Skoro już ustaliliśmy na przestrzeni lat, że Tefal jest wiodącym producentem odkurzaczy pionowych, to chodź i sprawdź, który model odkurzacza bezprzewodowego od Tefal jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie, twoich potrzeb i twojego domu.

Czym jest odkurzacz bezprzewodowy?

Mamy coraz mniej czasu na sprzątanie – to fakt i problem z którym boryka się większość z nas. Pracujemy, uprawiamy sporty, mamy swoje pasje, żyjemy w ciągłym biegu, a kiedy wreszcie spotykamy się w domu – sprzątanie wydaje się najmniej ulubioną formą spędzania czasu…Szczęśliwie producenci urządzeń AGD stale badają nasze potrzeby i prześcigają się w pomysłach, jak ułatwić nam żmudne codzienne obowiązki domowe. Jednym z takich odkryć jest odkurzacz bezprzewodowy (osobiście wolę nazwę “bezkablowy”), który zapewnia nam dużą wygodę, sprawność działania i szybką reakcję. Czym zatem odkurzacz bezprzewodowy różni się od tradycyjnego odkurzania, które chcąc nie-chcąc odchodzi do lamusa? Dla mnie jak sama nazwa wskazuje jest to przede wszystkim brak kabla, a co za tym idzie konieczności ciągnięcia sprzętu po całym domu, ocierania ścian i co najgorsze – dźwigania. Odkurzacze pionowe są lżejsze, nie posiadają elastycznej rury, którą w przypadku odkurzaczy bezprzewodowych – zastępuje sztywny element. Ze względu na swój rozmiar są łatwe w przechowywaniu, możemy je umieścić w dowolnym kąciku w domu lub nawet w szafie. Co więcej odkurzacze bezkablowe nie posiada tradycyjnego worka na zanieczyszczenia. Odkurzacz pionowy bezworkowy jest wyposażony w pojemnik (wzbogacony o filtry) który pochłania kurz i inne nieczystości. Zapełniony zbiornik należy regularnie czyścić a od czasu do czasu możemy go umyć. Wiąże się z tym kolejna zaleta – brak konieczności kupowania worków.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na rynku odkurzaczy nie wydarzy się żadna rewolucja. Producenci starali się zwiększać siłę ssania klasycznych odkurzaczy, borykając się jednocześnie z ograniczeniami ich mocy narzuconymi przez organy Unii Europejskiej. Jednocześnie starali się unowocześniać akcesoria, takie jak szczotki, ssawki, czy filtry. Odkurzacze pionowe traktowane były jak ciekawostka dla fanów bardzo innowacyjnych rozwiązań. Okazało się jednak, że odkurzacze pionowe bardzo szybko zyskują na popularności. Użytkownicy zaczęli doceniać prostotę ich obsługi oraz stale poprawiające się parametry pracy. Teraz najlepszy odkurzacz pionowy nie ustępuje swojemu starszemu kuzynowi.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz pionowy w 2024?

Szybko rosnące zainteresowanie odkurzaczami pionowymi to efekt wielu zalet, jakie posiadają. Gdy zaczniesz przeglądać oferty odkurzaczy pionowych, szybko przekonasz się, że wybór jest bardzo szeroki. Warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi parametrami i dowiedzieć się, na co mają one wpływ. Spójrzmy na kluczowe cechy tych urządzeń. Oto one:

  • Moc silnika: Moc silnika w bardzo dużym stopniu wpływa na siłę ssania. Jednak nie w 100%, ponieważ liczą się też takie czynniki jak szczelność obudowy odkurzacza, budowa jego szczotki, czy zbiornika na kurz. Możesz jednak w uproszczeniu założyć, że im wyższa moc silnika, tym wyższa będzie siła ssania.
  • Wyposażenie: W dużym stopniu wyposażenie dodatkowe odkurzacza pionowego wpływa na funkcjonalność. Bardzo istotne są szczotki wchodzące w skład zestawu. Oprócz głównej możemy otrzymać m.in. dedykowaną szczotkę do dywanów, parkietu, mebli, lub szczelinówkę pozwalającą dokładnie oczyścić niewielkie zakamarki. Niektóre modele posiadają też elektroszczotkę, która dosłownie wyczesuje dywan podczas sprzątania. Pomaga to zbierać włosy, sierść lub nitki. Z kolei odkurzacz pionowy z funkcją mycia może zawierać m.in. końcówki do mopowania podłogi czy mycia płytek.
  • Rodzaj filtra: Wybierając odkurzacz, sprawdźmy też, czy jego filtr jest zmywalny, czy też nie ma takiej możliwości. Jeśli ma tę zaletę, to przy odpowiednim czyszczeniu będziemy mogli go używać przez długie lata.
  • Oświetlenie LED: Część odkurzaczy pionowych posiada lampy LED zintegrowane z główną szczotką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie przegapisz kurzu i odpadków nawet w najciemniejszych kątach. Lampy są wytrzymałe, więc nie musisz się obawiać, że zbiją się przy uderzeniach o meble, czy ściany.
  • Długość pracy akumulatora: Odkurzacz pionowy bezprzewodowy daje nam dużą swobodę. Nie musimy przełączać się z gniazdka do gniazdka. Wiąże się to jednak z ograniczeniem możliwości ciągłego wykorzystania. Po pewnym czasie energia w akumulatorze się wyczerpie i trzeba go podłączyć do ładowarki.Przed zakupem sprawdźmy, jak pojemną baterię posiada sprzęt, który chcemy nabyć. Warto dopasować czas pracy odkurzacza bezprzewodowego do metrażu mieszkania. Może okazać się, że czas pracy np. 30-40 min na pełnym ładowaniu będzie w pełni wystarczający.
  • Dodatkowe możliwości odkurzaczy pionowych: Po analizie niezbędnego dla was wyposażenia, czas przyglądnąć się dodatkowym funkcjom, jakie odkurzacz pionowy może oferować. Zwróć uwagę przede wszystkim na: odłączany odkurzacz ręczny. Wbudowany odkurzacz ręczny to fantastyczne rozwiązanie, które bez wątpienia przyczyniło się do rosnącej popularności odkurzaczy pionowych. Sprzątanie domu to nie tylko odkurzanie podłóg. To także szereg drobniejszych prac np. odkurzanie mebli, półek, uprzątnięcie blatu, czy wyczyszczenie wózka dziecięcego. Jest także doskonałym rozwiązaniem do czyszczenia wnętrza samochodu. We wszystkich tych czynnościach pomoże odłączany mini-odkurzacz. Odłączany odkurzacz jest lekki, poręczny, wydajny i zasilany akumulatorem. Po użyciu po prostu umieść go z powrotem w korpusie głównego odkurzacza. Dodatkowa opcja-odkurzania na mokro. Odkurzacz pionowy na mokro to rozwiązanie zarezerwowane dla sprzętów z wyższej półki. Warto się jednak zastanowić, czy nie dopłacić nieco więcej i móc cieszyć się poszerzoną funkcjonalnością. Połączenie 2w1 funkcji odkurzania z mopowaniem w 1 głowicy, zapewnia nam oszczędność czasu na sprzątanie o 50%.

W przeciągu minionych lat, przez nasz dom przewinęło się kilkadziesiąt odkurzaczy pionowych, które miałam okazję testować. Większość z nich różniła się obudową, często cechowała – niesatysfakcjonującym wykonaniem (a przecież odkurzacze pionowe powinny służyć na lata) jednak dla mnie najbardziej rozczarowującą kwestią testowanych odkurzaczy była zawsze moc ssąca, która jest kluczowym elementem tego typu urządzeń. Dokładnie w okolicach pandemii, w moje ręce wpadł pierwszy odkurzacz od Tefal i po dzień dzisiejszy uważam, że ten producent nie ma sobie równych! Odkurzacze bezkablowe od Tefal są solidne, trwałe, zawierają w sobie wszystkie niezbędne elementy, których oczekuje się od odkurzaczy pionowych, a sam producent stale udoskonala swoje flagowe modele i wprowadził na rynek odkurzacze, które każdy może wybrać ww zależności od metrażu, oczekiwań i zastosowania. Wybrałam dla Was 3 odkurzacze pionowe od Tefal, a wy zdecydujcie, który model jest odpowiedni dla waszego domu.

TEFAL X-Force Flex 9.60

Tefal X-force Flex 9.60 to lekki, poręczny odkurzacz, zapewniający swobodę odkurzania w bardzo przystępnej cenie. Technologia flex, pozwoli Ci bez schylania dotrzeć do najbardziej trudno dostępnych zakamarków. Ten odkurzacz automatycznie dostosuje moc odkurzania, a cyfrowy panel sterowania sprawia, że odkurzanie jest intuicyjne. Oferuje 100 AW mocy ssania, ale dzięki zwężeniu rury generuje całkiem niezłe podciśnienie – zbliżone do modeli z normalną rurą i mocą 150 AW. Z uwagi na założenie jak najniższej wagi, całość jest bardzo kompaktowa, więc zbiornik kurzu nie jest tak duży jak w droższych modelach marki Tefal – ma 400 ml. Elektroszczotka ma oświetlenie LED, wałek uniwersalny do każdego rodzaju podłóg i jest rozbieralna do czyszczenia. Tefal 9.60 to fajny sprzęt dla osób szukających odkurzacza taniego i jak najlżejszego, ale z całkiem niezłym ssaniem. Prezentowany model jest wzbogacony o końcówkę: Aqua, dzięki której możesz jednocześnie odkurzać i mopować podłogi.

TEFAL X-Force Flex 13.60

Tefal X-Force Flex 13.60 zapewni nie tylko jednoczesne skuteczne odkurzanie, ale też aktywne mopowanie. Ten bezprzewodowy odkurzacz o mocy ssącej 150 Air Wattów, wyposażony został w nowoczesną elektroszczotkę, która zapewnia dokładne odkurzanie podłóg i dywanów oraz o końcówkę – Aerospin Aqua. Ta ostatnia, ma dwa obrotowe pady mopujące, które obracają się 200 razy na minutę. Z wbudowanego zbiornika z wodą, są na bieżąco nasączane wodą. Dodatkowo przed padami znajduje się szczelina ssąca, więc nowa głowica Aerospin Aqua jednocześnie potrafi odkurzać i mopować aktywnie. Jest to odkurzacz dedykowany dla bardziej wymagających użytkowników, gdyż na jednym ładowaniu, potrafi skutecznie sprzątać nawet do 60 minut. Jego niewątpliwym atutem jest skuteczna moc oraz głowica mopująca z dwoma obrotowymi padami, która pozwala pozbyć się na mokro nawet zaschniętych plam. Tefal X-Force Flex 13.60 gwarantuje nieskazitelne rezultaty na wszystkich powierzchniach — w tym na dywanach — a lekka konstrukcja z elastyczną rurą umożliwia łatwy dostęp do każdego miejsca.

TEFAL X-Force Flex 15.60

Tefal X-Force Flex 15.60 tym się różni od swoich poprzedników, że jest to model najmniejszy, z najdłuższym czasem pracy, największą mocą ssącą i wygodną bazą do przechowywania. Możesz nim wszystko! Odkurzać, mopować, korzystać z funkcji odkurzacza ręcznego, odkurzacz sufity (nawet te najbardziej wysokie), a dzięki technologii flex – podobnie jak u poprzedników, wykonasz te wszystkie czynności bezwysiłkowo! Siła ssania to 230 AW, 5 poziomów mocy i czas pracy do 80 minut (akumulator ma spore napięcie 32,4 V). W zestawie nie zabrakło elektroszczotki mini do tapicerki i kanap, ssawki szczelinowej, ssawki z włosiem do kurzu, giętkiej rury, czy stacji dokującej, stojącej, więc nie ma potrzeby wiercenia w ścianie. Główna szczotka posiada uniwersalny wałek do wszystkich podłóg i dobre oświetlenie LED.

  • więcej o odkurzaczu Tefa X-Force Flex 15.6) pisałam tutaj: <klik>