Jadalnia w “Warmia Family House”, to nic innego jak przedłużenie kuchni o kolejny metraż. Zależało mi, aby oba wnętrza wzajemnie się przenikały, były spójne i kompatybilne. W tym przypadku jadalnia z kuchnią tworzą nierozerwalną całość, choć mieszczą się w dwóch oddzielnych pomieszczeniach.

Jadalnia w “Warmia Family House” przed remontem

O jadalni w “Warmia Family House” przed wielkim remontem, nie można powiedzieć wiele, gdyż oprócz stołu, kilku krzeseł i nie działającej lampie sufitowej niczego więcej nie oferowała w zanadrzu. Żółte ściany, nieszczelne okna, wadliwa elektryka i podłoga już na pierwszy “rzut oka” wydawały się do natychmiastowej zmiany. Atutem wnętrza była ściana w formie łuku, która graniczyła z kuchnią i stała się dla mnie inspiracją do remontu obu wnętrz. Jak pamiętacie zapewne z metamorfozy Siedliska LadyoftheHouse – łuki we wnętrzach to mój znak rozpoznawczy i faktycznie mam do nich spore szczęście w domach, które remontuję. W tym przypadku łuk stał się natchnieniem do stworzenia z kuchni i jadalni całościowego pomieszczenia. Zapraszam do oglądania video:

 

Jak urządzić jadalnię?

Jedzenie to jedna z największych przyjemności w życiu, na którą wpływa sposób podania posiłku oraz otoczenie, w którym go spożywamy. Jak zatem urządzić wnętrze idealne, w którym spożywanie posiłków stanie się dla nas podwójnym powodem do odczuwania radości?

 1. Kolory: jadalnia powinna być jasna, dobrze doświetlona, cudownie jeśli możemy pozwolić sobie w niej na okno i źródło światła dziennego. Dobrze zaplanowane oświetlenie jest niezwykle ważne. Jadalnia powinna być na tyle jasna, by goście widzieli co mają na talerzach, ale odpowiednio wytłumione, by stworzyć relaksującą atmosferę. W jadalni zdecydowałam się na kilkanaście punktów świetlnych oraz podświetlany kredens, który wypełnia całą ścianę. Klimat jadalni tworzy jednak kolorystyka. Zdecydowałam się na pomalowanie ścian farbą plamoodporną Magnat Ceramic C45 “Biały Mat”, która nie tylko ma świetne krycie ale też jest odporna na ścieranie i plamy, o które w części jadalnianej nie trudno.
 2. Stół: wybór stołu do jadalni to bardzo poważna decyzja. Stół stanowi mebel, którego nie wymienimy “ot tak” ze względu chociażby na wydatek. Duża różnorodność ofert może przyprawić o zawrót głowy – zacznij od zawężania swoich możliwości, stawiając na nastrój, jaki pragniesz osiągnąć we wnętrzu. Wnętrze ma być tradycyjne czy współczesne? Szykowne i na wysoki połysk czy swobodne, rustykalne? Należy wciąż pod uwagę również komfort. Czy nogi od stołu, który zamierzasz kupić, nie kolidują z twoimi nogami i kolanami. Czy stół ma odpowiednią wysokość i wygodnie się przy nim siedzi nawet osobom wysokim? Pomyśl także o materiale. W “Warmia Family House” zdecydowałam się na stół drewniany, obszerny, nawiązujący stylem do stylizowanych szafek kuchennych, a jednocześnie wygodny, rodzinny i niezobowiązujący. Stół świetnie komponuje się z wygodnymi krzesłami z rattanu.
 3. Kredens: idealna jadalnia powinna posiadać kredens do eksponowania i przechowywania naczyń. W “Warmia Family House” jest trochę tak, że sam kredens (wykonany na zamówienie) jest przedłużeniem szafek kuchennych i stanowi sprytny paten na ukrycie lodówki, czy zamrażarki, na które nie było miejsca w przestrzeni kuchennej. Dodatkowo kredens zaprojektowałam tak, aby stanowił dodatkowe miejsce na blat roboczy i nie wykluczone, że w przyszłości sam kredens będzie stanowił także mini-spiżarnię.
                                                                                                                                                                                                                                                                1. KOLORY Jadalnia powinna być jasna.

JADALNIA: “przed” i “po” remoncie

Mam nadzieję, że mój pomysł na aranżację jadalni – stanie się dla Was wnętrzarską inspiracją i patentem na wyjątkowe wnętrza. Warmia Family House – to dom, którego spektakularny remont przedstawiam cyklicznie poprzez swoje media.

Do zobaczenia w kolejnym odcinku!