Mamy to! W końcu pierwszy remont, pierwszego pomieszczenia w blisko 100-letnim siedlisku mamy ukończony! Przygotowałam dla Was materiał zawierający wszystko, co musicie wiedzieć zabierając się za totalny remont kuchni: video-relację z przebiegu remontu, projekt kuchni, spektakularny efekt metamorfozy kuchni “przed” i “po”, kosztorys remontu. A także porady: jak się przygotować na remont kuchni? Jak dobrze zaplanować remont? Nie zabrakło również szeregu inspiracji do wykończenia wnętrza kuchni – które sprawdziły się u mnie.
Remont kuchni – projekt i założenia
Remont kuchni w siedlisku od samego początku zakładał totalną wymianę wszystkich dotychczasowych instalacji, a także stworzenie zupełnie nowego pomieszczenia od stanu zastanego. Doskonale wiecie jak bardzo lubię renowacje i wszystkie prace DIY ale meble kuchenne w siedlisku nie nadawały się już naprawdę do niczego. Ponadto sposób rozmieszczenia zarówno sprzętów, szafek jak i pozostałych rozwiązań kuchennych był zupełnie nieprzemyślany – kuchnia wymagała remontu absolutnego. W miejsce starych rozwiązań postanowiłam umieścić nowe instalacje hydrauliczne i nowe rozwiązania elektryczne. W kuchni było ponadto bardzo ciemno. Brakowało w niej zarówno dodatkowych okien, zapewniających naturalne światło jak i punktów świetlnych, których brak doskwierał szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wspomniane okna miałyby zapewnić również wentylację w pomieszczeniu i widok na piękny pejzaż z sadem jabłoni. Ogromnym wyzwaniem były także ściany: nierówne, pokryte różnymi kolorami i na dodatek z niechcianym gościem w postaci grzyba.
Zabierając się za remont lub nawet małą metamorfozę wnętrza – musicie mieć zawsze na uwadze, że dobry plan, projekt, wybór stylu, dodatków i narzędzi do wykończenia to podstawa! Odpowiednio wczesne przygotowanie – zapewni nam sprawną pracę i uzyskanie szybkiego efektu docelowego. Nie ma nic gorszego od wstrzymywania prac w oczekiwaniu na dostawę sprzętów czy mebli a także niezdecydowanie. Wszystko to, co należy do mojej działki jak: projekt, wybór mebli, kolorystykę, rozmieszczenie instalacji rozplanowałam mniej więcej na miesiąc przed rozpoczęciem prac. Był jednak temat, który mnie przerósł i dotyczył ścian. Na ich wykończenie miałam przeznaczony zaledwie 1 dzień dlatego o pomoc w doprowadzeniu ścian do porządku poprosiłam Annę Szymaszek specjalistkę ds. PR FFil Śnieżka, która doradziła mi farbę stworzoną do trudnych wyzwań: Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom dedykowaną do wnętrz narażonych na działanie wilgoci, z powłoką odporną na rozwój grzybów czy bakterii.
Remont kuchni w 7 dni. Przebieg remontu kuchni
DZIEŃ 1: Pierwszego dnia nastąpił demontaż zabudowy kuchennej oraz wszystkich sprzętów. Meble służyły ponad 30 lat i po szybkiej ekspertyzie szybko doszłam do wniosku, że jej czas już się skończył. Nawet nie wiecie jaką poczułam ulgę gdy zniknęły te stare i jak się okazało pogniłe na plecach meble drewniane!
DZIEŃ 2: Drugiego dnia zostały wykute płytki i nastąpił demontaż starych płyt z rygipsu
DZIEŃ 3: Następnie zostałe wykute otwory pod okna. Do kuchni w końcu zawitało światło! A tak na marginesie: czy wiecie, że okna zostały zamówione i wyprodukowane pod wymiar w zaledwie 5 dni? I to w samym środku sezonu remontowego! Do samego końca nie wierzyłam, że jest to możliwe!
DZIEŃ 4: Tego dnia zostały wstawione nowe okna. Nastąpiła wymiana instalacji hydraulicznych, a cała konstrukcja została zabudowana nowymi płytami gipsowo-kartonowymi, które są odporne na wilgoć.
DZIEŃ 5: Był to najbardziej intensywny dzień remontu! Płyty gipsowo-kartonowe na łączeniach zostały pokryte białą szpachlą. A po przeschnięciu i wyrównaniu szpachli nastąpiło dokładne gruntowanie ścian. Jednocześnie w tym czasie postępowały prace elektryczne: zostały dodane nowe punkty świetlne oraz dodatkowe gniazdka. Na ścianach z kolei zamontowano rustykalne belki.
DZIEŃ 6: Kiedy w końcu zostały ukończone wszystkie najtrudniejsze prace, wtedy weszłam ja – cała na biało i zabrałam się za najlepszy etap remontu – czyli malowanie. Tutaj mała dygresja: farba Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom okazała się farbą genialną! Nie wiem czy pamiętacie ale rok temu przeprowadzałam metamorfozę w swoim miejskim domu wówczas również wykorzystałam farbę Magnat ale w tamtym przypadku było to bardziej odświeżanie ścian. Ściany w siedlisku były w stanie opłakanym. Nie sądziłam , że istnieje farba, która jednym kryciem zdoła uporać się z takim koszmarem (zwróćcie na to uwagę w video)
DZIEŃ 7: Tego dnia od samego rana do późnej nocy trwał montaż nowej kuchni i sprzętów kuchennych.
Remont kuchni video-relacja
Remont Kuchni “PRZED” i “PO”
Remont kuchni – co zostało zmienione?
Poprzez remont kuchni – uzyskaliśmy nie tylko nową kuchnię ale też zupełnie nowe pomieszczenie. W kuchni panuje wystrój jasny, klasyczny, rustykalny ale przede wszystkim bardzo przytulny. To co z pewnością zwróciło Waszą uwagę to zapewne światło, które uzyskaliśmy poprzez wstawienie dodatkowych okien, a także uderzenie prawdziwej bieli. W wiejskich chatach zwykło się bielić ściany, aby przedłużyć trwałość budulca i zachować schludny efekt pomieszczeń. Toteż genialnie sprawdziła się biała farba. Na sufitach zostały zamontowane belki rustykalne imitujące stare drewno tzw. “Bieszczady”. Belki są kopiami belek z naturalnego starego drewna i mogą być wykorzystywane jako element dekoracyjny ścian i sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych. Zastosowanie Belek Rustykalnych wytwarza niepowtarzalny urok i atmosferę w dekorowanych pomieszczeniach podkreślając przy tym ich indywidualny charakter szczególnie pomieszczeń o charakterze wiejskim/rustykalnym. Na podłodze – umieściliśmy z kolei panele winylowe. Kolejne genialne rozwiązanie, które potrafi zmienić naszą podłogę w “mgnieniu oka”. Panele-winylowe kładziemy na podłogę już istniejącą, a to oznacza, że dzięki temu możemy pominąć żmudny proces skuwania starej podłogi. Panele-winylowe są cienkie, łatwe w montażu i montuje się je w zaledwie kilka godzin. W nowej kuchni uwielbiam także meble kuchenne, które totalnie odmieniły oblicze kuchni w siedlisku oraz sprzęt agd, który dobrałam na styl kuchni vintage. Do tego obszerny blat i podwójny zlew umieszczony tuż przy oknie umożliwi mi doglądanie naszych milusińskich. Zdecydowałam się także na wyspę kuchenną, która może służyć za miejsce do pracy albo do spożywania posiłków. Chciałabym Was również zainspirować przepięknymi kaflami, które kupiłam za grosze, a stanowią dodatek ponadczasowy i są bardzo w stylu kuchni.
więcej o Siedlisku Ladyofthehouse możecie poczytać <TUTAJ KLIK>
O założeniach w projektowaniu kuchni w siedlisku pisałam <tutaj klik>
Mam nadzieję, że uznacie pierwszy remont/pierwszego pomieszczenia w siedlisku za sukces;) Dajcie koniecznie znać pod postem na FB jakie są Wasze wrażenia.
Do zobaczenia w kolejnym odcinku!
lubię to