W miniony czwartek na antenie DDTVN po raz kolejny miałam okazję przedstawić Wam kilka wskazówek dotyczących dbania o DOM. Zawsze po takim wejściu na żywo z jednej strony cieszę się, że mogę do Was dotrzeć również poprzez media tradycyjne a z drugiej mam ogromny niedosyt i poczucie, że nie zdążyłam powiedzieć jeszcze o tak wielu ważnych aspektach! 

Tym większy niedosyt jeśli tematyka krąży wokół “domowych sposobów na…”, których jestem absolutną zwolenniczką i jak to miało miejsce w przypadku wczorajszego programu. Dlatego dzisiaj chciałabym uzupełnić swoją wypowiedź o ważne informacje w tym zakresie. Tym bardziej, że zarówno w moich mediach społecznościowych jak i w mediach DDTVN pojawiło się wiele pytań dotyczących poruszanej tematyki.

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSTE AGD – dlaczego warto?

Przygotowując się do wystąpienia, obawiałam się, że za chwilę wśród odbiorców pojawi się pytanie w stylu: “Po co mam tracić czas na przygotowywanie domowych środków czystości, skoro półki sklepów uginają się od gotowych detergentów?”. Nie pomyliłam się! To pytanie pada za każdym razem kiedy prezentuje się domowe sposoby. Tymczasem odpowiedzi jest co najmniej kilka! A każda z nich na miarę złota:

OSZCZĘDNOŚĆ – Pierwszym powodem jest z pewnością oszczędność. Butelka octu, torebka sody oczyszczonej czy kilogram soli, kosztuję znacznie mniej od gotowych preparatów chemicznych. Ponadto domowe preparaty są bardzo wydajne. I jeśli tylko raz damy sobie szansę na wykonanie ich własnoręcznie, szybko przekonamy się, że ich stworzenie jest intuicyjne i proste! Dodatkowo – nie musimy robić ich każdorazowo. Jeśli po sprzątaniu zostanie nam nadmiar w butelce. Wówczas przelewy nasz środek czystości do szczelnie zamykanego słoika i wyjmujemy w przypadku konieczności kolejnego sprzątania.

ZDROWIE – Dla mnie najistotniejszym powodem dla którego warto przygotowywać domowe środki czystości jest zdrowie. Tyle się mówi o zanieczyszczonym powietrzu na zewnątrz, tymczasem potrafimy stworzyć znacznie bardziej groźny dla naszego organizmu “kociołek” w postaci parujących detergentów w naszym domu. Ponadto domowe środki czystości znacznie rzadziej wywołują alergie i uczulenia. Są bezpieczne dla przyszłych mam i małych dzieci.

OCHRONA ŚRODOWISKA – Naturalne środki czystości mniej szkodzą ziemi, wodzie, faunie i florze. Przygotowując domowe środki czystości, my przede wszystkim przestajemy produkować dziesiątek plastykowych butelek rocznie w domowych odpadach.

LODÓWKA – JAK WYCZYŚCIĆ LODÓWKĘ? DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE LODÓWKI.

Obecnie większość z nas posiada lodówki no-frost, które nie wymagają rozmrażania. Lodówki bezszronowe mają jednak jedną zasadniczą wadę, otóż panuje w nich niska wilgotność, która może wpływać na trwałość niektórych produktów. Jak często należy czyścić lodówkę jest to sprawa bardzo indywidualna. Bo jeśli lodówka służy nam do przechowywania szczelnie zamkniętej puszki czy napojów, to możemy ją czyścić pewnie raz na pół roku. Jeśli natomiast jesteśmy pasjonatami gotowania i nie wyobrażamy sobie dnia bez przyrządzenia domowego obiadu – należy ją czyścić regularnie minimum raz na dwa tygodnie.

Czyszczenie lodówki krok po kroku:

  • Czyszczenie lodówki zaczynamy od wyłączenia urządzenia z zasilania, lub jeśli lodówka jest umieszczona w zaciemnionym miejscu wówczas maksymalnie podwyższamy jej temperaturę, dzięki czemu nie tracimy dużej ilości prądu a lodówka zachowuje włączone światło – dzięki czemu widzimy dokładnie jej zawartość.
  • Następnie wyjmujemy z lodówki wszystkie produkty, przy okazji sprawdzając ich stan oraz datę przydatności. Zazwyczaj przekładam je do dużej miski, tak aby leżąc obok siebie – nie traciły temperatury.
  • Kolejnym etapem jest wyjęcie z lodówki wszystkich półek i szafek.
  • Lodówkę myjemy uniwersalnym środkiem czystości do kuchni. W jego skład wchodzi: szklanka octu, szklanka wody destylowanej, 1 łyżka sody oczyszczonej. Całość wlewamy i wsypujemy do pojemnika z opcją zraszania – mieszamy. Tak przygotowanym preparatem myjemy wnętrze lodówki. W przypadku pleśni czy grzyba używamy wyłącznie octu, którym z pomocą nasączonej gąbki myjemy szczególnie zabrudzone miejsce. Ocet nie tylko poradzi sobie z brudem ale również zdezynfekuje powierzchnię.
  • Na koniec sprzątania, umieszczamy w dolnej części lodówki szklany pojemnik z wsypaną sodą oczyszczoną, która jest doskonałym pochłaniaczem intensywnych zapachów.

PRALKA – JAK DBAĆ O PRALKĘ? DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE PRALKI

Mówi się, że w pralce najczęściej zachodzi osadem szuflada na detergenty. Nic bardziej mylnego! Szufladę myjemy po prostu pod bieżącą wodą i po problemie. Jednak to, co dzieje się we wnęce szuflady na detergenty, potrafi przyprawić o dreszcze! Jeśli nie zaglądaliśmy do wnęki szuflady przez ostatnie pół roku, to możemy być niemalże pewni, że kryją się w niej grzyby i pleśnie. To właśnie wnęka szuflady na detergenty w pralce jest najczęstszą przyczyną wszelkich brzydkich zapachów wydobywających się z jej wnętrza. Do jej dokładnego wyczyszczenia pomocna może okazać się stara szczoteczka do mycia zębów, która dociera do najmniejszych zakamarków oraz ocet, który w szybki i skuteczny sposób odkazi nam to problematyczne miejsce.

W przypadku pralki ważne jest również aby raz na jakiś czas wykonać tzw. “puste pranie” Na czym ono polega? Otóż do pojemnika na detergenty wsypujemy 1 do 2 opakowań sody oczyszczonej, pralkę nastawiamy na 90 stopni, uruchamiamy najdłuższy program. Puste pranie nie tylko oczyszcza pralkę z ewentualnych zanieczyszczeń ale także poprzez dodanie sody ją odkamienia.

Pamiętajmy także aby po każdym praniu pozostawić otwarte drzwiczki od pralki – dzięki czemu pralka będzie miała szansę się osuszyć i wywietrzyć.

MIKROFALÓWKA – JAK DBAC O MIKROFALÓWKĘ? DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE MIKROFALI

Kuchenka mikrofalowa to dla wielu z nas niezbędny element każdej kuchni. Jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych sprzętów kuchennych do mycia, dlatego w większości domów mikrofalówka miesiącami stoi brudna. Jest na to jednak genialna metoda, która pomoże Wam przywrócić jej pierwotny wygląd.

Nalewamy wody do naczynia, które można wstawiać do mikrofalówki, wrzucamy do niej kilka plasterków cytryny, dodatkowo wyciskamy sok do środka pojemnika. Ustawiamy mikrofalówkę na 5 minut na najwyższą temperaturę. Po tym czasie, przy pomocy rękawicy kuchennej wyjmujemy naczynie, a wnętrze mikrofalówki przecieramy szmatką. Skroplona woda sprawi, że osad będzie łatwo się ścierał a cytryna zapewni piękny zapach. Jeśli osad nie zetrze się całkowicie, namocz wówczas ściereczkę dodatkowo płynem z wyjętej miski i przetrzyj jeszcze raz dokładnie wnętrze mikrofalówki.

* Relację ze studia możecie zobaczyć tutaj 

Dodam tylko, że dzisiejszy wpis to tylko taki przedsmak materiałów dotyczących DOMOWEJ ORGANIZACJI ale o tym niebawem;)