Dzisiaj przedstawię Wam jak zrobić własnoręcznie dekorację z mchu. Nagrałam film, który mam nadzieję, że będzie dla Was najlepszym dowodem na łatwość wykonania tejże dekoracji, która w sklepach wnętrzarskich kosztuje krocie!!! Wymyśliłam sobie, że wykorzystam do tego stare okiennice, które również stworzyłam sama przy okazji innego projektu. Od dawna leżały w domu, a podczas pandemii uznałam, że warto nadać im nowe życie. I tak wyszły oto “okiennice z widokiem na świat”, które powiesiłam u siebie w salonie. Okiennice z mchem okazały się stosunkowo niedrogą, ale bardzo oryginalną dekoracją ściany we wnętrzu. Warto wiedzieć, że mech dekoracyjny, który najlepiej sprawdza się przy tego typu dekoracjach śniennych jest z Norwegii i zasadniczo różni się od swoich polskich odpowiedników. Mech norweski, inaczej nazwany również chrobotkiem reniferowym, jest specjalnie preparowany przez co nie wymaga nawadniania czy przycinania.

Produktami stabilizowanymi nazywamy rośliny, które są w pełni naturalne, jednak poprzez odpowiednią impregnację, ich rozwój zatrzymano w czasie. Zielone dekoracje wykonane są z naturalnych, stabilizowanych mchów i nie wymagają konserwacji, nawadniania, nawożenia czy impregnacji. Jednak aby służyły nam jak najdłużej, należy zapewnić im odpowiednie warunki i powstrzymać się od ingerowania w ich strukturę. Pamiętajmy również, że każde przyschnięcie mchu stabilizowanego jest procesem odwracalnym, a ewentualne ubytki można uzupełniać, więc dekoracja w tej formie może nam służyć przez wiele długich lat.

Jak pielęgnować mech stabilizowany?

Dekoracje z mchu stabilizowanego nie wymagają czyszczenia w normalnych warunkach użytkowania, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne. Nie powinniśmy używać wody lub jakichkolwiek innych substancji czyszczących czy płynów, ponieważ wówczas, mech dekoracyjny może ulec zniszczeniu.

Dekoracje z mchu powinny być instalowane tylko w pomieszczeniach zamkniętych, dosyć suchych i zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dekoracje nie powinny być umieszczone w odległości mniejszej niż 1 metr od źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy piece, ponieważ może dojść do nadmiernego ich przesuszenia.

Mchu nie wolno spryskiwać wodą, zraszać czy podlewać. Ponadto nie wolno go przycinać, wyrywać, czy zgniatać. Najbezpieczniej jest w ogóle nie dotykać dekoracji, narażać na bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła (grzejniki, świece, kominki), oświetlać intensywnie i długotrwale światłem słonecznym, czy też barwić mech na własną rękę. Dajmy dekoracji spokój, a ona na długie lata odwdzięczy się pięknym wyglądem.

Mam nadzieję, że mój materiał zachęci Was do podobnych realizacji!

Do zobaczenia w kolejnym video DIY!