Wspólne pieczenie pierników, ciasteczek i ciast to u nas prawdziwa tradycja, którą uwielbiamy zarówno w wykonaniu Dzieci jak i wspólnie z przyjaciółmi. Fantastyczny czas, na który moje Dzieci czekają zawsze z utęsknieniem! Świąteczne słodkości to: po pierwsze pomysł na podarunki dla bliskich, po drugie sposób na choinkowe ozdoby, a po trzecie chrupiące pyszności na grudniowe popołudnia…

Święta bez zapachu pierniczków byłyby niepełne. To pierniczki właśnie stanowią przedsmak świątecznych potraw i stały się jedną z naszych ulubionych form przygotowań. Pieczemy je w niezliczonej ilości. Część z nich trafia na choinkę, trochę z nich rozdajemy w mikołajkowych podarunkach ale najwięcej zjadamy sami jeszcze na ciepło…Co roku upamiętniamy także ten moment a potem porównujemy poszczególne lata, za każdym razem wychodząc z podziwu zmian jakie w nas zaszły na przestrzeni lat.

ŚWIĄTECZNE ODLICZANIE 21: Przepis na PIERNICZKI

 

ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI składniki:

  •    1/2 szklanki miodu
  •    1/2 kostki masła
  •    4 i pół szklanki mąki pszennej
  •    2 jajka
  •    1 szklanka cukru pudru
  •    1 łyżka przyprawy korzennej
  •    1 łyżka kakao
  •    1 łyżka sody oczyszczonej

Sposób wykonania ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW:

Masło wraz z miodem rozpuszczamy w rondelku. Kiedy ostygnie wyrabiamy z pozostałymi składnikami uprzednio odmierzonymi i przełożonymi do miski. Wyrabiamy ręcznie do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Jeżeli nasze ciasto nie chce się „zlepić” wbijamy dodatkowo jedno jajko, a jeżeli okaże się zbyt lepkie, dosypujemy troszkę mąki. Tak przygotowane ciasto, przekładamy na opruszoną mąką stolnice i wałkujemy na grubość do 3 mm. Z ciasta wykrawamy pierniczki o dowolnym kształcie i układamy na blaszce, pokrytej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 15 minut w temperaturze 180 stopni. Czekamy do ostygnięcia i ozdabiamy według uznania lukrem lub cukierniczymi mazakami.

pierniki korzenne

Wykorzystajcie koniecznie przepis na pierniczki przy okazji przedświątecznych wypieków! 

Widzimy się już jutro.

Zapraszam na bloga po kolejną dawkę świątecznych inspiracji!

najlepszy-blog-zrob-to-sam-w-polsce