Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek: Jak będzie wyglądało Twoje życie za 20 lat? Czym będziesz się zajmowała, co czuła i jak spędzała dzień kiedy Dzieci wyjadą na studia a Ty przestaniesz być w centrum dowodzenia domowej organizacji Ich świata? Co zrobisz z czasem którego teraz wciąż Ci brakuje i z sobą samą?

Nie odpowiadaj banałem: “będę pracowała w tej samej firmie”, “wiele się nie zmieni”, “jakoś to będzie”….Niezależnie od tego czy jesteś singielką, matką, babcią, żoną – jestem przekonana, że większość z Was to pytanie wprowadza w konsternację. Niby jesteśmy coraz lepiej wykształcone, możemy wiele więcej od naszych przodkiń, wolno nam mówić “nie”, głosować, rozwodzić się i pragnąć. To wciąż pokutuje w nas strach przed krokiem na przód, realizacją marzeń i słuchaniem wewnętrznego głosu.

Nowy Socjologiczny Atlas Kobiet opublikowany przez tygodnik “Polityka” nie pozostawia złudzeń – daleko nam do spełnienia. Nie mamy odwagi kształtować swojego życia, nie znamy siebie. Ba, nawet nie próbujemy siebie poznać. Wchodzimy w rolę córki, matki, żony…wciąż staramy się sprostać oczekiwaniom środowiska…żeby na emeryturze zrozumieć, że to nie było nasze życie a my latami realizowałyśmy cudzy scenariusz.

Świadomość, że w wieku 60 lat nie spełnimy nastoletnich marzeń o zostaniu zawodową tancerką albo spełnioną podróżniczką niejednokrotnie wzbudza w nas frustrację, żal i pretensje do całego świata.

Jednak ewentualne roszczenia możemy mieć jedynie wobec siebie! Za to, że z ogromnym przywilejem jakim jest wolność, niczego w porę nie zrobiłyśmy.

Jak zatem najsensowniej przeżyć życie? To pytanie zaprząta głowę niejednej z nas. Moim zdaniem najistotniejsze jest spełnienie 3 głównych punktów:

POZNAJ SIEBIE

Z jednej strony mamy świadomość swojej wyjątkowości, wiemy że każdy człowiek niesie ze sobą potencjał i unikalność ale nie wierzymy w swoje mocne strony. Tymczasem talent drzemie w każdym z nas! Przejawia się poprzez potrzebę robienia czegoś co naprawdę lubimy robić, może to być wytwór naszych rąk, wyobrazni, siły ciała…Talent to ten ułamek naszego “ja” który często wydaje się banałem dla nas, gdyż żyjemy z nim od zawsze jednak odpowiednio pielęgnowany może stać się spektakularnym. I nie tylko dlatego, że usłyszy o nim świat ale dlatego że przyniesie nam spełnienie, szczęście i życie zgodne z naszą naturą.

Pomyśl…gdybyś dzisiaj mogła zacząć wszystko od nowa, miała wystarczająco dużo funduszy i mogła robić to co lubisz najbardziej. Gdzie teraz byś była?

Żyjemy z dnia na dzień licząc na cud, który nigdy nie nadejdzie jeśli nie zaczniemy realizować swoich planów.

Wyjdz więc z wygodnych schematów i zbocz na chwilę z utartego szlaku. Pewnie będzie towarzyszył Ci strach przed porażką. To naturalne. Walczysz jednak o siebie. Próbuj.

BĄDZ UCZCIWA WOBEC SIEBIE SAMEJ!

Jakiś czas temu zrobiłam małe doświadczenie. Postanowiłam, że przez tydzień o nikim nie pomyślę zle, nie będę przejmowała się sprawami na które nie mam wpływu.

Spróbujcie! To naprawdę trudne, zwłaszcza na początku. Rządzą nami uprzedzenia, punktacje i oceny. Swój cenny czas tracimy na życie cudzym życiem. Zamiast ruszyć do działania, zazdrościmy sukcesów i powodzenia innym. Umniejszając reszcie, budujemy swoją “wielkość”. Uświadomienie sobie, że tkwimy w pułapce to sukces, wyjście z tej pozy to prawdziwe szczęście!

Życie jest jak lustro, jeżeli chcesz aby uśmiechnęło się do Ciebie, musisz najpierw uśmiechnąć się do niego.

INSPIRUJ SIĘ INNYMI

Nic mnie tak nie motywuje jak osiągnięcia innych. Uwielbiam czytać biografie ludzi sukcesu, którzy zaczynając od zera stworzyli rzeczy znaczące. Po każdej z takich historii mam poczucie jak wiele w życiu zależy od nas, naszej ciężkiej pracy, wytrwałości i wierze.

Kobiety niejednokrotnie udowodniły jakie z nich figtherki. Rzucają ciepłe posady aby oddać się pasjom, które w krótkim czasie stają się zródłem utrzymania…

Życie nie jest bajką. Musimy stale dokonywać trudnych wyborów, starać się i pracować. Prawdą jest, że jesteśmy kowalami swojego losu, tylko najczęściej zwyczajnie nie mamy planu na ten swój los i oddajemy go w cudze ręce….

Zadanie na najbliższy okres – ODKRYJCIE DRZEMIĄCY W WAS POTENCJAŁ….i działajcie! 

Wszystko czego potrzebujecie jest w Was!

 

 

 

Fot. Piotr Ratuszyński