Grudzień to czas wielkich świątecznych przygotowań, pięknej atmosfery i magicznych scenerii. Ze względu na emocje, jakie niesie za sobą czas świątecznej gorączki, filmowcy chętnie sięgają po tenże temat, tworząc co rusz kolejne ekranizacje. Do tej pory powstało kilkanaście filmów, których głównym scenariuszem są właśnie święta.

Przygotowałam dla Was subiektywny świąteczny zestaw obowiązkowych pozycji filmowych, które są w naszym domu corocznym tłem Bożonarodzeniowych przygotowań. Nie zabrakło również kilku filmowych nowości. To przy nich pieczemy pierniczki, sprzątamy albo zasiadamy z popcornem w tak mroźny wieczór jak wczoraj. Mam nadzieję, że wśród mojej listy TOP 10 najlepszych świątecznych filmów, znajdziecie także filmy dotąd Wam nieznane, które staną się również Waszą ulubioną pozycją. W tym zestawieniu skupiłam się na filmach dedykowanych bardziej do oglądania we dwoje. Na zestawienie familijne, przyjdzie pora w kolejnym top 10 filmów i bajek świątecznych, który dla Was szykuję.

Co wiecie o swoich dziadkach?

tytuł oryginalny: Daddy’s Home 2
rok produkcji: 2017
długość filmu: 1 h 40 min

Przygotujcie się na ojca wszystkich komedii rodzinnych! Dusty (Mark Wahlberg) i Brad (Will Ferrell) wreszcie opanowali technikę wspólnego wychowywania dzieci. To znaczy do czasu, gdy do miasta przyjeżdżają macho-ojciec Dusty’ego (Mel Gibson) i słodki z natury tata Brada (John Lithgow), którzy wywołują w rodzinie chaos. Gdy dawna rywalizacja stwarza nowe problemy, partnerstwo Dusty’ego i Brada zostaje wystawione na ostateczną próbę. To wszystko w tej komicznej i pokrzepiającej komedii, która nadaje nowe znaczenie frazie „mieszana rodzina”. Ta komedia to kontynuacja przeboju sprzed kilku lat: “Tata kontra tata”.

Kochajmy się od święta

tytuł oryginalny: Love the Coopers
rok produkcji: 2015
długość filmu: 1 h 47 min

Diane Keaton, John Goodman i Ed Helms gwarantują dobrą komedię. Gdy wielopokoleniowa, amerykańska rodzina spotyka się na Święta, można spodziewać się zderzenia charakterów. Z pewnością będzie tam dużo trupów, które zaczną wypadać z szafy. Senior rodu rozważa spędzenie świąt z kelnerką, a urocza czterolatka klnie, już mniej uroczo. Nie brakuje też ślicznej singielki na udawanej randce. Jeśli chodzi o świąteczne filmy romantyczne – klasyka gatunku.

Często słyszymy, że na święta trzeba odłożyć wszelkie spory. Jednak tylko ten, kto próbował, wie jak to jest trudne. Doskonale może się o ty przekonać rodzina Cooperów. W czteropokoleniowym klanie o spory naprawdę łatwo, tym bardziej, że niemal każdy z członków rodziny jest w dość trudnym momencie życia. Mimo wszystko film „Kochajmy się od święta” ma w sobie sporo ciepła i kilka wartych zapamiętania mądrości. Do tego pięknie się prezentuje dom głównych bohaterów, co zawsze jest znakomitym bonusem.

Cicha noc

tytuł oryginalny: Cicha noc
rok produkcji: 2017
długość filmu: 1 h 40 min

Niektórzy mówią, że to film o polskich świętach. Z pewnością coś w tym jest. Porusza się w nim kilka społecznych problemów, w tym życie na emigracji, ale nie tylko. To właśnie z pracy za granicą powraca główny bohater. Na święta oczywiście. I zdecydowanie nie jest to powrót w zimowej aurze pełnej świątecznego klimatu. Wydarzenia, jakie będą miały miejsce w czasie wigilii i po niej, z pewnością skłaniają do refleksji.

 

Rodzinny dom wariatów

tytuł oryginalny: The Family Stone
rok produkcji: 2005
długość filmu: 1 h 42 min

Zestawienie najlepszych filmów świątecznych otwiera film „Rodzinny dom wariatów”. Święta Bożego Narodzenia to nieodłącznie czas rodzinnych spotkań. Jednak im większa rodzina tym większe prawdopodobieństwo konfliktów i zaskakujących zwrotów akcji, tak jak w filmie „Rodzinny dom wariatów”. Tam pięcioro dorosłych dzieci przyjeżdża na święta do rodziców, do domu, w którym się wychowali. Everett (Dermot Mulroney) przybywa z nową narzeczoną Meredith (Sarah Jessica Parker), którą ma po raz pierwszy przedstawić rodzinie. Katastrofa wisi w powietrzu, gdyż sztywna Meredith jest przeciwieństwem otwartej i bezpośredniej gromadki Stone’ów.

Miłość jest wszystkim

tytuł oryginalny: Miłość jest wszystkim
rok produkcji: 2018
długość filmu: 1 h 30 min

Losy kilkorga bohaterów przeplatają się w Wigilię Bożego Narodzenia. Grudniowy czas przedświątecznej gorączki rozpocznie się wraz z przypłynięciem do miasta niezwykłego Świętego Mikołaja. Uruchomi to lawinę wyjątkowych zdarzeń. Romans z najpopularniejszym polskim piłkarzem spotka kobietę, której nikt nie nazwałby fanką futbolu. Zdrady i tajemnice zamieszają w niejednym małżeństwie, a dopracowany w każdym szczególe ślub będzie mieć zaskakujący finał. Zwiastun filmu niestety nie jest dostępny do publikacji, więc posiłkuję się muzyką Igora, który stworzył teledysk bazując na scenach filmu.

Listy do M… 1, 2, 3, 4, 5!

tytuł oryginalny: Listy do M
rok produkcji: od 2011
długość filmu: 1 h 40 min (w zależnośći od części)

Moje marzenie o polskiej ekranizacji przedstawiającej święta moimi oczami, zostało spełnione! Mamy w końcu serię filmów lekkich, ciepłych, rodzinnych i mogących z powodzeniem konkurować w bożonarodzeniowej ramówce z takimi klasykami jak „To właśnie miłość” czy „Kevin sam w domu”. Do dużego worka plusów zaliczyć trzeba przede wszystkim wygląd Warszawy. Zdjęcia i scenografia sprawiają, że stolica wygląda magicznie i mimo, iż mamy dopiero końcówkę listopada, można poczuć magię świąt. Także soundtrack, na czele z wieloma świątecznymi hitami sprawia nawet jadąc samochodem po zamglonym Olsztynie myślę o cieple nadchodzących świąt. Każda z część Listów do M to oddzielna historia, którą łączy zawsze jedno: magia świąt.

To musi być miłość

tytuł oryginalny: To musi być miłość
rok produkcji: od 2021
długość filmu: 1 h 35 min

Matka trzech dorosłych córek wyjeżdża do Sopotu, aby jeszcze raz przemyśleć decyzję o swoim ślubie. Niespodziewanie dołączają do niej córki. Okazuje się, że ich związki nie są tak idealne, jak się im wydawało. W ramach rodzinnych obrad muszą zmierzyć się z rzeczywistością i zdecydować, co dalej. Tymczasem ich partnerzy zrobią wszystko, aby naprawić błędy i odzyskać zaufanie.

Bridget Jones

tytuł oryginalny: Bridget Jones
rok produkcji: od 2001
długość filmu: 1 h 37 min

Mam tysiące wspomnień związanych z premierą Bridget. Jej fenomen nigdy nie przeminie, gdyż żaden inny film jak dotąd w tak przezabawny sposób nie obrazuje naszej kobiecej natury. Bridget Jones jest trzydziestodwulatką z nadwagą, która budzi się w noworoczny ranek w domu rodziców. Jej życie wydaje się nie mieć sensu. Bridget postanawia to zmienić – chce stracić parę kilogramów, mniej palić i ograniczyć alkohol, a przede wszystkim przestać fantazjować na temat szefa, Daniela Cleavera. Wszystko po to, aby znaleźć upragnionego mężczyznę. Bridget poznaje przystojnego prawnika, Marka Darcy’ego, w którym matka kobiety widzi idealnego kandydata na męża. Niestety, jego niefortunna wypowiedź przekreśla szansę na znajomość z panną Jones.

The Family Man

tytuł oryginalny: The Family Man
rok produkcji: od 2000
długość filmu: 2 h 5 min

Ten film polecam absolutnie każdemu, kto myśli o założeniu rodziny albo już jest jej szczęśliwym posiadaczem. Film doskonale obrazuje i uświadamia, że nic w życiu nie jest nam dane na zawsze i o wszystko trzeba dbać a każde uczucie solidnie pielęgnować. Porusza też wątek sukcesu- dla jednego będzie to prestiżowa posada i sowite zarobki, dla drugiego- szczęśliwa rodzina i niespieszny żywot. Odtwarzany przez Nicholasa Cage’a należy do pierwszej grupy osób, odnosi sukcesy zawodowe i finansowe, a namiastką relacji z bliskimi są sporadyczne spotkania z kobietami. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia budzi się obok swej dawnej miłości w świecie, w którym jego konto jest znacznie szczuplejsze, a nowa posada jest daleka od jego ambicji. Na dodatek nadchodzi Boże Narodzenie, a on zmuszony jest do wszystkich familijnych rytuałów z nim związanych. Bohater próbuje więc powrócić do swego dawnego życia, ale czy było ono tak wspaniałe, jakim je zapamiętał? Cage tworzy tu świetny duet z Teą Leoni, zaś sam film niesie pewien morał, nienachalny i nieinfantylizujący fabuły.

Święta inaczej

tytuł oryginalny: Święta inaczej
rok produkcji: od 2022
długość filmu: 1 h 50 min

To tegoroczna nowość w kinach, którą serdecznie Wam polecam! Tradycyjnie życzymy radosnych Świąt w rodzinnej atmosferze, dwunastu wigilijnych potraw i mocy wymarzonych prezentów. A co, jeśli ktoś sobie tego nie życzy? Ma dość sztucznych uśmiechów, karpia w galarecie i kolejnych ciepłych kapci w prezencie? Wtedy wybiera święta inaczej! Rzuca wszystko i wyjeżdża w nieznane. Po raz pierwszy od lat nie robi tego, co powinien, tylko to, na co naprawdę ma ochotę. W te Święta nic nie będzie takie jak dotąd, świat stanie na głowie, a nawet najskrytsze marzenia okażą się zaskakująco realne.

 

Mam nadzieję, że moje zestawienie filmów świątecznych do obejrzenia we dwoje, przypadnie Wam do gustu!

Dajcie koniecznie znać, czy coś dodalibyście do mojej listy!

 

najpopularniejsza-blogerka-w-polsce