Do roślin trzeba dojrzeć. Tak uważam! Dawniej do kwiatów nie miałam ręki, czasu i cierpliwości. Dzisiaj uważam je za najpiękniejszą dekorację w domu, której jeśli tylko poświęcimy odrobinę uwagi i włożymy w ich pielęgnację troszkę serca – odwdzięczą się nam stokrotnie! Kwiaty są piękne same w sobie ale lubię też tworzyć z nich różne wariacje…

Kiedy w ubiegłym roku mój tutorial przedstawiający las zamknięty w szkle, bił rekordy popularności – już wtedy miałam w głowie kolejny projekt, który łamie nieco utarte konwenanse. “Wyszło ładnie” – uznałam “…ale byłoby cudownie, gdyby las był bardziej widoczny, funkcjonalny i podświetlony”. Wtedy właśnie wymyśliłam projekt w postaci Lampy Terrarium. Brzmi zagadkowo? Dla mnie na tamten moment również ale po kilku próbach w końcu uzyskałam pożądany efekt! Stworzyłam dekorację, której nie tylko nie znajdziecie w żadnym sklepie, która budzi ogromne zainteresowanie wszystkich gości a przede wszystkim cieszy mnie samą na co dzień. Lampa-terrarium to taki projekt dwa w jednym, bo z jednej strony rozjaśni nam wnętrze, a z drugiej wprowadzi do niego rośliny.

Projekt Lampy-Terrarium powstał w ramach porad, które przygotowałam dla marketów Bricomarche. W nowym cyklu DIY – przekonacie się, że ładne wnętrza są dosłownie w Waszych rękach! Już moja w tym głowa aby każdy z Was w tym roku został zainspirowany do małych wnętrzarskich rewolucji! Zapraszam do oglądania:

blog-zrob-to-sam-diy

Do wykonania LAMPY TERRARIUM potrzebne są:

 • oprawa do lampy z kablem i kloszem
 • rośliny
 • ziemia
 • keramzyt
 • kamyki
 • szklany słój zamykany
 • wiertarka
 • pistolet z klejem na gorąco
 • żarówka

Sposób wykonania LAMPY TERRARIUM:

 1. Na początku wsypujemy kamyki do naczynia, które będą odpowiadały za sprawne odprowadzanie wilgoci.
 2. Kolejną warstwę stanowi ziemia, którą wcześniej wymieszałam z keramzytem. Terrarium będzie funkcjonowało na tych samych zasadach co las zamknięty w szkle dlatego dbałość o odpowiedni poziom wilgoci jest kluczowy.
 3. Czas na najlepsze! Czyli sadzenie roślin. W zależności od wysokości naczynia pomocne mogą okazać się drewniane patyczki, które umożliwią precyzyjne umiejscowienie roślin.
 4. Ostatnim etapem jest umieszczenie lampy w wieczku od słoja. W tym celu wywierć na środku wieczka otwór, następnie umocuj w nim mechanizm lampy. Całość zabezpiecz klejem na gorąco. Wieczko terrarium możemy bez trudu zdejmować i nakładać – co umożliwi troskę o rośliny. Stworzona kompozycja wymaga zraszania 1 raz na 2 tygodnie.

Do zobaczenia w kolejnym odcinku!