Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W końcu nic nie jest w stanie, wprowadzić świątecznej magii tak jak ona! Zależy nam na zniewalającym efekcie, i bardzo staramy się aby co roku zachwyciła wszystkich domowników. W każdym też domu z ubieraniem choinki wiąże się jakaś tradycja: niektórzy ubierają ją dopiero w Wigilię, inni uważają, że ten zwyczaj należy do najstarszego członka rodziny, pozostali pozostawiają tą przyjemność najmłodszym…

Bez względu na panujące zwyczaje, każdy z nas staje jednak przed zasadniczym dylematem: Jaką wybrać choinkę?! Nie każdy chce walczyć z opadającymi igłami, transportem a później wywozem drzewka naturalnego. Wielbiciele naturalnych klimatów, wzdrygają się z kolei na sam widok choinek sztucznych.

Przygotowałam dla Was alternatywy, które pogodzą oczekiwania każdego z Was. Przedstawiam Wam zatem moje pomysły na choinkę DIY, która zajmuje minimum miejsca, jest bardzo efektowna, przystępna cenowo, a dodatkowo…pachnie!!! Wykonałam ją z desek przeznaczonych do wykonywania palet i ozdobiłam minimalną ilością (jak na mnie) dekoracji! Sprawdzcie sami, jak proste okazało się własnoręczne wykonanie choinki świątecznej:

Świąteczne odliczanie: CHOINKA na 2 sposoby – zrobisz ją sam! 

CHOINKA PŁASKA – zrób to sam

Do wykonania choinki potrzebne są:

 • wiertarko-wkrętarka
 • szlifierka
 • wyrzynarka
 • metrówka
 • 10 desek przeznaczonych do wykonania palet (mogą to być jakiekolwiek deski grubości do 2 cm.)
 • wkręty (ilość w zależności od liczby desek)

Sposób wykonania choinki:

Deski układamy jedna po drugiej na płaskiej powierzchni (w odległości do 5 centymetrów). Z pomocą 2 pozostałych desek odrysowujemy brzegi desek na kształt trójkąta. Następnie z pomocą wyrzynarki  wycinamy każdą z desek wzdłuż uprzednio odrysowanej linii. Wszystkie deski dokładnie szlifujemy (ze szczególnym naciskiem na brzegi desek). Deski układamy ponownie kolejno jedna po drugiej. Na środku nich, po wewnętrznej stronie przywiercamy jedną z pozostałych desek. Całość dekorujemy według uznania. Swoją choinkę ozdobiłam jedynie lampkami oraz imitacja jarzębiny i wiankiem, zastępującym gwiazdę.

Zobacz sposób wykonania choinki krok po kroku na video:

 CHOINKA 3D – zrób to sam

Do wykonania choinki potrzebne są:

 • 30 desek o wymiarach: 3 deski o długości 120 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 110 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 100 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 90 cm/3 deski o długości 80 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 70 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 60 cm/3 deski o długości 40 cm i szerokości 5 cm/3 deki o długości 30 cm i szerokości 5 cm/3 deski o długości 20 cm i szerokości 5 cm.
 • drewniany trzonek od szczotki
 • 4 drewniane kwadraciki o wymiarach 5 cm na 5 cm
 • zestaw otwornic (do wykonania drewnianych otworów w drewnie)
 • 30 dużych drewnianych kwadratów o wymiarach 12 cm na 12 cm
 • WIERTARKO-WKRĘTARKA
 • WYRZYNARKA

Sposób wykonania:

Przygotuj 30 desek o szerokości ok. 5 centymetrów. Skracaj je co 3 egzemplarze o 10 centymetrów, przy czym najdłuższa deska w moim przypadku wynosi 120 centymetrów, a najkrótsza 20 centymetrów. Wybierz dwie 40 centymetrowe deski i obetnij z nich cztery 5-cio centymetrowe odcinki. Powstałe w ten sposób kwadraciki, posłużą do stabilizacji konstrukcji. Na przygotowanych 30 deskach oraz 30 dużych kwadratach, odmierz środek, a następnie z pomocą specjalnych otwornic, nałożonych na wiertarko-wkrętarkę, należy wywiercić okrągłe otwory.

Z dwóch desek, z których wcześniej odcięłam cztery kwadraciki, a następnie na środku wywierciłam otwór, robimy stojak. W tym celu do jednej z nich przywiercamy po dwa kwadraty na brzegach deski, a następnie układamy kolejno: pozostałą deskę, zuży kwadrat oraz deskę z przywierconymi kwadracikami, które doskonale stabilizują konstrukcję. W środek otworów wkładamy okragły kij od szczotki.

Ostatnim etapem realizacji naszej choinki jest „nawlekanie” kolejno po 3 deski tej samej długości i dużych kwadratów. Zakończenie kija odcinamy z pomocą wyrzynarki. Porozkładaj deski, tak aby tworzyły kształt choinki. Wyjątkowośc tej realizacji polega na tym, że możesz to zrobić na dwa sposoby: albo rozłożyście, układając deski nierównomiernie z każdej ze stron, albo też w sposób minimalistyczny: układając deski równomiernie, co w efekcie utworzy płaską powierzchnię.

Zobacz sposób wykonania choinki krok po kroku:

Mam nadzieję, że moje pomysły na alternatywę świątecznej choinki,

przypadną Wam do gustu!

Po więcej świątecznych inspiracji – zapraszam już jutro!