Czas na kolejny odcinek DIY z serii, którą mam przyjemność tworzyć dla IPLA i posiadaczy sieci PLUS (aplikacja Plus Fun). W programie, staram się inspirować Was do wykonania łatwych i efektownych dekoracji/dodatków do domu/pomysłów na prezent a to wszystko z rzeczy znanych i ogólnodostępnych.

Zależało mi aby poprzez ten projekt, zarazić ZRÓB TO SAM nawet najbardziej zdystansowanych odbiorców. Przez blisko 6 lat – nie setki a tysiące razy usłyszałam: „piękne jest to co robisz ale ja tak nie potrafię, mam dwie lewe ręce”.
Właśnie, że potrafisz!!! Obejrzyj mój odcinek raz, a potem drugi i zacznij czerpać radość z tworzenia! DIY to nie tylko oszczędność ale przede wszystkim poczucie ogromnej mocy sprawczej. Format tego programu z założenia przewiduje realizacje, które może zrobić absolutnie każdy! Jeśli zatem chcesz mieszkać pięknie i modnie, lubisz otaczać się oryginalnymi rzeczami, chcesz zacząć swoją przygodę z DIY – to ten program jest właśnie dla Ciebie!!! Odcinki będą dostępne także na blogu! 

NARZUTA Z POMPONÓW DIY

Zadanie jakim jest zmiana wystroju domu czy odświeżenie “opatrzonych” mebli, bywa kłopotliwe…Sama wiem to najlepiej. Szukamy dodatków spójnych, nieoczywistych a jednocześnie funkcjonalnych. Pół biedy jeśli ta zmian dotyczy tylko 1 mebla, gorzej jeśli marzy nam się zmiana całego wnętrza na raz! W przypadku mebli na które nie mamy do końca pomysłu, prędzej czy później nachodzi mnie myśl: dlaczego by nie wziąć sprawy w swoje ręce i nie stworzyć własnej unikatowej metamorfozy? Tak było w przypadku krzesła, którego zimne siedzisko nie należy do najprzyjemniejszych o tej porze roku. Wymyśliłam więc sobie, że stworzę dla niego nakrycie, które będzie nie tylko miękkie i przytulne, ale będzie także bardzo stylowe i modne. Za sprawą własnych rąk możemy stworzyć zabawny narzutę, która nie dość, że przyniesie nam satysfakcję to dodatkowo będzie doskonałą alternatywą dla usług tapicerskich. Zapraszam do oglądania:

Do wykonania narzuty z pomponów potrzebne są:

 • Nożyczki
 • Wełna (ilość zależna od wielkości oraz różnorodności kolorystycznej dywanu)
 • Pistolet z klejem na gorąco (jeśli chcielibyśmy przymocować narzutę na stałe)
 • Siatka elewacyjna (dostępna w markecie budowlanym)
 • 2 rolki po papierze toaletowym

Sposób wykonania narzuty z pomponów:

 1. Weź w dłoń dwie rolki po papierze toaletowym, nałóż jedną na palec wskazujący, a drugą na palec środkowy. Między rolki wsuń kawałek wełny, a następnie nawijaj ją na dwie rolki, tak jak na przedstawionym zdjęciu.
 2. Nawijaj wełnę na rolki do momentu, aż stwierdzisz, że po rozcięciu wełny Twój pompon będzie miał odpowiednią wielkość.
 3. Gdy skończysz nawijanie na rolkę, odetnij końcówkę wełny. Z motka, który został odetnij ok. 15 cm sznurek. Odcięty sznurek włóż pomiędzy dwie rolki na które nawinięta została wełna. Włożony pomiędzy rolki sznurek przeciągnij w taki sposób, żeby oplatał nawiniętą wełnę z góry i z dołu. Następnie delikatnie go zwiąż, ale nie związuj na supeł! ( Dzięki delikatnemu związaniu łatwiej będzie Ci pozbyć się rolek ze środka.) Gdy Twoja wcześniej nawinięta wełna jest związana, delikatnie pozbądź się rolek ze środka.
 4. Teraz jest moment, aby mocno ścisnąć wcześniej delikatnie zawiązaną wełnę. Zawiąż supeł, który pozwoli uniknąć rozwinięcia się wełny.
 5. Gdy Twój pompon jest mocno zawiązany, następnym krokiem jest rozcięcie wełny po obu stronach. Gdy zauważysz, że Twój pompon jest nierówny możesz przyciąć go nożyczkami.
 6. Rozłóż siatkę elewacyjną i połóż na nią gotowy pompon, postaraj się oszacować mniej więcej ilu pomponów będzie Ci potrzebnych do wykonania dywanu.
 7. Gdy już miej więcej oszacujesz ile pomponów będzie Ci potrzebne (do mojego projektu potrzebowałam ok. 50 sztuk na jeden dywan) powtarzaj poprzednie czynności z nawijaniem wełny na rolki papieru. Powtórz czynność tyle razy, aby pompony, które umieszczasz na antypoślizgowej macie pokryły całą jej powierzchnię.
 8. Gdy uda Ci się stworzyć wystarczającą ilość pomponów, kolejnym krokiem jest przywiązanie ich do siatki elewacyjnej. Przyłóż pompon do siatki. Następnie przełóż wystający sznurek przez krateczkę w macie i zawiąż supełek. Następnie jeden po drugim przywiązuj pompony koło siebie w taki sposób, aby zakryły całą siatkę.
 9. Gdy cała siatka jest gęsto pokryta pomponami, przyszła kolej na przycięcie tych krawędzi, które nie zostały zapełnione.
 10. Narzuta gotowa! Możesz położyć go gdzie tylko zapragniesz! Na krześle/ taborecie, przy łóżku w sypialni lub nieopodal dziecięcego łóżeczka, wszystko zależy od Ciebie!

Czy Wy również dotkliwie odczuliście jesienny chłód

i szukacie sposobów na ocieplenie wnętrza i samych siebie?

Ma nadzieję, że mój pomysł na przytulną narzutę przypadnie Wam do gustu!

Do zobaczenia w kolejnym odcinku DIY!