Świąteczne przysmaki mają być przyjemnie, tradycyjne i smacznie. Nie dajmy się zatem ponieść świątecznym modom. Święta to tradycja, smak i radość wspólnego przygotowania. W moich propozycjach kulinarnych znajdziecie smaki świąt, takie które zapamiętałam, które już od progu pachną świąteczną atmosferą i za którymi wszyscy tęsknią przez cały rok.
Na 17 dni do Świąt proponuję Wam przepis na delikatnie kremowy i puszysty świąteczny sernik. Przepis jest prosty, przygotowanie masy serowej łatwe, pieczenie trwa około 60 – 70 minut, a efekt końcowy jest doprawy rewelacyjny! Zaręczam, że ciasto z pewnością trafi w gusta każdego smakosz. A jego ogromną i niekwestionowaną zaletą jest długoterminowe utrzymanie świeżości. Można na przykład upiec go na 2 – 3 dni przed świętami a później po prostu przechować w lodówce.
ŚWIĄTECZNE ODLICZANIE: Przepis na SERNIK ŚWIĄTECZNY
SERNIK ŚWIĄTECZNY – składniki:
- 1 kg tłustego sera
- 32 dag drobnego cukru
- 10 jajek
- kostka masła
- 30 g budyniu śmietankowego
- 3 łyżki mąki pszennej
- cukier puder
- konfitura z wiśni (z pełnymi owocami)
ŚWIĄTECZNY SERNIK – sposób wykonania:
1. Wszystkie składniki wyjmujemy wcześniej z lodówki, aby się ociepliły. Twaróg tłusty mielimy trzykrotnie w maszynce do mielenia. Okrągłą foremkę ok. 25 cm wykładamy papierem do pieczenia.
2. Miękkie masło ucieramy mikserem, na najwyższych obrotach, do momentu uzyskania puszystej masy. Powoli dodajemy zmielony ser i dalej ucieramy (miksujemy już na małych obrotach tylko do połączenia się składników).
3. Żółtka oddzielamy od białek i w osobnej misce ucieramy z cukrem do białości. Dodajemy do sera i miksujemy do połączenia się składników. Następnie dodajemy budyń w proszku, mąkę i całość krótko miksujemy.
4. Białka ubijamy ze szczyptą soli do uzyskania sztywnej piany. Dopiero wówczas łączymy białka z serem i znów delikatnie mieszamy całość drewnianą łyżką.
5. Do przygotowanej foremki przekładamy masę serową, lekko wyrównujemy i pieczemy 60 minut (max do 70 minut) w temperaturze 175 stopni (bez wcześniejszego nagrzewania piekarnika i bez termoobiegu).
6. Sernik studzimy w lekko uchylonym piekarniku. Po całkowitym ostudzeniu sernik posypujemy cukrem pudrem a przed samym podaniem dodatkowo na środku wykładamy konfiturą wiśniową. Przechowujemy w lodówce.
Po więcej świątecznych inspiracji zapraszam Was już jutro!
Akurat szukałam jakiegoś dobrego świątecznego przepisu na ciacho <3