Moja wielka wiejska przygoda z remontem siedliska nabrała olbrzymiego rozpędu! Momentami ciężko mi uwierzyć, że historia związana z remontem i nadawaniem drugiego życia ponad 100-letniemu siedlisku trwa zaledwie od lipca. Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że można tak wiele zdziałać w niespełna rok…chyba ciężko by mi było dać temu wiary. Tymczasem siedlisko od czasu pierwszej prezentacji na blogu – zmieniło się nie do poznania i każdy kolejny miesiąc przybliża tylko do upragnionego celu…

…a celem jest stworzenie z siedliska prawdziwej oazy spokoju, sielskości, miejsca przyjaznego zwierzętom (których w siedlisku nie brakuje) i przede wszystkim odskoczni dla rodzinnych spotkań. Niekwestionowanym sercem każdego domu jest… kuchnia. Moja kuchnia w siedlisku również nabiera charakteru. I chociaż wciąż nie jest w pełni ukończona, to wiosna wprowadziła do niej tyle blasku i światła, że uznałam że jest to doskonały moment na prezentację jej nowej odsłony. Poza tym między czasie pojawiło się mnóstwo pytań o aranżację i poszczególne elementy wystroju na które dzisiaj postaram się odpowiedzieć.

Kuchnia w stylu rustykalnym – moje patenty

Niezliczona ilość pytań pod zdjęciami z kuchnią dotyczyła sprzętu AGD. Faktycznie uważam, że sprzęt do wyposażenia siedliskowej kuchni, został dobrany idealnie. Producenci  sprzętów gospodarstwa domowego szczęśliwie od jakiegoś czasu dostrzegają różne potrzeby klientów i w swoich ofertach przedstawiają urządzenia nie tylko różniące się zaawansowanymi technologiami ale także postawiono na design. Dzięki czemu możemy przebierać w sprzętach nie tylko dobrej jakości ale też pasujących do wystroju naszej kuchni. W przypadku Siedliska LadyoftheHouse – cały sprzęt AGD pochodzi od jednego producenta AMICA. Zdecydowałam się tutaj na zakup: 2 białych piekarników AMICA w zabudowie, które zostały zamontowane jeden pod drugim. To rozwiązanie umożliwia mi pieczenie na przykład ciast i ryb jednocześnie. Żałuję, że nie pomyślałam o podobnej konfiguracji także w swoim domu. W kwestii gotowania mój wybór padł także na płytę indukcyjną i okap kominowy w stylu vintage również od AMICA. Wyszukanie białej i obszernej płyty indukcyjnej było nie lada wyzwaniem. Uważam, że biała płyta indukcyjna w przypadku kuchni rustykalnej była koniecznością, choć samo rozwiązanie jest dosyć nietypowe. I najlepsze! Królowa całej kuchni: lodówka wolnostojąca stylizowana na vintage, która zachwyciła wszystkich. Znajdziecie ją również u producenta AMICA i to w różnych konfiguracjach oraz w różnej kolorystyce. Polecam Wam to rozwiązanie. Lodówka stanowi prawdziwą ozdobę całej kuchni i sprawia wrażenie jakby do niej po prostu przynależała odgórnie.

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Niekończące się pytania dotyczyły również mebli kuchennych. Mało kto zorientował się, że cała zabudowa kuchenna pochodzi z popularnej sieci IKEA. Faktycznie, sama przeszukując inspiracje wnętrzarskie nie natrafiłam na podobną sobie konfigurację serii Boodbyn – jak została stworzona w siedlisku. Nie ukrywam, że długo zastanawiałam się czy nie skorzystać z usług stolarza i wykonać kuchni na zamówienie jednak finalne wyceny nie pozostawiały złudzeń. Siedliskowa kuchnia ma ponad 8 metrów samej długości dodatkowo zależało mi na wyspie kuchennej oraz na szafkach z systemami takimi jak ciche domykanie czy podział na funkcjonalną organizację. Ikea posiada genialne systemy w tym zakresie. Przykład siedliskowej kuchni trafnie pokazuje, że możemy na bazie podstawowych mebli Ikea stworzyć indywidualną przestrzeń. Meble kuchenne w stylu rustykalnym pięknie wyglądają w naturalnym kolorze drewna. W rustykalnej aranżacji sprawdziły się białe szafki kuchenne A przeszklone witryny, kredensy – które umieściłam w jadalni świetnie dodatkowo podkreśliły rustykalny charakter kuchni.

Ściany i podłoga w rustykalnej kuchni

Styl rustykalny jest niczym innym jak ukłonem w stronę życia wiejskiego, spokojnego i zgodnego z rytmem natury oraz pochwałą ludowości z XIX wieku i początków XX wieku. Przywołuje atmosferę chat, które budowane były w charakterystyczny sposób. Dlatego nie powinny dziwić cię np. dekoracyjne belki rustykalne tzw. “Bieszczady”, które umieściłam na całym parterze siedliska. Rustykalna kuchnia to taka, w której podłoga jest drewniana lub wykonana z materiałów imitujących ten surowiec. W swojej niepowtarzalnej prostocie i naturalności drewno nada każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Zamiast niego możesz alternatywnie wybrać odporne na wilgoć winyle, które w przypadku Siedliska sprawdziły się doskonale! Czym pokryć ściany w kuchni rustykalnej? W Siedlisku LadyoftheHouse oparłam się na 3 patentach, które totalnie odmieniły oblicze wnętrz: dobrej jakości farba – w kuchni ściany zostały pomalowane farbą MAGNAT CERAMIC Kitchen& Bathroom B5 “CZYSTA BIEL”, czerwona cegła – pochodząca z rozbiórki nieistniejącego już domu moich dziadków oraz białe kafle – które nadały rustykalny charakter meblom kuchennym. Styl wiejski w kuchni opiera się na jasnej kolorystyce. Wybór białej farby był strzałem w dziesiątkę!

Wiem, że wystrój kuchni w Siedlisku LadyoftheHouse dla niejednego z Was stanowi inspirację do urządzania własnej przestrzeni kuchennej – pamiętajcie, że jestem otwarta na Wasze zapytania. Jeśli chcecie zobaczyć jaką metamorfozę przeszła moja siedliskowa kuchnia, to zapraszam do oglądania materiału z relacją remontu.

REMONT KUCHNI W SIEDLISKU LADYOFTHEHOUSE <KLIKNIJ TUTAJ>

REMONT JADALNI W SIEDLISKU LADYOFTHEHOUSE <KLIKNIJ TUTAJ>