Dzisiaj zabiorę Was do miejsca w moim domu do którego mam szczególną słabość i wyjątkowy sentyment…Wynika to z conajmniej 2 powodów: przede wszystkim jest to pokój moich Dzieci i uwielbiam spędzać tu czas, a ponadto to tutaj właśnie na dobre zaczęła się moja przygoda z Do it Yourself. Poznajcie mój sposób na odpowiednie przygotowanie do snu. Oto witajcie w królestwie moich Chłopców – czyli najbardziej magicznym pomieszczeniu w całym naszym domu.

Po publikacji na blogu łóżka-domku, którego bazę stanowi gotowe rozwiązanie łóżka IKEA-KURA, do tej pory otrzymuję od Was fenomenalne realizacje, z pokojów Waszych Dzieci, którego inspiracją stał się nasz projekt. I choć od publikacji minęły ponad 4 lata, to wciąż nie milkną pytania zarówno o jakość snu jak i funkcjonalność w tak nietypowym miejscu. Postanowiłam zatem stworzyć wpis poświęcony w pełni tematowi dziecięcej strefy sypialnianej, bo to tu zaczyna i kończy się każdy dzień, a odpowiedni odpoczynek stanowi o jego wartości. Zatem, jak zaaranżować przestrzeń dla dzieci, która będzie dla nich zdrowa, oryginalna i sprzyjająca rozwijającej się kreatywności?

POMYSŁ NA ŁÓŻKO-DOMEK

Nasze łóżko powstało głównie ze względów praktycznych. Pokój chłopaków nie należy do największych, a na dodatek jest mało ustawny, pełen skosów i wnęk. Łóżko piętrowe było więc najbardziej sensownym rozwiązaniem, choć pod wieloma względami także zaskakującym. Szybko okazało się, że w grę wchodzi nie tylko doskonały sen, ale też aktywna zabawa.

Kto z nas jako dziecko nie lubił kryjówek? Wyobraźnia brała wtedy górę, zabawki ożywały, miewaliśmy niewidzialnych przyjaciół, a pokój zmieniał się w jedną wielką krainę marzeń, w której jak nigdzie indziej można było puścić wodze fantazji. Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym to jest zawsze doskonały pomysł! Pozwala zaoszczędzić kilka dobrych metrów…a dodatkowo jeśli wykorzystamy odrobinę kreatywności, możemy stworzyć w tym miejscu doskonałą bazę do dziecięcych zabaw. Konstrukcja łóżek piętrowych stwarza możliwość ich interesującego zabudowania w taki sposób, by były nie tylko praktyczne oraz bezpieczne ale przede wszystkim prezentowały się niezwykle estetycznie i oryginalnie poprzez możliwość spersonalizowania i doboru ulubionych kolorów, pasujących do ogólnego charakteru wnętrza.

Jeśli zastanawiacie się nad podobną realizacją w Waszych domach to z całym przekonaniem (po blisko 4 latach użytkowania) polecam Wam tej projekt. Mam nadzieję, że moje poniższe rady, stworzone na bazie Waszych zapytań, ułatwią Wam podjęcie decyzji:

  • METRAŻ ŁÓŻKA-DOMKU – jedną z najczęstszych obaw, jakie od Was napływają jest mylne twierdzenie, jakoby łóżko zajmowało dużo miejsca. Nic bardziej błędnego! Wyobraźmy sobie 2 łóżka obok siebie tych samych wymiarów. Zajęłyby dokładnie połowę pokoju! Tymczasem w przypadku łóżka-domku unosimy się dosłownie i w przenośni „w górę” oszczędzając tym samym powierzchnię do zabawy.
  • MATERAC W ŁÓŻKU-DOMKU – musicie wiedzieć, że łóżko jest wyposażone w materace MALFORS, którego wymiary to 90×200 cm, czyli tyle, co standardowy materac dla dorosłych, co zapewnia trwałość i komfort.
  • BEZPIECZEŃSTWO – głównym atutem łóżka-domku jest bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Zabudowa oprócz ciekawego rozwiązania jest także gwarancją, że Chłopcy w trakcie snu zwyczajnie z niego nie wypadną!
  • HIGIENA – dzięki szczelinom między deskami do wnętrza domku wpada przyjemne światło nie dając tym samym efektu zamknięcia w ciasnym pomieszczeniu, efekt ten podtrzymują także dość duże okna, które wyglądają jak prawdziwe okna domowe. A samo łóżko jest przestronne oraz komfortowe.
  • PERSONALIZACJA – nasze łóżko-domek zostało wykonane z litego drewna sosnowego oraz poddane szczotkowaniu, dzięki czemu uwydatnione zostały naturalne rysunki drewna, a sam model wygląda jakby był „postarzony”, ale w ciągu tych 4 lat otrzymałam od Was kilkanaście realizacji na bazie naszego projektu. Podziwiałam domki wykonane w bardzo różnych stylach: marynistycznym, pirackim czy bajkowym, co jest najlepszym dowodem na to, że projekt stwarza nieskończone możliwości kreacji.

ROLA SNU

Zabawa to jedno, odpoczynek drugie. W łóżku nasze dzieci wyciszają się, a dla nikogo nie jest już tajemnicą, jak ważny jest jakościowy sen. Niewiele jednak mówi się o tym, co sprawia, że nasze ciało naprawdę odpoczywa. Podstawą jest odpowiednio dobrany materac i dobrej jakości pościel. W moim przypadku świetnie sprawdza się wcześniej już wspomniany materac MALFORS, który odpowie na potrzeby dzieci przez kilka lat, ma wymienne pokrycie z możliwością prania w pralce, przez co zachowują świeżość. Warto też dobrać do niego ochraniacz, dzięki któremu dłużej zachowa świeżość i czystość. IKEA bardzo ułatwia nam możliwość odpowiedniego wyboru właściwego materaca: przy wyborze materaca można poprosić o bezpłatną poradę fizjoterapeutę oraz przetestować nie tylko w sklepie ale także w domowych warunkach przez 90 dni, co właściwie daje nam gwarancję doboru najlepszego produktu, dostosowanego do potrzeb naszych i naszych dzieci. Osobiście najbardziej cenię materace Malfors za wymienne pokrycia z możliwością prania w pralce, przez co zachowują świeżość. Warto też dobrać do niego ochraniacz, dzięki któremu dłużej zachowa świeżość i czystość. Przy wyborze materaca dobrze też poprosić o radę fizjoterapeutę. W IKEA otrzymamy jego bezpłatna konsultację.

To już solidna podstawa do tego, aby przypomnieć o codziennej rutynie: wietrzeniu pokoju, odpowiedniej temperaturze (w trakcie snu nie powinno być zbyt ciepło) i regularnej wymianie pościeli. Najlepsze są te materiały, które „oddychają”, czyli lyocell i bawełna. Na zdjęciu łóżeczka pościelone są modelem EMMIE RUTA w naszą ulubioną kratę.

A jak wygląda mój patent na dobry sen w praktyce?
Zapraszam do oglądania:

Gdybyście natomiast chcieli stworzyć podobne rozwiązanie łóżka-domku, to polecam Wam szczególnie gotowe rozwiązanie łóżka piętrowego IKEA-KURA, które stwarza nieskończenie wiele możliwości aranżacji. A dla tych, co wolą gotowe rozwiązania, dostępne  są również baldachimy (np. takie jak na zdjęciu).