Naturalne barwy, ekologiczne materiały, miękkie tkaniny, subtelność form – to podstawowe wyróżniki stylu skandynawskiego, który nieustannie podbija serca miłośników przytulnych wnętrz. Estetyka ta znakomicie sprawdza się w urządzaniu domowej garderoby. Zobaczcie jak w prostu sposób wykonać meble i zaaranżować przestrzeń w nurcie scandi.

Niezależnie od tego, czy możecie sobie pozwolić na garderobę w osobnym pomieszczeniu, czy też musicie ją połączyć z sypialnią, będziecie potrzebować szafy. Proponuję wykonanie takiej, która nie tylko będzie świetnie prezentowała się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, lecz także – poza ubraniami – pomieści liczne dodatki i buty. Zanim jednak opowiem krok po kroku, jak wykonać mebel, kilka słów o samym stylu.

Styl skandynawski, czyli w prostocie tkwi siła

To nie przypadek, że w ostatnich latach styl skandynawski cieszy się tak dużą popularnością. Sprawdza się on zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i przestronnych domach. Styl scandi jest szczególnie wielbiony przez miłośników minimalizmu, którzy cenią sobie unikanie zbędnych dodatków. Jakie elementy są charakterystyczne dla przestrzeni urządzonej w stylu skandynawskim? Oto one:

  • Funkcjonalność. Urządzając sypialnię, salon czy kuchnię, Skandynawowie kierują się przede wszystkim wygodą. Z tego względu w pokoju dziennym zawsze znajdzie się miejsce na dużą kanapę lub narożnik, a w łazience na szafkę z półkami, na której z zmieszczą się kosmetyki wszystkich domowników.
  • Przestronność. Skoro poszczególne pomieszczenia są wyposażone jedynie w podstawowe meble, to przestrzeń nie jest zagracona. W efekcie nawet niewielkie pomieszczenia nie przytłaczają – jest w nich sporo miejsca.
  • Światło. Mieszkańcy dalekiej północy nie mogą nacieszyć się długimi dniami. Aby wpuścić do wnętrz jak najwięcej światła, okna nie są zasłaniane firanami czy też grubymi zasłonami. Takie rozwiązanie sprawdza się także w Polsce – słonecznych dni jest zdecydowanie za mało.
  • Naturalne surowce. Meble, które wybierają Skandynawowie, są wykonane przede wszystkim z jasnego, a często nawet surowego drewna. Do takiego wyposażenia rewelacyjnie komponują się dodatki z lnu i wikliny.

Jeżeli lubicie przestronne pomieszczenia lub podchodzicie do kwestii urządzenia mieszkania w praktyczny sposób – chcecie ułatwić sobie sprzątanie, to styl skandynawski z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Jak powinna być garderoba w stylu skandynawskim?

Skoro styl skandynawski to przede wszystkim proste i funkcjonalne rozwiązania, to garderoba – niezależnie od tego, czy będzie odrębnym pomieszczeniem, czy częścią sypialni – powinna być:

  • Minimalistyczna. Jedna, ale pojemna, szafa z powodzeniem wystarczy, o ile będzie tak wykonana, że znajdzie się w niej miejsce zarówno na wieszaki, jak i półki.
  • Uporządkowana. W garderobie musi znaleźć się miejsce zarówno na ubrania, jak i dodatki. Poszczególne rzeczy powinny mieć swoje miejsce, aby wyeliminować konieczność ciągłego poszukiwania.
  • Pełna światła. Aby stworzenie stylizacji było możliwe, w garderobie nie może zabraknąć lustra i światła. Jeżeli chodzi o to drugie, to rozwiązań jest naprawdę wiele – poza oknem, warto pomyśleć o sztucznym oświetleniu. Moim pomysłem jest improwizowany z nietuzinkowych żarówek łańcuch świetlny.

Szafa, którą Wam proponuję, to spełnienie marzeń każdego wielbiciela stylu skandynawskiego – jest pojemna, ekologiczna i pozwoli na uporządkowanie ubrań. Ponieważ została wykonana z drewna, świetnie będzie komponować się z pozostałymi meblami stylu scandi. Zapraszam do oglądania:


Do wykonania realizacji potrzebne są:

Czas wykonania: 90 min Koszt realizacji: 150 zł Trudność wykonania: 6/10

Sposób wykonania:

1 Zaczynamy od rozplanowania i wymierzenia na jakiej wysokości umieścimy wieszak oraz półki. Po zaznaczeniu wymienionych punktów wykonujemy w tychże miejscach delikatne nawierty, które umożliwią nam na późniejszym etapie sprawne i szybkie przywiercenie wkrętów.

2 W miejscu w którym z kolei umieścimy wieszak na ubrania, czyli na dwóch przeciwległych  bokach szafy – wywiercamy dwa otwory. Do wywiercenia otworów w drewnie używamy wierteł piórowych.

3 Przechodzimy do łączenia poszczególnych elementów.  Zaczynamy od ściany i jednego boku a następnie łączymy wszystkie 3 półki, które po złączeniu z drugim bokiem bardzo umacniają całą konstrukcję.

4 Ostatnim elementem jest przełożenie wzdłuż 2 otworów na bokach szafy wieszaka w postaci rury hydraulicznej. Szafa jest gotowa, możemy wieszać ubrania!

 

Jesteś kreatywny i oryginalny? Żyjesz zgodnie z zasadami ekologii? Lubisz znajdować nowe zastosowania dla starych rzeczy? Od dzisiaj wiedz, że możesz zrobić je także sam! Potrzebna Ci będzie jedynie moja instrukcja, skrzynie i narzędzia Makity.

MAKITA przykłada szczególną wagę do tego, aby produkowane narzędzia były przyjazne zarówno użytkownikom, jak i całemu środowisku. Bierze czynny udział w wielu akcjach proekologicznych, które mają na celu między innymi propagowanie idei efektywnego i racjonalnego gospodarowania odpadami. Należą do nich również działania wynikające z Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz z Ustawy o bateriach i akumulatorach. Firma co roku początkiem stycznia rusza z dużą kampanią ekologiczną mającą na celu w sposób łatwy i dowcipny uświadamianie społeczeństwu co należy robić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Do tego celu stworzona jest specjalna strona: TOOLSTORY.PL na której można znaleźć podstawowe zagadnienia z ochrony środowiska np., co to jest recykling, dlaczego warto recyklingować zużyty sprzęt czy też jaki sprzęt można oddać do recyklingu. Ponadto można tam znaleźć ciekawostki ekologiczne oraz informację, gdzie można oddać zużyty sprzęt.