanocne

zabawy wielkanocne

zabawy wielkanocne

Nie zapomnij o zaangażowaniu Dzieci w świąteczne gotowanie!

MIŁEJ ZABAWY!