Z czego słyną Hamptonowskie sypialnie? Są to biel, komfortowe meble i wszechogarniająca przytulność. W naszym domu nad jeziorem nie mogło zabraknąć wnętrza spójnego ze stylem inspirowanym wakacyjnymi kurortami na półwyspie Long Island. Są to wnętrza o których pisałam dziesięć lat temu jako pierwsza w polskim internecie. Dziś ten styl inspiruje  również Polaków. A ja niesamowicie się cieszę, że w końcu miałam okazję stworzyć wnętrze odzwierciedlające ten klimat w rzeczywistości, a nie tylko pisać o nim w teorii…

Pomieszczenie, które przeznaczyliśmy na sypialnię w LadyLakeHouse od początku stanowiło dla mnie inspirującą przestrzeń. Na którą to w szczególności wpływały niesymetryczne ściany i wielkie okna z przepięknym widokiem. Wnętrze wymagało rozprowadzenia klimatyzacji, stworzenie dodatkowych punktów świetlnych oraz szpachlowania ścian i sufitów. Resztę prac stanowiła typowa wykończeniówka, na którą z kolei za punkt wyjścia i główną inspirację postawiłam sobie styl Hampton.

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA VIDEO “SYPIALNIA W STYLU HAMPTON”

Kolor w stylu HAMPTON

Sypiania w stylu Hamptons to wnętrze, które olśniewa. I wcale nie chodzi tutaj o bogato zdobione dekoracje, czy też wyszukane dodatki. Jednym z najważniejszych elementów tej koncepcji aranżacyjnej jest kolor, a mianowicie: biel. Dzięki niej udało mi się wprowadzić do wnętrza znacznie więcej światłą ale też optycznie pomieszczenie znacznie się powiększyło. Wnętrza w stylu hampton odznaczają się stonowaną, czerpiącą z natury kolorystyką. Bazą, dzięki której pomieszczenia wydają się przestronniejsze, jest półmatowa lub matowa śnieżnobiała biel. Z nią łączyć można barwy przywodzące na myśl nadmorski piasek, czyli beż w różnych odcieniach, kość słoniową, kremową biel, a także brąz naturalnego drewna czy kojarzące się z oceanem różne odcienie niebieskiego. Ostatni z wymienionych kolorów, w wersjach od jasnego błękitu po granat, w mieszkaniach w stylu hampton najczęściej pojawia się w dodatkach, np. poduszkach, kocach, wazonach czy zastawie stołowej. Z powodzeniem można go zastosować również np. na frontach mebli kuchennych czy boazerii, a także na większych elementach wystroju wnętrz, czyli np. na pokrowcu kanapy czy fotela. Zastosowanie neutralnej, morskiej palety barw, naturalnego drewna i szlachetnych materiałów, takich jak len, rattan czy mosiądz, sprawiają, że zachwycają one nie tylko świeżością i elegancją, ale także ponadczasowością. Ściany zostały pomalowane niezawodną farbą ceramiczną Magnat Ceramic w kolorze C45 “Biały Mat”Sufity natomiast, które w tym pomieszczeniu zajmują znaczącą przestrzeń, zostały wykończone farbą Magnat NON-REFLEX, która doskonale pochłania świetlne refleksy i optycznie wyrównuje pomalowane podłoże.

Meble w stylu HAMPTON

Kolejną cechą charakterystyczną dla stylu pochodzącego ze wschodniego Wybrzeża Long Island jest wygoda. Mowa oczywiście o komfortowych, solidnych meblach, miękkich poduchach i pięknych tkaninach. Meble w stylu Hampton powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania oraz wykorzystaniem szlachetnych materiałów, takich jak drewno, metal, wiklina czy len (np. na tapicerkę mebli wypoczynkowych). Najlepiej wybierać sporych rozmiarów modele o ponadczasowym fasonie oraz neutralnym kolorze. Wśród mebli hampton powinny znaleźć się z pewnością duże, miękkie i jasne łóżka oraz fotele, na których pięknie prezentować będą się liczne wzorzyste poduszki i koce. Amerykańskie sypialnie słyną przede wszystkim z niezwykle stylowych mebli i majestatecznych łóżek kontynentalnych (najlepiej w rozmiarze KING SIZE). Dobrałam tutaj także komody imitujące łódki oraz szafę, której drzwi stanowią imitację okiennic.

Podłoga we wnętrzu Hampton

We wnętrzu hampton niezwykle ważny jest wybór naturalnych i wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Trudno wyobrazić sobie salon w eleganckim stylu hamptons z podłogą pokrytą wykładziną czy panelami. Sypialnia Hampton zdecydowanie lepiej prezentować się będzie, jeżeli na posadzce położone zostaną drewniane deski lite czy warstwowe lub parkiet. Dobrym wyborem, nawiązującym do oryginalnych wnętrz w The Hamptons, będą jasne, spłowiałe od słońca bielone lub postarzane deski dębowe czy ciemne parkiety w kolorze orzecha amerykańskiego. Na takim tle doskonale prezentować się będą tkane na płasko wełniane dywany, a także jutowe, czy bawełniane dywaniki w kolorystyce Hamptons.

RADA: Podczas aranżacji wnętrza w stylu Hampton warto pamiętać także o wyeksponowaniu drewnianych elementów konstrukcyjnych (np. belek sufitowych czy więźby dachowej), a także ścian pokrytych drewnianą boazerią pomalowaną kryjącą farbą. Z tego powodu zdecydowałam się pozostawić deski konstrukcyjne.

Dodatki w stylu Hampton

Ostatnim elementem utrzymanym w klimacie sypialni ze Wschodniego Wybrzeża są rośliny. I nie mam tutaj wcale na myśli koniecznie tych doniczkowych. Równie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się np. grafiki z motywem florystycznym albo tapeta na którą się zdecydowałam – przedstawiająca liście palmowe. Dodatkowo jedna ze ścian została przyzdobiona naturalnymi okręgami z egzotycznego surowca. Co jeszcze bardziej podbiło efekt natury i surowości we wnętrzu. W pomieszczeniach urządzonych w stylu Hampton powinny znaleźć się więc dekoracje z rattanu, wiklinowe kosze, jutowe czy wełniane dywany i wyżej opisanych kolorach Hampton.

Mam nadzieję, że mój materiał – okaże się dla Was inspiracją,

– w przypadku urządzania przestrzeni sypialnianej!

Do zobaczenia w kolejnym odcinku z naszego domu nad jeziorem!