Uwielbiam soboty i wieczorne seanse, które serwujemy sobie z Piotrem. Po całym tygodniu ciężkiej pracy zawsze czekam na ten moment beztroski z utęsknieniem. Sam wybór odpowiedniego filmu to dla nas nie lada gratka….Piotr przepada za sensacją i fantastyką a ja kocham kino polskie i dokument. Spędzamy więc długie kwadranse przed regałami z dvd, wciąż targując się na co padnie tym razem. Istnieje na szczęście taki gatunek, który potrafi nas pogodzić. Oboje lubimy filmy, które wnoszą coś do naszego życia, skłaniają do refleksji i prowokują do długich rozmów…

 

Tym sposobem, w ostatnim czasie obejrzeliśmy 3 niezwykłe filmy, które z czystym sumieniem chciałabym zarekomendować każdemu z Was.

 

W POGONI ZA SZCZĘŚCIEM

polecam film

 

Nie potrafię przywołać żadnego aktora, którego wrażliwość zapisana w rysach twarzy, pozwoliłaby zagrać tę rolę w sposób tak doskonały jak zrobił to Will Smith.

Film opowiada o losach bystrego i utalentowanego człowieka, który pragnąc lepszej przyszłości dla swojej rodziny, marzy o pracy maklera. Los sprawia, że w wieku 30 lat pozostaje bez pracy i dachu nad głową, lądując wraz ze swoim pięcio letnim synem na ulicy. Wbrew beznadziejnemu położeniu nie poddaje się, zaciska zęby żeby wreszcie przyjąć ofertę stażu w firmie brokerskiej. Amerykański sen, który porusza i niezwykle inspiruje…

Niezwykłość tego filmu jest tym bardziej ujmująca, że przedstawiona historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i większość z nas, posiadających w życiu cele i dążenia, swoją drogę mogłaby przyrównać do scenariusza. W życiu nic nie jest nam dane za darmo a krótka chwila w której osiągamy swoje zamierzenia…nazwana jest właśnie – szczęściem.

“Masz marzenie, to je chroń i realizuj. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że Ty też nie potrafisz…ich opinia nie ma znaczenia, jeśli czegoś chcesz, zdobądz to. Kropka.”

 

BOYHOOD

polecane filmy

 

Chyba jeszcze nigdy nikt w historii kina, nie zrealizował filmu przedstawiającego czyjeś życie na przełomie kilkunastu lat. A jeśli do tego grają ci sami aktorzy, to jest to absolutny ewenement. Same zdjęcia do filmu trwały zaledwie 39 dni a prace nad całym scenariuszem łącznie 11 lat!

Film opowiada o życiu Masona oraz jego najbliższych począwszy od 5 do 18 urodzin, czyli czasu w którym chłopiec z dziecka zmienia się w mężczyznę.

W filmie nie spotkamy niezwykłego zwrotu akcji, nie znajdziemy też tutaj trudnych do przewidzenia scen. Boyhood przedstawia zwykłą prozę życia, blaski i cienie dorastania, magię codzienności. Dla mnie jest to przede wszystkim film o przemijaniu, w którym uderzającą rolę odgrywa matka. Ona najdotkliwiej odczuwa biegnący czas, moment w którym dzieci opuszczają dom jest dla niej “najgorszym dniem w życiu”.

“…to już?” pyta.

 

GWIAZD NASZYCH WINA

polecane filmy

 

Okrutny wyciskacz łez zarówno tych damskich jak i męskich. Film oparty na powieści Johna Greena, opowiada o parze śmiertelnie chorych nastolatków. Porusza tak wiele aspektów, że ciężko jest zdefiniować go jednym zdaniem. To film o miłości, marzeniach, umiejętności cieszenia się chwilą i istocie bycia wyjątkowym nie dla całego świata, a dla tej jednej jedynej osoby.

Scenariusz w dużej mierze opiera się na zabawnych oraz krzepiących dialogach nastolatków. Jednak mając w pamięci czemu towarzyszy tło historii, raczej nie jest nam do śmiechu.

Film to istne katharsis dla wszystkich negatywnych myśli i codzienności, którą często sami sobie utrudniamy. Dopiero w obliczu tragedii, zdajemy sobie sprawę, że wszystko o co się zabijamy jest nieważne….

 

 

 

A Wy? Jakie kino lubicie najbardziej? Czy macie jakieś propozycje filmów z głębszym przesłaniem?

Wpisujcie swoje propozycje, to z pewnością ułatwi nam kolejny wybór;)