Oto przestrzeń bardzo intymna i osobista – SYPIALNIA…czyli nasza oaza, nasz sen, nasz odpoczynek i spokój ducha.

Sypialnia jest najbardziej prywatną przestrzenią w całym domu. To miejsce które powinno już od progu kojarzyć się z harmonią i relaksem gdyż to w nim spędzamy średnio ok. 1/3 doby. Warto przemyśleć jej wystrój i charakter, tak aby jej klimat odpowiadał w pełni naszym potrzebom.

 

sypialnia "przed"

 

sypialnia

 

Oto 6 kroków do błogiego snu:

MIEJSCE

Na sypialnię powinniśmy wybrać miejsce usytuowane z dala od kuchni i pokoju gościnnego. Do którego nie dotrą odgłosy z ruchliwej ulicy czy skweru śródmieścia. Sypialnia nie musi być największych rozmiarów tym bardziej, że zaleca się aby w miarę możliwości nie przechowywać w niej garderoby.

 

sypialnia

 

KOLORYSTYKA

Kolorami, które relaksują i wyciszają są z pewnością wszystkie odmiany szarości i bieli. Te jasne stonowane odcienie, nie tylko wprowadzają świeżość do pomieszczenia ale także idealnie się komponują z każdym wystrojem jaki sobie wybierzemy.

 

sypialnia ściany

 

sypialnia

 

ŁÓŻKO

Nie ważne czy jest wielkie, duże czy malutkie. W łóżku największą rolę odgrywa materac, który musi być odpowiednio twardy aby zapewniał odpoczynek dla naszego krzyża ale także na tyle miękki aby nie uwierał. Najbardziej polecanym obecnie na rynku materacem jest piankowy, który wpasowuje się kształtem do naszego ciała.

 

sypialnia

 

TKANINY

Narzuta to najszybszy sposób na schludnie wyglądające łóżko.Poduszki, wałki i zagłówki świetnie ocieplają wnętrze. A aranżacja okien składająca się z ciemniejszych zasłon i delikatnych firanek zapewnia zaciemnienie pomieszczenia i intymność.

 

sypialnia

 

OŚWIETLENIE

W sypialni oprócz standardowego oświetlenia górnego, powinno znajdować się też “podręczne”, które sprzyja wyciszeniu i może zostać wyłączone bez wstawania z łóżka. Idealnie sprawdza się także smukła lampa stojąca, zapewniająca miękkie, przyćmione światło.

 

lampa sypialniana

 

MEBLE

Meble stylizowane na stare nadają niepowtarzalny charakter sypialni a pomalowane na biało szafki w stylu vintage świetnie sprawdzają się w jasnych pomieszczeniach. Ich czar dodatkowo podkreślają świeczniki i inne “postarzane” dodatki.

 

sypialnia

 

sypialnia

 

sypialnia

 

ATMOSFERA

Komfort snu dodatkowo zapewniają:

– świeża pościel, wymieniana co dwa tygodnie

– temperatura, nie przekraczająca 18 st. Celsjusza

– świeże powietrze (codzienne wietrzenie)

– nawilżacze powietrza w okresie grzewczym

– wszelkiego rodzaju zapachy (uwielbiam lawendę, która ma działanie uspokajające)

– świeże kwiaty ( które w zależności od pory roku zmieniam w wazonie)

 

sypialnia

 

Właśnie przeczytałam  wypowiedz jednej z najpopularniejszych projektantek Ruthie Sommers: “Pięć najważniejszych kwestii w sypialni to: dobre światło do czytania, przyjemna pościel, toaletka, obraz i miękki dywanik obok łóżka” w zupełności się z Nią zgadzam…

 

sypialnia

 

A teraz wybaczcie…minęła północ…DOBRANOC, przyjemnej lektury.