Dzisiejszą realizacją, chciałabym zapoznać Was z moją kolejną pasją, jaką oprócz projektów ZRÓB TO SAM jest renowacja czyli nadawanie starym i z pozoru bezużytecznym przedmiotom – nowego życia. 

Jakoże, jednym z najczęściej zadawanych pytań z jakimi spotykam się z Waszej strony jest: “Skąd wynajdujesz te wszystkie skarby?”, to spieszę z odpowiedzią, że jeśli tylko poszperacie w piwnicach, strychach dziadków (a może nawet Rodziców) lub pobliskich targach staroci, to z całą pewnością znajdziecie niejeden unikat, z którego przy odrobinie chęci i wyobraźni, stworzycie na nowo wyjątkowy przedmiot. Moim zadaniem jest rozbudzenie w Was otwartości i sympatii do przedmiotów (na które jak się okazuje nie musimy wydawać majątku) a także przekazanie sztuki przywracania dawnego blasku przedmiotom pozornie nie nadającym się już do niczego.

Pierwsza realizacja dotyczy odnawiania starych baniek po mleku. To pordzewiałe metalowe naczynie, przesłużyło kilkanaście dobrych lat w jednej z pobliskich mleczarni. Obecnie jej właściciela spotkać można na olsztyńskim flumarku, gdzie sprzedaje bańki zwane również kankami w niezliczonych ilościach po przysłowiowe 5 zł. Czy ktokolwiek z Was pomyślałby jak cenny może być to nabytek? Początkowo sama zachodziłam w głowę jak można je wykorzystać na nowo aż w końcu przyszedł mi na myśl, ten oto pomysł…

Zapraszam do oglądania:

JAK ODNOWIĆ METALOWE POWIERZCHNIE?

  1.  OCZYSZCZANIE: Pracę nad renowacją metalu należy zacząć dokładnego sprawdzenia i oczyszczenia powierzchni, przeznaczonej do malowania. Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe w przypadku trwałości powłoki ochronnej i malarskiej, dlatego ważne jest aby wykonać to naprawdę skrupulatnie. O ile nasza powierzchnia jest delikatnie zabrudzona, możemy pozwolić sobie na użycie papieru ściernego. Jeśli natomiast musimy pozbyć się rdzy lub resztek farby, w tym celu należy użyć solidnej szczotki drucianej lub nawet szlifierki. Pamiętajmy przy tym, że malowana powierzchnia wcale nie musi być idealnie gładka. Gdyż farba zdecydowanie lepiej wnika w powłoki z naturalną porowatością.
  2. WYBÓR FARBY: Farby do metalu różnią się między sobą paletą kolorów, szybkością schnięcia, wydajnością a także rodzajem użytego rozpuszczalnika. Przed przystąpieniem do malowania warto zastanowić się przede wszystkim nad warunkami na jakie zostanie narażony nasz materiał. I tak w przypadku przedmiotów zewnętrznych zaleca się dodatkową ochronę w postaci farby chroniącej dodatkowo przed korozją, takim przykładem jest chociażby gruntoemalia 3w1 Śnieżka na rdzę. Moje donice były na tyle w dobrym stanie, że po dokładnym oczyszczeniu, zdecydowałam się na bazę w postaci MULTISPRAY’u ŚNIEŻKA w kolorze czarnymPo czym intensywną czerń, pokryłam delikatnie nowym spray’em Śnieżka Deco z efektem miedziMieniące się uchwyty, to z kolei zasługa genialnego spray’u z efektem złota, który również należy do nowej serii FARB ŚNIEŻKA DECO.

 

 

Mam nadzieję, że ten projekt otworzy Was na duszę zasłużonych przedmiotów… a mnie tymsamym uda się zainspirować Was do niezwykle wdzięcznego zajęcia jakim jest RENOWACJA!