Przez ostatnie tygodnie dość intensywnie skupiałam się na tworzeniu książki. Analizowałam setki wykonanych projektów w przeciągu ostatnich pięciu lat i skrupulatnie planowałam kolejne… I kiedy sięgnęłam pamięcią do pierwszej realizacji oraz najnowszej (tworzonej już na potrzeby Wielkanocnych aranżacji) to zauważyłam, że łączy je jeden mianownik: PISTOLET Z KLEJEM NA GORĄCO.

Dlaczego o tym piszę? Bo spokojnie mogłabym się stać ambasadorem wszystkich klejarek na świecie! Przeciętnie polecam to urządzenie minimum dwa razy w tygodniu czy to przy okazji odpowiedzi na Wasze pytania, czy też na warsztatach, które ostatnio prowadziłam w TV. Pistolet z klejem na gorąco jest na tyle genialnym urządzeniem, że istnieją setki tysięcy możliwości jego zastosowania! A zaręczam, że i tak każdego dnia powstają wciąż nowe pomysły na jego kreatywne wykorzystanie. Klej na gorąco jest nie tylko absolutnym niezbędnikiem w przypadku DIY ale także winien znaleźć się w każdym szanującym się domu a nawet dziecięcej szufladzie. Gwarantuję, że szybko docenicie ten zakup.

Moja klejarka jest nie tylko stara i zniszczona, duża – przez co mało funkcjonalna… ale i tak mam do niej ogromny sentyment. Kupując ją nie miałam jeszcze świadomości i doświadczenia w tego typu urządzeniach. Dzisiaj stojąc przed dylematem zakupu nowej, z pewnością zwrócę uwagę na wiele ważnych czynników.

Pistolet z gorącym klejem – jak działa?

Niewątpliwą zaletą pistoletu na gorący klej jest proste działanie. Urządzenie składa się z kilku elementów:

  • zasobnika – w nim umieszcza się klej w sztyfcie (wymiary laski kleju zależą od modelu urządzenia – warto o tym pamiętać przed jej zakupem),
  • grzałki – po naciśnięciu spustu grzałka nagrzewa się do temperatury ok. 200 st. C i tym samym sprawia, że klej się upłynnia,
  • dyszy –  dzięki niej odbywa się precyzyjna aplikacja kleju,
  • spustu – materiał jest pobierany przy jego naciskaniu, a to pozwala na bieżąco kontrolować ilość wytworzonego kleju.

W efekcie na np. papierowej powierzchni można stworzyć punkty lub pasy z kleju. Ponieważ schnie on bardzo szybko, przygotowaną przy jego użyciu ozdobę można użytkować niemal natychmiast.

Zalety pistoletu z klejem na gorąco

Pistolet z klejem na gorąco to urządzenie, które ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  • Wymiary. Klejarka jest urządzeniem poręcznym i lekkim. W skrzyni z narzędziami nie zajmuje wiele miejsca – z powodzeniem zmieści się też w jednej z szafek w domu.
  • Szerokie zastosowanie. Pistolet z klejem na gorąco można zastosować na wiele sposobów – przydaje się on zarówno majsterkowiczom, jak i profesjonalistom. Za jego pomocą można skleić wiele różnorodnych materiałów, np.: tkaniny, papier i drewno. Przykładowe prace, przy których z powodzeniem można sięgnąć po klejarkę, zostały wymienione niżej.
  • Trwałość. Łączenie jest bardzo trwałe, dzięki czemu nie ma obawy, że sklejone elementy odpadną – klejarki są powszechnie stosowane w przemyśle.
  • Wygoda nakładania kleju. Korzystanie z pistoletu z klejem jest komfortowe – wystarczy tylko nacisnąć spust, aby nałożyć klej.
  • Laski kleju są dostępne w różnych kolorach, a to oznacza, że łączenia mogą być niewidoczne – wystarczy tylko dobrze dobrać odcień kleju.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu z klejem na gorąco

Nie masz jeszcze pistoletu z klejem na gorąco, a w planach jest kilka ambitnych projektów? To elektronarzędzie nie jest drogie – na rynku są dostępne modele, których koszt oscyluje w okolicy nawet 40 zł. Cena nie jest jednak najważniejsza – weź pod uwagę także inne parametry, a dokładniej:

  • Źródło zasilania. Producenci proponują modele przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają podłączenia do zasilania sieciowego. Korzystanie z nich może być utrudnione – ograniczeniem jest długość kabla. Bezprzewodowe pistolety z klejem na gorąco (wyposażone w akumulator) są bardziej mobilne – z urządzenia można korzystać zarówno w warsztacie, domu, jak i na zewnątrz.
  • Moc. W sklepach znajdziecie urządzenia o mocy np. 30, 50 i nawet 1000 W. Pistolety z klejem na gorąco o niewielkiej mocy z powodzeniem wystarczą do pracy w przydomowym warsztacie.
  • Wydajność. To również istotny parametr. Na rynku są dostępne klejarki o wydajności 5g na minutę i 20 g na minutę. Wybór powinien być uzależniony od rodzaju wykonywanych prac.
  • Budowę. Pistolet z klejem na gorąco może być jednym z częściej używanych narzędzi. Wówczas powinien mieć ergonomiczny kształt i być lekki – praca z nim powinna być komfortowa. Przed zakupem wybranego modelu warto go przetestować, sprawdzić, jak leży w dłoni. Przyjrzeć warto się także końcówce dyszy – powinna ona gwarantować precyzyjne nakładanie kleju.
  • Dodatkowe wyposażenie. Niektóre modele są sprzedawane z akcesoriami, a dokładniej wymiennymi końcówkami. Przydają się one, gdy pistolet będzie wykorzystywany zarówno do papierowych dekoracji (gdzie niezbędna jest precyzja), jak i podczas odnawiania mebli.

Niektóre modele są wyposażone w podstawę. Dzięki niej możliwe jest bezpieczne odstawienie pistoletu.

Codzienne zastosowanie kleju na gorąco

Oto kilka sposób na codziennie zastosowanie kleju na gorąco w domu:

  1. Podkleić nim dywan lub wycieraczkę. Denerwujesz się, bo wycieraczka za każdym razem jest w innym miejscu? Wystarczy tylko kilka kropel kleju, aby na trwałe przytwierdzić ją do podłoża. Dotyczy to także ślizgającego się dywanu – w ten sposób możesz wyeliminować zagrożenie i zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.
  2. Stworzyć dekoracje z papieru do pokoju dziecka lub na przyjęcie. W ostatnim czasie szczególnie modne są np. girlandy czy lampiony. Zamiast poszczególne elementy łączyć zszywkami, które wyglądają nieestetycznie, użyć można kleju. Łączenia nie będą widoczne, jeżeli dobierzesz kolor kleju pod kolor papieru.
  3. Pisanki. W tym roku święta Wielkanocy, wypadają stosunkowo szybko. Został nam do nich zaledwie miesiąc. Chciałabym zwrócić Waszą uwagę na fakt iż oto pistolet z klejem na gorąco przyda się także przy tworzeniu wyjątkowych pisanek. Zamiast gotować jajka w obierkach cebuli, możesz je ozdobić np. koronkami. Mając pod ręką pistolet, praca zajmie zaledwie kilka minut, a efekt będzie robił wrażenie.

Moje wybrane projekty DIY, w których wykorzystałam klej na gorąco: