Kilka miesięcy temu, w związku z metamorfozą garderoby na wiosnę, pisałam Wam o selekcji posiadanych ubrań i pozbyciu się 3/4 wypełnionej po brzegi szafy. W tym samym czasie postanowiłam zainwestować w tkaniny dobre gatunkowo i odtąd bacznie przyglądam się metkom załączonym po wewnętrznej stronie.

Do kupna niewielkiej ilości ubrań, za to dobrej jakości, zachęciła mnie również stylistka Anna Męczyńska w trakcie nagrywania programu “Ściąga z szafy”. Moja garderoba wreszcie zaczyna składać się z ubrań, które naprawdę lubię i co najważniejsze dobrze w nich wyglądam! Byłoby mi szkoda gdybym na skutek złego użytkowania zniszczyła, któryś z delikatnych t-shirtów lub wyrzucić ulubioną sukienkę przez niewłaściwy sposób prania.

Pranie ubrań to u nas temat, który ze względu na ilość – spędza sen z powiek! Jest tego naprawdę dużo: ubrania codzienne, ubrania na trening, ubrania do biegania, na podwórko, do pracy, do przedszkola…! Każdy kto ma Dzieci wie także w jakim stanie są tkaniny z działu: “przedszkole” czy “podwórko”. Z konieczności szybko nauczyłam się jak dbać o ubrania, by mogły służyć nam jak najdłużej.

Kilka podstawowych zasad dotyczących prania:

 •           Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu czystej pralki! Problem ze źle wypłukanym praniem lub nieprzyjemnym zapachem ubrań to najczęściej wina zabrudzonego dozownika lub/i nie wyczyszczonego bębna! Warto w zależności od ilości prania przepłukać bęben “pranie na pusto” przy najwyższej temperaturze co najmniej raz na trzy miesiące.
 •           SORT przed praniem ubrania dzielimy na 4 rodzaje: białe, kolorowe, ciemne oraz takie, które możemy prać jedynie ręcznie.
 •           Jeśli właśnie wróciliśmy z podróży lub też prania uzbierało się naprawdę dużo z innego powodu, doskonale byłoby podzielić ubrania ze względu na barwy: czerwone z czerwonymi, pastele z pastelami itp. Dzięki czemu barwniki dłużej utrzymają swą trwałość.
 •           Nie wkładaj do jednej pralki ubrań bardzo zabrudzonych typu dziecięce ubrania po zabawie w piaskownicy z ubraniami wymagającymi jedynie odświeżenia.
 •           Sprawdzaj kieszonki. Kamyki, naklejki czy inne skarby w kieszeniach dzieci to standard!
 •            Zawsze pierz osobno: koce, dżinsy (pamiętaj o zasuwaniu zamków), pościel.
 •            Ubrania pierz zawsze na lewej stronie.
 •            Delikatną bieliznę pierz w specjalnym woreczku.
 •            Czytaj etykiety – to podstawa! Poniżej mini ściąga:

jak-prac-ubrania

 •          W przypadku plam i uporyczywych zabrudzeń, pamiętaj o odpowiednich środkach! Tutaj świetnie sprawdzą się kapsułki ARIEL 3in1 pods, które oprócz formuły wybielającej cechują się także odpowiednią troską o pielęgnację tkanin. Kapsułki piorą w 3-stopniowej formule, która nie tylko znakomicie pierze usuwając plamy i niwelując wszelkie ślady zabrudzeń, ale także chroni włókna przed zanieczyszczeniami dzięki formule “Deep Cleaning” i nadaje tkaninom blask. Nie tylko usuwając plamy ale także chroniąc tkaniny.

Ariel jest w moim domu od kiedy pamiętam, podobało mi się że wraz z wejściem produktu ariel 3in1 pods firma nie wysłała do mnie ulotki z informacją marketingową a zaproponowała przeprowadzenie doświadczenia, w którym początkowo nie przyznała się do swojej marki. Otrzymałam paczkę z dwiema na pozór identycznymi koszulkami, zaprojektowanymi przez Gilese’a Deacona oraz lupą, dzięki której miałam porównać dwa t-shirty. Po około tygodniu otrzymałam drugą przesyłkę i film przedstawiający sposób prania koszulek. Pierwsza bez żadnych plam została wyprana w wodzie. Natomiast druga została solidnie ubrudzona i wyprania z pomocą kapsułek, które usunęły wszystkie plamy. Na koszulkach, które dostałam nie było widać żadnej różnicy.

Nie byłabym sobą gdybym tego doświadczenia nie powtórzyła osobiście w warunkach domowych! Przejrzałam ponadto kilkanaście ubrań pod lupą i z przerażeniem odkryłam ile plam znajduje się na tkaninach, które są widoczne dopiero przy dużym naświetleniu lub z użyciem lupy. Kapsułki faktycznie radzą sobie doskonale z tym problemem!

#likenewforlonger

ariel-3in1pods

Jak prać ubrania ręcznie?

Większość ubrań nadaje się do prania w pralce, są jednak tkaniny wymagające, które można prać jedynie ręcznie. Jak to zrobić?

 •          Przed przystąpieniem do prania, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, zawartymi na metce.
 •          Woda do prania ręcznego powinna być ciepła ale nigdy nie gorąca.
 •          Pierz ubrania w zlewie lub misce z detergentem, lekko je ugniatając ale nie trząc!
 •          W drugim pojemniku/misce przygotuj wodę zimną, w której wypłuczesz wyprane ubrania.
 •          Jeśli materiał jest bardzo ubrudzony, pozostaw go w wodzie z detergentem na pół godziny, by zdążył nasiąknąć płynem.
 •          Aby wysuszyć ubrania, rozłóż je na dużym ręczniku i zwiń w rulonik. Ten sposób sprawi, że tkaniny szybko obeschną i zostaną uchronione przed zniekształceniem.